Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny komentují nález lidských koster u Dobronína na Jihlavsku, kde by podle názoru pamětníků měl být masový hrob místních německých obyvatel z května 1945. Komentátor oceňuje posun, který lze v chování české policie zaznamenat.

Vlevo na snímku je hlavní vyšetřovatel případu Michal Laška,  foto: ČTK
Lidové noviny komentují nález lidských koster u Dobronína na Jihlavsku, kde by podle názoru pamětníků měl být masový hrob místních německých obyvatel z května 1945. Komentátor oceňuje posun, který lze v chování české policie zaznamenat. "Novinář Miroslav Mareš ohlásí policii oběti z května 1945. Policie jejich ostatky najde a celou věc vyšetřuje. Spolupracuje s archeology, antropology. Kriminalista Michal Laška prostuduje německou knihu, kterou o případu napsala rodačka, a mluví otevřeně s médii. To přece není policejní standard, na jaký jsme byli zvyklí. To je jasná snaha o spolupráci, vstřícnost, komunikaci," soudí komentátor Lidových novin. Podle něj lze stereotyp a klišé sledovat spíš v reakci rakouské strany. Česko dostihl válečný zločin, zní titulek v Die Presse. "Jak to mohou vědět? V Dobroníně se odehrál nechutný masakr, ale vědí snad ve Vídni, že ho provedla československá armáda, že byl nařízen velením, zkrátka že splňoval parametry válečného zločinu?" ptají se Lidové noviny, podle nichž si rakouská média za dlouhé období komunismu u nás zvykla, že ať napíšou cokoli, ve světle československé dezinterpretace to vyzní jako pravda.


František Hezoučký,  foto: ČTK
Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Státní úřad pro jadernou bezpečnost se zabývají případem bývalého ředitele Jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého, který šel k lékaři v areálu elektrárny s aktovkou, v níž měl část jaderného palivového článku. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Pokud by se podle ní prokázalo, že Hezoučký porušil zákon, hrozilo by mu až pět let vězení. Hezoučký tvrdí, že měl materiál u sebe proto, aby ho ukázal studentům, které učí. Deník píše, že osmašedesátiletý Hezoučký, který je považován za jednoho z největších jaderných expertů v zemi, šel před několika týdny na běžnou kontrolu ke svému bývalému závodnímu lékaři v areálu elektrárny. K lékaři šel s aktovkou, v níž měl část jaderného palivového článku - konkrétně dvě pelety, tedy součásti opravdové palivové tyče používané v reaktoru, v nichž je slisováno celkem deset gramů upraveného radioaktivního uranu. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová deníku řekla, že byly porušeny "snad všechny možné předpisy, které v té věci platí", nicméně materiál v žádném případě nebezpečný nebyl a "k žádnému ohrožení nedošlo".


Stavební spoření by v budoucnu mohly poskytovat všechny banky, a nikoli jako nyní jen stavební spořitelny. Podporuje to Česká národní banka i ministr financí Miroslav Kalousek, vyplývá z informací Hospodářských novin. "ČNB podporuje, aby stavební spoření, má-li existovat, mohlo být při splnění určitých podmínek poskytováno všemi držiteli bankovní licence,"řekl deníku mluvčí ČNB Marek Petruš. "Tento produkt zůstane, ale mám chuť navrhnout, aby stavební spoření mohly poskytovat všechny banky," cituje deník Kalouska. Taková reforma by přinesla rázné zvýšení konkurence, píše deník. V Česku nabízí své služby 40 bank či poboček zahraničních bank. Klienti by podle listu mohli získat hlavně lepší úroky na vkladech, o které banky intenzivně bojují. Prezident České bankovní asociace Jiří Kunert naproti tomu navrhuje stavební spoření zrušit. Stavebních spořitelen nyní v tuzemsku působí pět.


Policisté si podle Mladé fronty Dnes myslí, že František Procházka, který čelí obvinění z krádeže více než půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S, se skrývá na americkém kontinentu. Nejsou si ale zatím jisti, kde konkrétně. "Rozeslali jsme proto žádost o právní pomoc do několika zemí Severní a Jižní Ameriky, ale odpověď jsme ještě nedostali,"řekl deníku nejmenovaný zdroj z pražské kriminální policie. Podle deníku zaostřili detektivové nejprve pozornost na USA a Severní Ameriku, ale nevylučují, že se odtud Procházka přesunul na jih. Policie po Procházkovi marně pátrá téměř tři roky a s jistotou neví ani to, zda muž stále žije. Server iDnes.cz v pondělí informoval, že kriminalisté objevili Procházku na videozáznamu z německého letiště. Záznam pochází ze dne, kdy se "krádež století", jak se případu říká, stala.


Jedno z největších českých knihkupectví Neoluxor koupila slovenská Central European Books. Vyplývá to z čerstvého zápisu v obchodním rejstříku, informuje deník E15. Firmu Central European Books, založenou podle slovenského obchodního rejstříku v listopadu 2009, vlastní z poloviny síť knihkupectví Panta Rhei a z poloviny společnost Fortuna Libri SK. Neoluxor doposud ovládali rovným dílem společníci Jiří Jirásek, Jan Kolátor a Michal Suchánek. E15 připomíná, že o prodeji Neoluxoru do slovenských rukou se spekulovalo již na jaře.