Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Napodruhé se zřejmě naplní hrozba, za jejíž odvrácení byla ODS před deseti dny málem přinucena obětovat ministra obrany Alexandra Vondru, píše komentátor Lidových novin. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík potvrdil, že jeho klub umožní levici vyvolat mimořádnou rozpravu o kauze ProMoPro, týkající se korupčního skandálu v době českého předsednictví Evropské unii. Je to prý proti koaliční smlouvě, tvrdí ODS, a určitě proti zásadě kolegiality ve vládním táboře, což asi cítí každý.

Vít Bárta z Věcí Veřejných  (vlevo) a Petr Gazdík  (vpravo) v pořadu TV Prima Partie,  foto: ČTK
Napodruhé se zřejmě naplní hrozba, za jejíž odvrácení byla ODS před deseti dny málem přinucena obětovat ministra obrany Alexandra Vondru, píše komentátor Lidových novin. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík potvrdil, že jeho klub umožní levici vyvolat mimořádnou rozpravu o kauze ProMoPro, týkající se korupčního skandálu v době českého předsednictví Evropské unii. Je to prý proti koaliční smlouvě, tvrdí ODS, a určitě proti zásadě kolegiality ve vládním táboře, což asi cítí každý. Situace ale dospěla do stádia, v němž rozprava neuškodí a třeba pročistí vzduch. Jistě, existuje riziko, že ČSSD spolu s komunisty z rozpravy udělá hysterické představení, v němž víc než na argumentech bude záležet na hluku. No a? Od toho snad parlamenty jsou, aby se v nich volně, a třeba i teatrálně diskutovalo o záležitostech, jež právě hýbou politikou. Divadelnictví je přijatelná cena za provoz parlamentního režimu, a kdo se do své polohy položí příliš, ten si pak sám může za to, když působí hystericky, tak jako minule právě poslanec Gazdík. Dnes už by mimořádná schůze neměla ODS vadit. Původně se jí bránila, protože nastolení tématu ProMoPro plus publicita, jakou mohou zajistit televizní kamery, by ji nutně vrhala do špatného světla. Mezitím si ale mohla uvědomit, že přátelé z TOP 09 jsou odhodláni vymáchat Vondru, co to půjde, a že na způsobu nezáleží.


Foto: Evropská komise
V Česku je zvykem vidět v zavádění kvót pro ženy kvokání slepičích euromozečků, píše komentátor Hospodářských novin. Ve skutečnosti jde o racionální krok – a dost možná o ekonomickou nutnost. Už za několik let začne kvůli stárnutí populace klesat objem pracovní síly. Berlínský institut doporučil jako řešení zapojení většího počtu žen do ekonomiky. Pro Česko to platí ve stejné míře. Zaměstnaných je u nás 73 procent mužů a jen 56 procent žen. Pro zachování objemu pracovní síly, výběru daní, příspěvku do průběžného důchodového systému, je racionální motivovat ženy k ekonomické aktivitě. Kvóty pro zastoupení žen ve vedení firem, ke kterému nyní přistupují nejen v Německu, mohou pomoci. Když ženy uvidí, že mají objektivně vyšší šanci dostat se až na vrchol, může je to motivovat. Často traktovaný argument, že schopné ženy se prosadí samy, je čirým genderovým rasismem, domnívá se komentátor. Vyplývá z něj, že pokud se dosud ve větším měřítku neprosadily, nejsou srovnatelně schopné jako muži. To je samozřejmě nesmysl. Na kvóty by se nemělo stereotypně hledět jako na „pozitivní diskriminaci“, neboť ve skutečnosti jde spíše o srovnání šancí.


74 procent Čechů v současné době nesouhlasí s případným zavedením eura v ČR, informuje deník Právo. Třiasedmdesát procent lidí se rovněž staví proti poskytnutí jakýchkoliv půjček zadluženým státům Unie. Vyplývá to z průzkumu agentury SANEP. V současné době nemá česká vláda stanoven ani přibližný termín, kdy by do eurozóny chtěla vstoupit. Čechy a Moravany od eura odrazují současné problémy, které zmítají Evropskou unií. K popularitě eura nepřispívá ani rezervovaný přístup vlády, některých politických stran k euru, ale ani politika Evropské unie. V České republice se mění i postoj k celé Evropské unii. V případě, že by se nyní konalo referendum o vstupu země do EU, by rovněž převážili odpůrci nad těmi, kdo by souhlasili.


Foto: Evropská komise
Protikorupční policie se od února zabývá některými obchody z dílny bývalého vedení společnosti ČD Cargo, předního českého železničního dopravce, v čele s Josefem Bazalou. Informoval o tom deník Právo. Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek řekl, že policie se na základě trestního oznámení ministra dopravy Víta Bárty (Věci veřejné) zajímá o některé údajně předražené a nevýhodné zakázky. Policisté prověřují, zda nebyla způsobena škoda přesahující 1,2 milionu korun.


Sčítáme se jen pro radost sociálním inženýrům, píš komentátor Lidových novin o právě probíhajícím sčítání lidu v České republice. Nachomýtl jsem se před časem k debatě se zastáncem sčítání lidu z řad mladých manažerů. Sčítání je důležité třeba pro výrobce a prodejce praček, argumentoval. Když budou vědět, kolik kde mají lidé praček, budou moci lépe plánovat investice, a díky tomu stoupne zaměstnanost a hospodářský růst. Ironie na něj nezabírala, bylo třeba mu natvrdo vysvětlovat, že není rolí liberálního státu, aby ve prospěch výrobců praček nebo čehokoliv jiného tahal z občanů pod pohrůžkou násilí informace o tom, co mají doma. A vida, teď zjišťujeme, že ani výrobci praček o ty informace nestojí. Jediná firma, která v průzkumu Lidových novin avizovala zájem o údaje z monstrakce, je Ropid, což je státní organizace. A ani ta přesně nevěděla, k čemu jí data budou. Je příznačné, že sčítání v současné podobě u nás bylo uzákoněno za Špidlovy vlády. Když sociologové spatřili příležitost, jaká se jim naskýtá, sami svou vědeckou vášeň na uzdě neudrželi a vláda v čele se zapáleným sociálním inženýrem jim tu uzdu nepřitáhla. Takže je v rámci sčítání nasazena hypermoderní technika a metodologie ve prospěch cílů hodných osvícenského absolutismu.


Alexandr Vondra
Kalousek chce Vondrovu hlavu na míse. TOP 09 hrozí (a pravděpodobně hrozbu splní), že nechá ministra obrany předhodit rozlícenému davu socialistů a komunistů, píše komentátor Mladé fronty Dnes. Soudný člověk si musí položit tři otázky. Na tu první zná odpověď jen Kalousek. Proč to dělá? Stal se skutečně na stará kolena zarytým bojovníkem za pravdu a proti korupci? Šlápl mu Vondra na kuří oko, když začal dráždit obří oliheň na ministerstvu obrany? Chce dusit ODS tak dlouho, až se modří zhroutí a vyklidí mu místo na pravici? Nemá žádné rozumné reformy v rukávu a vypouští kouř, aby to zakryl? Druhá otázka: Je to správné počínání? Bez ohledu na to, jak čistá či ďábelská je Kalouskova motivace, je správné, aby se Vondra Sněmovně zpovídal. A nejen on. Veřejné projednávání podezřelých případů nemůže škodit. Pouze však v případě, že z něho opozice neučiní inkviziční divadélko. Sázím svůj dům proti shnilé mrkvi, že učiní. Třetí otázka: Jak to dopadne? Kalousek vystupňoval boj v koalici na maximum. Vláda, jejíž čelný člen musí neustále odrážet útoky, je prakticky ochromena a její reformní potenciál vyčerpán. Nečas bude muset dříve či později Vondru pustit k vodě, nebo zničit Kalouska. První je pro premiéra ponižující, druhé se jeví takřka nemožným. Není tedy vyloučeno, že aféra Vondra bude pro Nečase tím, čím aféra Čunek pro Topolánka. Tečkou za bohulibými úmysly a otevřenou branou k trapnosti a nicotnosti.


Kupní síla českých turistů vzhledem k cenám ubytování patří k nejnižším v Evropské unii, informují Lidové noviny. Vyplývá to z průzkumu, který mezi vybranými evropskými zeměmi uskutečnila analytická společnost Mag Consulting. Český turista může z čistého měsíčního příjmu strávit v luxusním hotelu v Praze tři noci. Německý host v Berlíně si může dovolit jedenáct nocí. Rakušan ve Vídni osm a Maďar v Budapešti dvě.