Přehled tisku

0:00
/
0:00

Na zvýšení daně z přidané hodnoty stát nevydělá a na důchodovou reformu mu nezbude skoro nic. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Změna DPH má přinést 22 miliard korun, ministerstva ale spočítala, že zhruba devět miliard budou činit výdaje spojené se zvýšením daně a dalších 11 miliard spolknou úlevy a výhody, kterými politici provedení reformy podmínili. Sazba DPH má příští rok vzrůst z deseti na 14 procent, další rok se sjednotí na 17,5 procenta.

Na zvýšení daně z přidané hodnoty stát nevydělá a na důchodovou reformu mu nezbude skoro nic. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Změna DPH má přinést 22 miliard korun, ministerstva ale spočítala, že zhruba devět miliard budou činit výdaje spojené se zvýšením daně a dalších 11 miliard spolknou úlevy a výhody, kterými politici provedení reformy podmínili. Sazba DPH má příští rok vzrůst z deseti na 14 procent, další rok se sjednotí na 17,5 procenta. Žádnému z resortů nevyšlo, že by na sjednocení daně vydělal. Státní instituce utratí více za své nákupy, třeba za stavební úpravy, nákup tepla nebo ubytovacích služeb. Přímé náklady budou tvořit povinné zvyšování důchodů kvůli vyšší inflaci a vyšší výdaje na dávky pro nízkopříjmové lidi. Zdravotním pojišťovnám, které hospodaří s veřejnými penězi, se také prodraží výdaje za léky a zdravotní pomůcky. Zvýšení DPH koalice podmínila i vyššími úlevami na daních pro rodiny s dětmi a možností poslat část důchodového pojistného vlastním rodičům. Peníze z DPH mají podle koaliční dohody jít na velkou důchodovou reformu a nahradit výpadek způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů. Za stávající situace tak změna daně nepřinese skoro nic, upozorňuje MF Dnes.


Foto: Archiv Policie ČR
Cizinci, které pozatýkala na začátku dubna česká policie při protiteroristické operaci kvůli napojení na severokavkazské radikální islamisty, měli údajně vazby přímo na teroristy z Al-Káidy. Posílali jim prý peníze. Píše to dnešní Právo s odkazem na ruský portál Life.ru, který se odvolává na zdroje v ruských tajných službách. Podle serveru zatčení fungovali pod krytím jedné z českých organizací na ochranu lidských práv. Její zřizovatelé dříve působili v Čečensku, odkud byli vypovězeni pro podezření ze spolupráce s teroristy. Šéf českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, jehož detektivové skupinu dva a půl roku sledovali, Právuřekl, že informace o spojení zatčených s Al-Káidou nemá. Čeká však, že během několika dnů obdrží informace z ruské strany. Šlachta neví ani o spojení s českou organizací a její činnosti v Rusku.


Renata Vesecká
Deník Právo také informuje, že bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká vrátila místopředsedkyni ČSSD a své předchůdkyni v čele státních zástupců Marii Benešové více než polovinu peněz z částky, kterou na ní vysoudila v kauze takzvané justiční mafie. Jako důvod Vesecká uvedla, že peníze věnuje sociální demokracii na projekty boje s korupcí a nešvary justice. Marie Benešová, která v prosinci 2007 obvinila justiční představitele z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka, vrácené peníze poslala na účet ČSSD. Veseckou a další už dříve označila za "zákulisní mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury".


Josef Dobeš
A do třetice Právo: Ministr školství Josef Dobeš chce podle tohoto deníku do konce roku ušetřit 15 milionů korun, a to propouštěním úředníků. Právu se podařilo získat Dobešovu strategii personálních a mzdových úspor pro rok 2011. Ministr hodlá zrušit i desítky míst vedoucích pracovníků. Na ministerstvu začátkem letošního roku pracovaly asi čtyři stovky úředníků, do konce roku by jejich počet měl klesnout na 360. Ušetřených 15 milionů korun za mzdy půjde buď na platy nepedagogických pracovníků nebo na pomůcky do škol, řekl listu zdroj z kabinetu ministra.


Lidové noviny píší, že vládní výbor pro práva dítěte hodlá změnit zaběhlou praxi, kdy o osudu dítěte rozhodují znesváření rodiče. Chce i těm nejmenším dopřát služby advokátů ex offo, kteří by dohlédli, aby hlas dětí byl při opatrovnických sporech slyšet. Navíc navrhne přísnější lhůty pro verdikty soudů v těchto kauzách. Jak vyplývá z vyjádření tajemnice výboru Zuzany di Falco, sociální pracovníci jsou až v 90 procentech sporů málo vzdělaní v rodinném právu. Často jen kopírují, co navrhne soudce, a nedokážou zasáhnout ve prospěch dítěte. Podle Lidových novin je velká šance, že revoluční novinka projde. Úpravu si totiž pochvalují politici napříč politickým spektrem i experti na dětská práva. Už i premiér Petr Nečas připustil, že je to podnět hodný diskuse.


Daniel Rovan
Hospodářské noviny přinášejí příběh exposlance pražské ODS Daniela Rovana, jenž podle listu zmizel, aby straně neškodil, a teď se o něj ODS dobře postarala. Muž, který vloni nedokázal věrohodně vysvětlit své majetkové poměry, a proto musel v politice skončit, obdrží vlivnou státní funkci. Senátoři ho minulý týden vybrali na post jednoho ze sedmi inspektorů Úřadu na ochranu osobních údajů. Jakmile výběr stvrdí prezident Václav Klaus, bude mít Rovan před sebou desetiletý mandát s platem stanoveným zákonem ve stejné výši jako členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle aktuální sazby tedy 78 000 korun měsíčně. Inspektoři prý přitom nemusejí dokládat svou odboprnou zdatnost. Jediné, co musejí odevzdat, je negativní lustrační osvědčení a potvrzení o bezúhonnosti.