Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Většina českých deníků se dnes věnuje případu pohřešované Aničky, který včerejším nálezem ostatků devítileté dívky v pražské Troji zřejmě dospěl ke svému smutnému konci.

Foto: ČTK
Většina českých deníků se dnes věnuje případu pohřešované Aničky, který včerejším nálezem ostatků devítileté dívky v pražské Troji zřejmě dospěl ke svému smutnému konci. Právo uvádí, že policie je přesvědčena, že našla Aniččino tělo. Podle Lidových novin byly ostatky nalezeny pouhých 800 metrů od domova zmizelé školačky. Detektivům pomohla náhoda, lesní zvěř a 3D program. Podle ředitele pražské policie přišli specialisté na místo nálezu už v den, kdy došlo k Aniččině zmizení. Tělo však bylo evidentně tak hluboko, že ho nedokázali objevit ani cvičení psi.


Foto: ČTK
Elektřina zdražuje - i kvůli Japonsku, píší Hospodářské noviny. Zdražování je reakcí na prudký propad nabídky v Německu, které je největším spotřebitelem elektrické energie v Evropě. Vláda Angely Merkelové totiž v úterý překvapivě rozhodla, že kvůli havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima odstaví nejméně na tři měsíce sedm nejstarších jaderných reaktorů. Jaderná odstávka v Německu táhne ceny elektřiny prudce vzhůru a z vysokých cen těží ČEZ, kterému tak vzroste zisk až o miliardu.


Mladým přidali tisíce, starším jen stokoruny, zlobí se učitelé ve shrnujícím článku Mladé fronty Dnes na téma vyšších platů ve školství. Přestože ke zvýšení platů došlo už v lednu, na školách se neslaví. Významně si polepšili mladí pedagogové s vysokoškolským vzděláním - ti mají až o sedm tisíc korun měsíčně víc než doposud. Řečeno v cifrách, nástupní plat absolventů - vysokoškoláků nyní činí 20 000 korun. Starší pedagogové dostali přidáno méně. Ale ani ti, kterým se mzda výrazně zvedla, neprojevují velké nadšení. Podle odborníků se dá předpokládat, že mladí učitelé vydrží ve školství pár let a pak si najdou praxi v úplně jiném oboru za dvojnásobný plat.


Odcházení
Lidové noviny přinášejí recenzi Jany Machalické na napjatě očekávaný film Václava Havla Odcházení. Autorka hned v úvodu podotýká, že už před oficiální premiérou Odcházení vyšlo tolik reflexí a názorů, že regulérní recenze budou mít těžkou pozici. A připomíná, že v případě Havlova debutu využili kritici celou stupnici názorů, od totálního odsudku až po nadšenou chválu. Podle Machalické lze mít k novému snímku různé výhrady, ale každý, kdo si přečetl aspoň jednu Havlovu hru a viděl ji na jevišti, jeho pojetí porozumí. Havel ve své krystalické podobě, jasná zpráva o něm a o tom, co svými hrami odjakživa chtěl říct - tak vychází film Odcházení z recenze v Lidových novinách.


Opravy ve Zlaté uličce na Pražském hradě končí. Mladá fronta Dnes informuje, že počínaje 1. červnem budou na jednom z turisticky nejatraktivnějších míst staré Prahy otevřeny stálé expozice, věnované jak historii Zlaté uličky, tak životu v této části hradu od 17. století do roku 1953, kdy se odsud odstěhovali poslední obyvatelé. Podle Správy Pražského hradu bude posledním krokem restaurátorů natření barevných fasád jednotlivých domků podle návrhu malíře Jiřího Trnky z padesátých let. Dříve totiž byly omítky nudně šedivé.


Ringo Starr
Do České republiky poprvé v její historii zavítá Ringo Starr, poslední ze dvou žijících členů legendárních Beatles. Uvedla to opět Mladá fronta Dnes. Koncert bývalého bubeníka nejpopulárnější hudební skupiny všech dob se uskuteční v pražském Kongresovém centru, a to 29. června, tedy jen týden před jeho jedenasedmdesátými narozeninami. Slavného hudebníka bude doprovázet skupina All-Starr Band, která s ním v různých sestavách vystupuje už přes dvě dekády. Ringo Starr zavítá do Prahy sedm let po svém někdejším kolegovi Paulu McCartneym, jehož velkolepá show patřila k největším hudebním událostem roku 2004.