Přehled tisku

0:00
/
0:00

Bezpečnostní informační služba (BIS) vyvíjela nátlak na soukromou firmu CircleTech, které za šifrovací systém nabízela nezdaněné peníze. Zpravodajci byli natolik neopatrní, že tři setkání se spolumajiteli firmy CicrleTech Jiřímu Šatánkovi podařilo skrytě nahrát, píše Mladá fronta Dnes.

Bezpečnostní informační služba (BIS) vyvíjela nátlak na soukromou firmu CircleTech, které za šifrovací systém nabízela nezdaněné peníze. Zpravodajci byli natolik neopatrní, že tři setkání se spolumajiteli firmy CicrleTech Jiřímu Šatánkovi podařilo skrytě nahrát, píše Mladá fronta Dnes. Společnost CircleTech vyvíjí a prodává programy pro mobilní telefony, které umějí šifrovat SMS zprávy i hovory, což tajným službám i policii komplikuje práci. Schůzek, které se uskutečnily od loňského do letošního léta v různých restauracích v Praze, bylo podle deníku pět. Důstojníci BIS Jiřímu Šatánkovi nejdříve navrhli, aby firma dodávala na trh šifrovací systém, který v sobě bude mít "chybu". Díky ní by tajné služby mohly zjišťovat obsah šifrovaných SMS zpráv. "To nepřichází v úvahu. To je, jako kdybychom hlásali, že prodáváme neprůstřelné vesty. A přitom bychom prodávali vesty průstřelné,"řekl Mladé frontě Dnes Jiří Šatánek. Proto BIS majitelům firmy navrhla obchod. Chtěla, aby firma vyvinula program na dešifrování hesel. Ten by tajné službě pomohl jen částečně, neboť ani firma CircleTech nedokáže vyvinout univerzální klíč k rozšifrování všech svých kódů. Takové částečné služby nicméně softwarové služby nabízejí, a tudíž pro CircleTech nebyl problém zakázce vyhovět. Podle deníku ale BIS přišla s návrhem, že by firma nemusela vyplacené peníze nikde evidovat. "Máte možnost si zajistit příjem, který nemusíte danit. Dejme tomu," uvedl na zvukovém záznamu jedné ze schůzek důstojník BIS. Před dvěma měsíci Jiřího Šatánka tajná služba kontaktovala znovu. "Oznámili mi, že se prý stýkáme s podezřelými osobami, které jsou bezpečnostním rizikem pro stát. A v takovém případě bychom podle nich nemuseli někdy dostat bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu," popsal podnikatel Mladé frontě Dnes poslední kontakt. Mluvčí BIS Jan Šubert listu sdělil, že tajná služba případ prošetří.


Situace ve skandály opředené ODS v Praze se podle průzkumu agentury Median pro Lidové noviny může dotknout jejích stranických kolegů v rámci celé země. Z průzkumu vyplývá, že si téměř každý druhý obyvatel Česka myslí, že stávající poměry v pražské ODS poškodí stranu v celé zemi. Konkrétně se tak vyjádřilo 45 procent respondentů. Opak si myslí jen necelých 28 procent dotázaných. Na Moravě vliv pražské ODS vnímá téměř 38 procent respondentů. Pražané hodnotí vliv pražské ODS na regiony méně silně než ve zbytku Čech. Téměř 39 procent lidí v Praze a středních Čechách si nemyslí, že by pražská ODS uškodila ostatním regionům. Naopak ve zbytku Čech je o tom přesvědčeno jen 22 procent lidí. Pražská ODS podle listu neměla nikdy zvlášť skvělou pověst, v hlavním městě přesto vždy přesvědčivě vyhrávala. Naposledy byl její zisk dokonce tak suverénní, že mohla magistrát ovládnout sama. Před čtyřmi lety totiž v čele s Pavlem Bémem získala přes 53 procent hlasů. Kauzy jako opencard, tunel Blanka, přátelství primátora s podnikatelem Romanem Janouškem či několik policejních razií přímo na magistrátu však podle deníku ODS v Praze vynesly tu nejhorší pověst.


K tvrdšímu přístupu k reformě zdravotnictví vybízejí ministra Leoše Hegera (TOP 09) jeho spolustraníci. Ministr Heger v rozhovoru pro Hospodářské noviny přiznal, že vlivný první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek mu už "vyčinil" nejméně v dvaceti případech. "On je o 10 let mladší, ale samozřejmě je v naprosto seniorním postavení díky tomu, že je jednak místopředseda strany, jednak že je v politice asi o 150 let déle než já a má mnohem více zkušeností,"řekl ministr zdravotnictví. Nedávno Miroslavu Kalouskovi ustoupil například v tom, že stokorunový poplatek za den v nemocnici zaplatí děti i důchodci. Původně pro ně Leoš Heger navrhoval výjimku. V Hospodářských novinách poznamenal, že zasahování kolegů z TOP 09 do své agendy možná "nečekal v takové míře". Rozhodně ale byl připraven na debaty. "Sice jsem to víc očekával na té straně opoziční, ale nijak mě nevyvádí z míry, že to přichází z vlastní strany," podotkl. Miroslav Kalousek podle Leoše Hegera umí jednat poměrně dramaticky. "Už jsem se naučil, jak na to mám reagovat. Někdy vystoupí dramaticky, ale on je zajímavý tím, že je takový lišák, u kterého si nikdy nejste jist, kdy to myslí vážně a kdy si z vás i celého okolí dělá legraci. Mám takové lidi rád a studuji je, takže se tím i trošku bavím," poznamenal ministr zdravotnictví.


Foto: Evropská komise
Ministr životního prostředí Pavel Drobil hodlá na říjnovém setkání ministrů životního prostředí evropské sedmadvacítky navrhnout, aby se jaderná energie zařadila do kategorie obnovitelných zdrojů energie, uvedly Hospodářské noviny. S ministrem souhlasí i premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Experti ale upozorňují, že uran není obnovitelný zdroj. "Unie by měla přehodnotit svůj vztah k jádru. Bez toho, že jadernou energii prohlásíme za čistý, obnovitelný zdroj, nemáme šanci splnit 20procentní cíl podílu těchto zdrojů na výrobě elektrické energie, který si Evropa vytyčila,"řekl deníku ministr Drobil. Evropa se zavázala tuto hranici splnit do roku 2020. Deník připomněl, že Evropská komise už v roce 2007 založila platformu pro jadernou energetiku a její šéf José Barroso tehdy naznačil, že jádro by mohlo být součástí čistší evropské energetiky po roce 2020. Mezi členskými státy EU ovšem pohled na atomovou energii není jednoznačný. Zatímco například Rakušané jsou proti, německá vláda nedávno rozhodla, že prodlouží životnost tamních jaderných zařízení. Pokud by ministr Drobil v Bruselu uspěl, jádro by se zařadilo po bok například větrných elektráren, vztahovaly by se na něj finanční podpory a Evropa by se alespoň na papíře stala "zeleným" kontinentem, 20procentní hodnotu by totiž bez problémů splnila, píší Hospodářské noviny.


Foto: Evropská komise
Prudký rozvoj solárních elektráren v Česku by měla omezit novela zákona. Podle novely, která vzniká, bude mít ministerstvo průmyslu a obchodu pravomoc rozhodovat o vzniku každé nové elektrárny v Česku. Jak vyplývá z návrhu zákona, který mají Lidové noviny k dispozici, ministerští úředníci získají velký vliv na budoucí směřování české energetiky. "Na udělení autorizace není právní nárok ani po splnění požadavků uvedených v zákoně," stojí v návrhu novely energetického zákona. Bez ministerské autorizace nebude investor moci následně získat územní rozhodnutí ani stavební povolení. Aby získal pro svůj záměr souhlas ministerstva, musí dávat pozor na to, aby byl jeho záměr v souladu se státní energetickou koncepcí a v případě obnovitelných zdrojů také s národním akčním plánem, uvedl deník. Podle listu se ministerstvo průmyslu a obchodu netají tím, že jeho návrh má za cíl omezit živelnou výstavbu fotovoltaických a větrných elektráren, které mají vedle dopadu do cen elektřiny negativní vliv také na stabilitu elektrizační soustavy. "Takové autorizace jsou nastaveny jako nástroj pro realizaci platné koncepce. Dnes si de facto může kdokoliv postavit cokoliv bez ohledu na bezpečnost distribuční soustavy či energetickou bezpečnost z hlediska zvyšování dovozní závislosti,"řekl deníku mluvčí ministerstva Pavel Vlček. Podle posledních údajů jen za srpen vyrostlo v Česku přes 500 nových solárních elektráren. Energii z nich stát dotuje, což v příštím roce výrazně zdraží elektřinu, napsaly Lidové noviny.


Foto: www.czechtourism.cz
Národní hřebčín Kladruby v dohledné době nedostane slibovaných 300 milionů korun z fondů Evropské unie. Ministerstvo kultury nezískalo peníze navíc pro svou část Integrovaného operačního programu, které měly být převedeny z jiných rezortů, takže nemůže vyhlásit výzvu k podávání dalších žádostí. Píše to deník E15. Vláda Jana Fischera v květnu schválila transformaci hřebčína Kladruby ze státního podniku na příspěvkovou organizaci, aby mu umožnila čerpat evropskou dotaci, a alespoň částečně tak pomohla jeho záchraně. "V tuto chvíli není žádný konkrétní příslib finančních prostředků, abychom mohli konkrétně uvažovat o vyhlášení další výzvy," uvedla Renata Slámková z ministerstva kultury. Hřebčín je přitom v katastrofálním stavu, potřebuje akutně investovat mimo jiné do oprav objektů včetně zámku a upravit historický park. Pardubický hejtman Radko Martínek se domnívá, že kdyby se peníze rychle našly, bylo by ještě možné památku zachránit. "Všichni by se ale museli začít chovat jinak,"řekl hejtman listu E15.


Praha chce podle deníku Právo předložit poslancům zákon, který by v Česku povolil prostituci. Prý už má podporu i v příhraničí. Například starosta Dubí na Teplicku Petr Pípal by se zákonem souhlasil. Podle něj se ale musí stanovit, co prostituce je a za jakých podmínek by se mohla provozovat. Právě Dubí po listopadu 1989 českou prostituci proslavilo. Kolem silnice E55 bylo v době největšího rozmachu 40 nevěstinců. teď jsou tam pouhé tři. Přibývá ale privátů, kde se prostituce provozuje v soukromí. Přestože všichni vědí, že jde o nevěstince, nemají obce možnost zasáhnout. A to by podle starosty Pípala uzákonění prostituce změnilo. Ženy a muži, kteří by chtěli mít takovou živnost, by museli požádat místní úřad o povolení. Zároveň by také museli platit daně a chodit na zdravotní prohlídky. S pražským návrhem souhlasí i další města, například České Velenice nebo Nový Bor, píše deník Právo.