Přehled tisku

Otakar T.
0:00
/
0:00

Vězeňská služba už dvacet let není odpovědna za zdraví a život obviněných. I v občanském životě lidé páchají sebevraždy. To jsou pouhé dvě věty generálního ředitele Vězeňské služby ČR Jiřího Treglera, píše komentátor Lidových novin. Tregler se tak vyjádřil v souvislosti s dokonanou sebevraždou Otakara T., vyšetřovaného ve vazbě kvůli podezření z vraždy mladé dívky v polovině října.

Otakar T.
Vězeňská služba už dvacet let není odpovědna za zdraví a život obviněných. I v občanském životě lidé páchají sebevraždy. To jsou pouhé dvě věty generálního ředitele Vězeňské služby ČR Jiřího Treglera, píše komentátor Lidových novin. Tregler se tak vyjádřil v souvislosti s dokonanou sebevraždou Otakara T., vyšetřovaného ve vazbě kvůli podezření z vraždy mladé dívky v polovině října. Vězeňská služba možná chybu neudělala, dodržela předpisy, možná i tu záchranku zavolala včas. Vše v pořádku ale rozhodně není. Člověk, kterého policie podezírala z vraždy, je mrtvý a nikdo se nedoví ani to, zda by mu naše pozemská spravedlnost čin připsala. Mohl být i nevinný. Dnes na tom nezáleží, i kdyby byl nevinný, je mrtvý.

Příklad Otakara T., píše komentátor, mimo vší pochybnost dokládá, že český stát „sprostého podezřelého“, což za jistých okolností může být každý z nás, může zavřít a nepřímo dohnat k sebevraždě, aniž by za to kdokoliv zodpovídal. Pokud vyšetřovací vazbu policie používá s oblibou jako prostředek pro „změknutí“ podezřelých, je čas se ptát, zda to tak opravdu musí být. Stát vezme svému občanovi svobodu, obviní jej a hrozí mu vysokým trestem, zároveň se ale zříká odpovědnosti v případě, kdy si dotyčný sáhne na život. Jako by sebevražedný pokus nesouvisel s vazbou a byl jen privátní zálibou dotyčného či jakýmsi neoficiálním přiznáním, kvitovaným nevysloveným „zas o jednoho lumpa méně“. Cožpak není účelem vazby postavit dotyčného před soud a pro nic jiného jej nezbavujeme volnosti? Stát obviněným ve vazbě ponechává svobodu zabít se, pardon, formálně mu v tom brání. Statistiky dokládající, že sebevražednost ve vazbě je podobná či menší než v zahraničí, uklidní leda tak byrokraty. Ruská ruleta sebevraždy ve vazbě nemůže být vnímána jako přijatelné „riziko podnikání“, ani kdybychom si mysleli, že jsou všichni vinni.


Geniální tah šéfa Sazky Aleše Hušáka získat „pomoc“ od spřátelených firem – Penty a E-Investu – nevyšel, píší Hospodářské noviny. Předběžný věřitelský výbor, jak se ostatně očekávalo, zamítl smlouvu o úvěru od společnosti Gladiolus, kterou tvoří právě zmíněné firmy. Důvod je stejný, jaký uváděl insolvenční správce Cupka, když se o dohodě dozvěděl poprvé – společnost v insolvenci nemůže uzavírat smlouvy, které by zásadně měnily majetek společnosti. Přesto se zdá, že se situace v Sazce výrazně změnila. Po ustanovení předběžného věřitelského výboru to vypadalo, že hlavní slovo v dalším vývoji bude mít finanční společnost PPF, která převzala hlavní díl pohledávek. Teď běží měsíční lhůta, v jejímž průběhu by se měli o své peníze přihlásit další poškození. Ten hlavní nápor teprve přijde. Zhruba osmisetmilionovou pohledávku za Sazkou podle Hušáka uplatní i její hlavní akcionáři – ČSTV.To by mohlo výrazně zamíchat strukturou věřitelů právě ve prospěch Hušáka. I tak je ale dost pravděpodobné, že finanční společnost PPF nakonec většinu Sazky přece jen ovládne.


Proč posílat peníze někomu, kdo nás neustále kritizuje, řekli si šéfové firmy Litvínovská uhelná. A utnuli penězovod do městského rozpočtu Litvínova. Jmenovaná společnost náleží do uhelné skupiny Czech Coal. Tu vlastní finanční dravec Pavel Tykač s Janem Dienstlem a těží hnědé uhlí na Mostecku. Těžaři v posledních letech posílali městu okolo osmi milionů korun ročně, informují Lidové noviny. Peníze byly určeny na akce v oblasti kultury, sportu a školství. Postoj Czech Coalu má svou logiku. Starostou Litvínova je od konce loňského roku Milan Šťovíček, který svou politickou kariéru vybudoval hlavně na odporu k prolomení těžebních limitů. V případě jejich odstranění by Czech Coal mohl vydělat desítky miliard korun. Překvapivější je reakce starosty Šťovíčka. Výroky o významném partnerovi našeho města a významném podnikatelském subjektu se snaží pět minut po dvanácté udobřit si rozhněvané uhlobarony. Vyzval je k přehodnocení rozhodnutí o vypovězení smlouvy o spolupráci. Není to pro pana starostu poněkud nedůstojné podlézat podnikatelské skupině, kterou řadu let kritizuje? Na závěr jeden tip: chybějící peníze by mohl získat od plynárenských společností. Právě jim bojem proti prolomení limitů nejevíc pomáhá.


Tendry na těžbu a další práce v lesích ve správě státního podniku Lesy ČR od příštího roku budou vypsány během dubna. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství, píše deník Právo. V současné době úřad ve spolupráci s protikorupční organizací Transparency International připravuje dokumentaci, která má zajistit průhlednost a poctivost soutěže. „Vypsání tendrů v dubnu postačí, abychom stihli všechny potřebné termíny. Prioritou je perfektní dokumentace a dohoda i s Transprency International. To si vyžaduje čas,“ uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Dlouhodobou koncepci ministerstva zemědělství pro hospodaření ve státních lesích nazývanou Dřevěná kniha, na jejímž základě mají být tendry vypsány, v uplynulých letech podpořilo 17 lesnických společností a Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře. Šest organizací sdružujících dřevozpracovatelské firmy, vlastníky soukromých a obecních lesů a živnostníky pracující v lesnictví naopak ministra Fuksu vyzvalo, aby vypsání tendrů odložil na červen a zahájil o jejich podmínkách novou diskuzi.


Až bude Petr Čtvrtníček psát hru o případu Sazka, nevystačí s legendárním Musíme jít štěstíčku naproti, jestli mi rozumíš… Nejde totiž o nějakou fotbalovou korupci, tenhle kus začal mnohem výše mezi sportovními funkcionáři, píše v 99 slovech šéfredaktor Hospodářských novin. Kdyby se nenechali coby vlastníci výnosné firmy řídit direktorem Hušákem, žádný případ Sazka by nevznikl. Nebyly by drahá aréna, dluhy a insolvence. A nebylo by ani krajně nemilé okolnosti: v tanci miliard, drsných hráčů a zákulisních tahů by se neocitl soud. Instituce v demokracii až posvátná, v každém případě nedotknutelná. A tak radíme nejen Čtvrtníčkovi do budoucího trháku: Ruce pryč od soudu, Aleši, Karle, Martine, Petře…


Martin Červíček
Nový policejní prezident Petr Lessy 31.3. oficiálně oznámil jména svých čtyř náměstků. Mezi nimi je i Martin Červíček, dosavadní ředitel pražské policie, informuje Mladá fronta Dnes. Jeho místo na krajském ředitelství je teď prázdné. Vedením je zatím pověřen Martin Vondrášek, který je náměstkem pro vnější službu. „Vážně uvažuji o tom, že bych se o místo ředitele pražské policie ucházel,“řekl Vondrášek s tím, že na definitivní závěry je čas nejméně do začátku dubna. Novým ředitelem pražské policie by se měl podle Lessyho stát právě některý z náměstků. „Pražská policie pod vedením Martina Čtvrtníčka fungovala perfektně a byl bych rád kdyby se tato úroveň udržela,“řekl Lessy a brzy již bývalý pražský policejní ředitel Červíček s ním souhlasil. „Je mým přáním, aby chtěl funkci po mně převzít některý z mých náměstků. Jsou to vysoce kvalifikovaní a zkušení policisté,“ pochválil svůj brzy již bývalý tým Červíček.


Vít Bárta
Čistý příjem ministra dopravy a hlavního sponzora VV Víta Bárty byl za poslední tři roky 32 milionů korun, informují Hospodářské noviny. Bárta zveřejnil své účetnictví, k čemuž ho před dvěma měsíci vyzvala některá média. „Musím přiznat, že bylo několik kolegů, kteří mi říkali, že takovou věc dělat nemám, neboť posouvám hranici standardního chování politiků v České republice,“řekl Bárta. Dodal, že nechce zveřejnit, za co konkrétně utrácel. Zmínil se však o voze značky Masareti, kterým jezdí. Luxusní auto si prý koupil jako služební vozidlo v době, kdy šéfoval bezpečnostní agentuře ABL a loni ho při odchodu z firmy odkoupil za zbytkovou hodnotu.