Přehled tisku

Foto: Pierre Amerlynck / Stock.XCHNG
0:00
/
0:00

Na stole je sedm variant penzijní reformy, komentují Hospodářské noviny, podle nichž „ze všeho ovšem vyplývá jediná jistota a množství otázek. Jistotou je zvýšení věku odchodu do důchodu. Ovšem co je logické z hlediska rozpočtu i demografického vývoje, nemusí konvenovat s veřejným míněním. Proti navýšení penzijního věku je podle průzkumů sedmdesát procent české populace, mohutné stávky ze stejného důvodu ochromily loni Francii či Řecko," upozorňuje deník.

Foto: Pierre Amerlynck,  Stock.XCHNG
Na stole je sedm variant penzijní reformy, komentují Hospodářské noviny, podle nichž „ze všeho ovšem vyplývá jediná jistota a množství otázek. Jistotou je zvýšení věku odchodu do důchodu. Ovšem co je logické z hlediska rozpočtu i demografického vývoje, nemusí konvenovat s veřejným míněním. Proti navýšení penzijního věku je podle průzkumů sedmdesát procent české populace, mohutné stávky ze stejného důvodu ochromily loni Francii či Řecko," upozorňuje deník. Komentátorka si všímá, že „ve variacích fondového pilíře chybí povinnost státu poskytnout záruky za úspory - a to ani proti vytunelování managementem, ani proti zásahům státu." Za další chybu označuje deník skutečnost, že „neřeší problém, jenž vyvstal s finanční krizí - tedy okamžité nárazové výrazné ztenčení úspor. Možnost, aby důchodce odsunul výplatu důchodu, pokud penzijní věk přijde ve stejnou dobu jako pád burz, zatím neexistuje." Navíc penzijní firmy budou působit v zemi, kde dvě třetiny lidí nečtou smlouvy a skoro polovina jim (ani po přečtení) nerozumí. Zmatky kolem penzí jsou tak zaručeny, domnívá se list. Podle komentáře se nakonec budoucí důchodci stejně budou muset spolehnout především na sebe. „Šedesát procent Čechů, kteří už teď šetří na stáří, to ví. Problémy s reformou třeba přesvědčí i zbytek."


Zástupci stavebních firem začali státu nabízet, že silnice, jejichž výstavbu v létě musel kvůli nedostatku peněz zastavit ministr dopravy Vít Bárta, dokončí na svůj účet. Náklady jdou do miliard korun, které by stát postupně splácel v příštích letech, píšou Hospodářské noviny. Nabídky už podala firma Skanska, Eurovia a zvažuje to i Strabag. Zatímco ve Strabagu se se plány teprve rodí, Skanska i Eurovia už poslaly na ředitelství silic podrobnější návrhy. Skanska navrhuje dokončit první část obchvatu České Lípy u obce Sosnová a Eurovia sinici mezi Ostrvou a Opavou nebo dálnici z Bohumína na státní hranice s Polskem. Práce na její stavbě ale ještě de facto nezačaly, na rozdíl od zbylých dvou staveb, které jsou těsně před dokončením. Ministerstvo dopravy se zatím na nabídky stavbařů tváří přívětivě. "Po předchozí neochotě ke slevám to od stavebních firem vítáme jako vstřícný krok. Záleží ale na konkrétních podmínkách smluv,"řekl novinám mluvčí ministerstva Tomáš Ervín Dombrovský. Ty firmy nechtějí odtajnit. Podle ředitelství silnic je potíž v tom, že stát nyní nedokáže garantovat, že v příštích letech bude na splátky mít.


Pražští kriminalisté vytvořili speciální tým, který se pokusí znovu prošetřit staré nevyřešené případy. Zaměří se na až dvacet let staré vraždy, u nichž k usvědčení pachatele chyběly důkazy. Informují dnešní Lidové noviny. Trojice kriminalistů, kterou vede vyšetřovatel Josef Lottes, otevře desítky vražd bez usvědčeného viníka. Chce je znovu otevřít dřív, než uplyne dvacetiletá promlčecí lhůta. "Celkem se jedná o devadesát až sto případů,"řekl bývalý šéf pražské kriminálky Lottes. Pomoci usvědčit vraha jim má hlavně lepší technika a nové výslechy svědků. "Kriminalistika se neustále vyvíjí. Vyhodnocování stop se od minulosti velmi zlepšilo, technika jde neuvěřitelně dopředu," uvedla Pavla Kopecká z celorepublikové kriminálky.


Deník Právo upozorňuje čtenáře, na co se mohou těšit v prvním pololetí letošního roku na pultech knihkupectví. Ke stým narozeninám filmového režiséra Otakara Vávry vyjdou v únoru jeho doplněné Paměti aneb Moje filmové století, které napsal společně s Marií Formáčkovou. Populární spisovatel mladší střední generace Miloš Urban vydá nový román Boletus Paqueni, jehož název vychází z označení zázračné houby, která dodává sílu a charisma, ale na které si její vyznavači rychle budují závislost. Ludvík Vaculík připravuje k vydání druhý komponovaný svazek životního díla Další tisíce. Deník Právo připomíná, že pokračuje také vydávání sebraných spisů loni zesnulého Ludvíka Kundery a to dvanáctým svazkem Kolkolem, který shrnuje Kunderovu překladatelskou tvorbu.


Vedle společnosti Penta a Radovana Vítka jsou podle Hospodářských novin novými uchazeči o finanční vstup do zadlužené loterijní společnosti Sazka podnikatel Martin Ulčák a skupina Synot, která patří mezi největší domácí hráče v loterijním byznysu. Deníku to řekl Roman Ječmínek, šéf Českého autoklubu, který je minoritním akcionářem Sazky.