Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny komentují protesty nemocničních lékařů proti snížení platů. Připomínají, že v Maďarsku či Irsku zdravotníci musí ušetřit víc než dvě procenta a že v Česku je na vině mj. i špatný systém zdravotního pojištění.

Lidové noviny komentují protesty nemocničních lékařů proti snížení platů. Připomínají, že v Maďarsku či Irsku zdravotníci musí ušetřit víc než dvě procenta a že v Česku je na vině mj. i špatný systém zdravotního pojištění. "V letech tučných mají pojišťovny peněz hromadu, hodně lidí pracuje a vybíraných 13,5 procenta se počítá z velkých výplat. V letech hubených je výplat méně a jsou nižší, přitom marodíme stejně. Ministr by podle komentáře z tohoto kolotoče měl umět najít cestu. A co stížnosti lékařů? Průměrný plat nemocničního lékaře 49 tisíc není podle komentátora ohromující, zahrnuje i přesčasy, přesto řadí lékaře mezi 5 procent Čechů s nejvyššími příjmy a ti většinou nepracují jen 8 hodin denně. "Neberme doktorům právo bít se za svou mzdu," píšou Lidové noviny, "ale kampaň, v níž sanitka s heslem: Náš exodus, váš exitus vyhrožuje pacientům smrtí, překročila mez. od lékaře, který mě straší krchovem, léčit nechci. Naopak, vroucně doufám, že tech pár supů v bílých pláštích odtáhne někam dál," uzavírá deník na své titulní straně.


Deník Právo zjistil, že policisté plánují před koncem roku v příhraničí razantně zpřísnit kontroly vozidel s německými poznávacími značkami. Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek Právuřekl, že se nejedná o odvetu za šikanu, na kterou si už delší dobu neúspěšně stěžují čeští řidiči při kontrolách na německé straně hranic. Podle Bílka je důvodem kontrol zvýšený počet krádeží aut. Hlídky budou u zastavených luxusních vozů důkladně kontrolovat především legálnost jejich původu. Zpřísnění kontrol přišlo v době, kdy se na české instituce obrátilo už několik desítek řidičů, kteří si stěžují na nepřiměřené kontroly v sousedním Bavorsku. Několik Čechů si stěžovalo i na rakouskou policii. Německé i bavorské úřady ale už dříve tvrzení o nepřiměřenosti kontrol odmítly s tím, že jde o účinný nástroj proti příhraniční kriminalitě.


Předseda ODS a premiér Petr Nečas nechal místopředsedu strany Pavla Blažka odvolat z dozorčí rady Lesů ČR. "Ztratil moji důvěru," zdůvodnil pro Hospodářské noviny své rozhodnutí šéf ODS. Nečas zároveň odmítl odpovědět na opakovaný dotaz, proč přestal místopředsedovi věřit. Přitom ještě na konci června sám čerstvý předseda delegáty volebního kongresu ODS požádal, aby Blažka do nejužšího vedení strany zvolili. Podle vyjádření několika občanských demokratů jde o potrestání Blažka za to, že na brněnské radnici sestavil velkou koalici. ODS se tu přitom mohla dohodnout na pravicové vládě a získat post primátora pro sebe, píše list.


Náměstek ministra financí a bývalý ministr obrany Martin Barták, kterého policie vyšetřuje kvůli podezření z korupčního jednání, by mohl přijít o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Informaci zveřejnily Lidové noviny. Národní bezpečnostní úřad se podle LN zajímá i o šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského. Barták je spojován s řadou kauz okolo armádních zakázek, například s nákupem obrněných transportérů Pandur či letadel CASA. Poslední kauza souvisí s armádním nákupem vozů Tatra.


Radek John
Ministerstvo vnitra musí do konce roku opustit 20 procent zaměstnanců, tedy asi 400 z celkového počtu 1906 lidí. Razantní propouštění, které nařídil ministr Radek John (VV), se dotkne pouze úředníků ministerstva, nikoli hasičů nebo policistů. Informaci zveřejnil deník Právo. Vnitro musí v příštím roce ušetřit 8,3 miliardy korun. Personální opatření má přinést úsporu 200 milionů korun.