Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny na titulní stránce komentují letošní zprávu Transparency International o korupci. "Další rok, další sestup. Může mít toto každoroční pokoření alespoň mobilizační účinek? V tom je asi jeho jediná naděje," soudí komentátor.

Foto: Barbora Kmentová
Lidové noviny na titulní stránce komentují letošní zprávu Transparency International o korupci. "Další rok, další sestup. Může mít toto každoroční pokoření alespoň mobilizační účinek? V tom je asi jeho jediná naděje," soudí komentátor. "Pokud si naivkové stále myslí, že členství v Unii vymycuje korupci, Bulharsko, Rumunsko i my dokazujeme opak. Podle autora sloupku je korupční chování součástí národní kultury a žebříček Transparency International je v tomto smyslu výmluvným důkazem, jak houževnatý útvar národ je.


Začínající české firmy, především z oboru IT, internetu a zdravotnictví, mohou podle dnešních deníků E15 a Hospodářské noviny ode dneška využívat pro svůj rozjezd peněz nového venture fondu - Credo Stage 1. Stojí za ním Ondřej Bartoš, známý mimo jiné z televizního pořadu Den D. V den rozjezdu fondu je k dispozici více než polovina původně stanovené cílové částky ve výši 20 milionů eur, informují. "Chceme nasbírat cílovou částku do podzimu 2011, kdy by se fond měl pro investory uzavřít," cituje E15 Bartoše. V den rozjezdu se Credo Ventures může pyšnit tím, že do něj vložilo peníze více než 20 soukromých individuálních investorů z ČR, což je na domácí poměry neobvyklé.


Ministerstvo životního prostředí podle středečních Lidových novin vydalo souhlasné stanovisko k záměru společnosti ČEZ zásobovat Brno teplem z jaderné elektrárny Dukovany. Rozhodlo ve zkráceném řízení podle zákona o posuzování vlivu stavby na životní prostředí. ČEZ nyní podle listu čeká, jak dopadnou jednání o brněnské koalici. Záměr společnosti ČEZ bude mít podle LN značný dopad na podnikání Tepláren Brno, které nyní vyrábějí teplo pro město v teplárnách a lokálních kotelnách na zemní plyn. "Rozhodnutí o případné realizaci horkovodu Dukovany-Brno bylo odloženo až do doby schválení aktualizované Energetické koncepce statutárního města Brna,"řekla LN mluvčí Tepláren Brno Liliana Geisselreiterová.


Státní podnik Lesy České republiky se podle dnešní Mladé fronty Dnes připravuje na případnou výplatu peněz do státního rozpočtu, mělo by jít o víc než dvě miliardy korun. Může to být poprvé, kdy česká vláda ve velkém sáhne na uspořené miliardy, které v uplynulých letech vydělal státní podnik, píše MfD. Státu totiž chybějí peníze a hledá všechny zdroje. Lesy jsou velmi lákavé sousto, aktuálně mají volné peněžní prostředky 5,6 miliardy korun, píše list. Šéf LČR Svatopluk Sýkora Mladé frontě Dnesřekl, že firma prostředky převádí z dlouhodobých investic na rychle přístupná aktiva, hlavně na krátkodobé bankovní úložky.