Přehled tisku

Foto: www.vlada.cz
0:00
/
0:00

Lidové noviny hodnotí s odstupem tří měsíců výsledky sněmovních voleb a změny na politické mapě České republiky. Největším problémem koalice je premiér Nečas, píše se v záhlaví článku. Výměna předsedy těsně před volbami nepřinesla Občanské demokratické straně žádné zisky, ale způsobila obrovskou ztrátu ČSSD.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Lidové noviny hodnotí s odstupem tří měsíců výsledky sněmovních voleb a změny na politické mapě České republiky. Největším problémem koalice je premiér Nečas, píše se v záhlaví článku. Výměna předsedy těsně před volbami nepřinesla Občanské demokratické straně žádné zisky, ale způsobila obrovskou ztrátu ČSSD. "Důsledky jsou podstatné: KSČM ztratila možnost blokovat ve sněmovně rozumnou koaliční dohodu. Dnes ji najednou nikdo nepotřebuje." Ztratila se i dominance ČSSD-ODS, máme najednou tři silné strany a dvě středně velké. Podle komentáře je otázkou, nakolik jsou změny trvalé, nové uspořádání si ještě nesedlo a je dosti vratké. Dvě nové strany navozují otázky: Top 09 se potřebuje přerodit do normální strany a VV jsou zatím velmi nečitelné. Za politikou ODS je podle Lidových novin "cítit prodloužená ruka fantoma pražského Hradu," míněn prezident Václav Klaus. "Nečas jako jeho prorok je největším nebezpečím pro koalici."


Radek John
Podle pondělní Mladé fronty Dnes neřídí ministerstvo vnitra jeho šéf a předseda Věcí veřejných Radek John, ale ve skutečnosti ministr dopravy Vít Bárta, který je v médiích dlouhodobě považován za skutečného lídra této nové strany. Podle deníku byl Bárta neoficiálním členem týmu, který připravoval škrty v rozpočtu ministerstva vnitra, v Johnově úřadu je k vidění i několikrát týdně a za Johna mluví na jednáních vlády. Deníku to potvrdilo několik ministrů i zaměstnanců vnitra, kterým Bártův vliv vadí. John a Bárta podle Mladé fronty Dnes popírají, že by Bárta vedl ministerstvo vnitra, John nicméně přiznává, že s Bártou problémy vnitra řeší.


Vít Bárta,  foto: ČTK
Hospodářské noviny komentují záměr ministra dopravy Víta Bárty odstupňovat pokuty na silnicích podle movitosti řidiče, který se přestupku dopustil. Deník návrh označuje za populistický, nespravedlivý, zneužitelný a navíc nahrávající korupci. Proč nespravedlivý? Podvodníci podle komentátora nezveřejňují své skutečné příjmy - příkladem je autorovi Tomáš Pitr, který o sobě tvrdí, že je naprosto nemajetný nebo kuplíři a prostitutky, kteří nepodávají daňové přiznání. "Trestáni budou jen poctiví a zodpovědní," soudí deník. Vadí i představa, že by česká policie měla mít přístup k takto citlivým údajům, jako je výše příjmů. "Odstupňované pokuty mají jakousi logiku jen v nezkorumpovaných zemích. A tou česko není. Jinak by vláda, jejímž je Bárta členem, neměla ve štítu boj proti korupci," uzavírá deník.


Jaromír Drábek
Zákoník práce bude zřejmě vůči zaměstnancům mnohem tvrdší, než si představuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Předseda vlády Petr Nečas v rozhovoru pro Hospodářské noviny Drábkův návrh označil za málo ambiciózní a řekl, že nejlépe by bylo vrátit se k variantě zákoníku, kterou zpracoval sám za Topolánkovy vlády ještě jako ministr práce. "Myslím, že bychom se měli vrátit k návrhu, který byl zpracován na jaře 2009," řekl deníku Nečas. Ten obsahuje mimo jiné kontroverzní paragraf, podle kterého by zaměstnanec mohl dostat výpověď de facto bez udání důvodu, tedy jen proto, že podle svého šéfa špatně pracuje. Výpovědní doba by se měla zkrátit na měsíc, naopak zkušební lhůta prodloužit ze tří na čtyři, ale v některých případech i na šest měsíců, připomínají Hospodářské noviny.


Choceňská mlékárna začala podle deníku E15 vyvážet své pomazánkové máslo do Moskvy a Petrohradu. Pokud se na trhu uchytí, plánuje i založení česko-ruské firmy, která by tuzemskou specialitu vyráběla přímo v Rusku, píše E15. "Trh je to velký, možnosti jsou velké. Půjde o to, jak do toho můžou vstoupit antiimportní opatření z ruské strany," uvedl ředitel mlékárny Petr Marek. "Pro nás je to cesta, abychom nemuseli řešit logistiku a nebyli závislí na rozhodnutích ruské vlády," dodal. Pokud by takový závod vznikl, byla by podle E15 firma první tuzemskou firmou, která by mléčné výrobky v Rusku vyráběla.