Přehled tisku

Tunnel Blanka (Foto: www.tunelblanka.cz)
0:00
/
0:00

Až o pět miliard chce pražský magistrát zlevnit tunel Blanka. Vyplývá to z článku v dnešním vydání Mladé fronty Dnes.

Foto: Tunelový komplex Blanka
Až o pět miliard chce pražský magistrát zlevnit tunel Blanka. Vyplývá to z článku v dnešním vydání Mladé fronty Dnes. V únoru nové vedení města oznámilo, že tunel podraží o deset miliard, tedy téměř o třetinu. Nyní by podle podkladů magistrátu měl stát místo původních 27 miliard 37,1 miliardy korun. Celé dílo by také mělo být dokončeno později, než město v minulosti slibovalo. Podle Mladé fronty Dnes bude proto vedení Prahy jednat o snížení ceny inflace, slevách za jednotlivé úkony a chce seškrtat některé práce, které nejsou nezbytně nutné, například opravy ulic v okolí. Mluvčí Metrostavu František Polák řekl, že jen v jejich části projektu mají tyto zakázky hodnotu zhruba čtyř miliard.


Zleva Václav Klaus,  Petr Nečas,  Karel Schwarzenberg a Radek John,  foto: ČTK
Jeden z místopředsedů ODS Pavel Blažek uvedl v rozhovoru pro dnešní Právo, že Občanská demokratická strana by měla hledat východisko z politické krize s TOP 09 a sociálními demokraty. Věci veřejné podle něj do vlády nepatří a spolupráce s nimi ODS poškozuje. "Pro ODS bude mít velmi zkázonosné následky, pokud bude nadále umožňovat strukturám typu strany Věci veřejné udržet se na vládní úrovni,"řekl Blažek doslova.


Kristýna Kočí,  foto: ČTK
Nechte lhaní! vybízí naše politické představitele v Posledním slovu Lidových novin Petruška Šustrová. Připomíná, že v době vládní krize se hodně skloňuje obrat "důvěra uvnitř vládní koalice", méně už ale "důvěra veřejnosti". Českou politickou scénu prožrala korupce skoro do základů a lze jen žasnout nad nečinností orgánů, které by měly být činné v trestním řízení. Z estetického hlediska je alarmující rozsah, v jakém se ve veřejném vyjadřování zabydlelo lhaní. Poslankyně Kočí ve svém vysvětlování pro televizi nepochybně lhala, až se jí od pusy prášilo. Jsou země, kde dokázaná lež zlomí politikovi vaz. Česko k nim bohužel nepatří. Ani český prezident však nesmí krást propisky. Tolik Petruška Šustrová v Lidových novinách.


Pro výplatu důchodů v Česku má podle pátečních Hospodářských novin vzniknout zcela nový systém elektronických platebních karet. Od ledna příštího roku by měly sociální karty fungovat pro výplatu některých sociálních dávek a o rok později by se měl projekt rozšířit i o důchody. Sociální karta má mít i řadu dalších funkcí, zejména se má propojit s kartou zdravotní pojišťovny. Přechod k novému systému nebude podle Hospodářských novin pro důchodce povinný. Stávající možnosti výplaty složenkou nebo převodem na účet budou i nadále zachovány. Výplatu pomocí karet však bude ministerstvo preferovat.


Server iDnes.cz informuje o škole v Karviné, kterou jako jednu ze dvou v Česku podporuje nejbohatší Čech, manažer Petr Kellner. Základní školu Mendelova v Karviné si vybrala The Kellner Family Foundation, rodinná nadace Renáty a Petra Kellnerových, a zahrnula ji do projektu Pomáháme školám k úspěchu, který má za cíl zvýšit kvalitu vzdělávání ve veřejných českých školách. Nadace škole například platí pedagogické asistenty, kteří pomáhají učitelům, nové pomůcky a techniku. A škola se zase snaží zlepšovat individuální přístup k žákům. Díky pětiletému projektu ve škole působí i lektorka, která je k dispozici dětem i učitelům. Projekt počítá s vytvořením sítě čtrnácti veřejných základních škol s podporovanou kvalitou výuky. Postupy vytvořené a ověřované v těchto ústavech pak budou nabídnuty dalším školám po celé zemi.


Policisté měli při zmizení Aničky v hledáčku i vraha z Kmetiněvsi. Zprávu o tom přinesl deník Právo. Pražská policie prověřovala kvůli říjnovému zmizení devítileté Anny Janatkové mimo jiné informace o tom, zda s případem nemá něco společného psychicky narušený mladík, který před sedmi lety, kdy mu bylo teprve třináct, v Kmetiněvsi na Kladensku brutálně znásilnil a zavraždil svoji stejně starou spolužačku. Nyní již dospělý muž se tehdy kvůli nízkému věku vyhnul vězení a skončil jen v ochranné výchově v psychiatrické léčebně. Po dovršení devatenácti let vloni v lednu byl z ústavu propuštěn a od té doby se měl léčit ambulantně. Právuúdajně dva na sobě nezávislé zdroje sdělily, že mladík po krátké době přestal nejen docházet k lékaři, ale i brát injekce léků nutných k tomu, aby se zmírnila jeho sexuální deviace. V Kmetiněvsi si prý spousta spoluobčanů myslí, že za smrt Aničky může právě on. Především je zaráží neuvěřitelná podoba obou zavražděných dívek i způsob provedení činu. Muž navíc pobýval v Praze a docházel do Bohnic, které leží jen kousek od místa zmizení Aničky v Troji.


Literární noviny přinášejí reportáž přímého účastníka demonstrace v Krupce na Teplicku, která v sobotu zažila pochod krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Důvodem pochodu byly rok staré tragické události, při kterých dva nezletilí Romové zbili a znásilnili dvanáctiletého chlapce. Protestujícím se v Krupce postavilo do cesty několik set Romů. Jelikož byl pochod řádně ohlášen, policie Romy po několika marných výzvách rozehnala. Nevlídnou atmosféru demonstrace popsal autor článku se zaníceností spisovatele: Vlajky DSSS, partajní bratři a sestry, někteří mají na tričkách nápis: Všichni fízlové jsou bastardi! Jedna z odporných bytostí měla vyslovit údajně slova: "Měli jsme ho zabít a byl by pokoj!" Jenže rasismus má být také potrestán. A je tomu tak? Není! uzavírá autor článku v Literárkách.


V magazínu Víkend Hospodářských novin vyšel obsáhlý rozhovor se zpěvákem Pavlem Bobkem. "Nikdy jsem se před nikým neohnul,"říká veterán tuzemské pop music a přiznává, že anglicky se naučil z nahrávek Franka Sinatry. Posledního Bobkova alba s písničkami Johnnyho Cashe se prodalo přes 10 000 kopií, i na sklonku své kariéry je tedy Pavel Bobek stále v kursu.