Přehled tisku

Barack Obama a Dmitrij Medveděv, foto: www.kremlin.ru
0:00
/
0:00

Právo otiskuje úvahu bezpečnostního analytika Miloše Balabána o podpisu smlouvy START v Praze. Autor doporučuje nepřeceňovat slova amerického prezidenta Baracka Obamy o tom, že Česko bylo k mezinárodnímu aktu vybráno jako "blízký přítel a spojenec USA." Podle autora má Praha posloužit pouze jako pěkná a symbolická kulisa, jako místo, kde Obama před rokem zveřejnil svou vizi světa bez jaderných zbraní a je tedy i demonstrací jeho schopnosti plnit sliby.

Barack Obama a Dmitrij Medveděv,  foto: www.kremlin.ru
Právo otiskuje úvahu bezpečnostního analytika Miloše Balabána o podpisu smlouvy START v Praze. Autor doporučuje nepřeceňovat slova amerického prezidenta Baracka Obamy o tom, že Česko bylo k mezinárodnímu aktu vybráno jako "blízký přítel a spojenec USA." Podle autora má Praha posloužit pouze jako pěkná a symbolická kulisa, jako místo, kde Obama před rokem zveřejnil svou vizi světa bez jaderných zbraní a je tedy i demonstrací jeho schopnosti plnit sliby. "Pro českou zahraniční a bezpečnostní politiku může být zároveň podpis smlouvy START významným impulsem k jejímu domácímu restartu. ... V Česku by nám nemělo uniknout, že vize světa bez jaderných zbraní není vlastní pouze prezidentu Obamovi, je například i součástí dohody německé vládní koalice. Možná je to dobrá inspirace i pro víteznou stranu v našich květnových parlamentních volbách," uzavírá Právo.


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Deníky také samozřejmě bohatě komentují výměnu Mirka Topolánka za Petra Nečase v čele volební kampaně občanských demokratů. Podle Práva nahrazení Topolánka Nečasem pro Lidový dům úplně dobrá zpráva není. V Nečasovi se mu totiž dostává soupeř zcela jiného kalibru, než na jakého si za léta boje proti Topolánkovi Lidový dům už zvykl, píše Právo.

"Gross svého času padl kvůli igelitové tašce. Klaus kdysi padl kvůli domnělé vile a penězům ve Švýcarsku. Topolánek padl kvůli několika přeinterpretovaným slovům v rozhovoru," píše dnešní Mladá fronta Dnes. Za chyby vládnutí či pro neúspěch po volbách se v Česku nepadá. Pád spouští nějaký okrajový, domnělý či nevýznamný moment, míní komentátor Mladé fronty.

Lidové noviny zmiňují, že letos je situace jiná než v roce 2002, kdy vedl ODS do ztraceného boje Václav Klaus. Zatímco před osmi lety stačilo odstřelit Klause, aby se strana před veřejností dostatečně očistila, likvidace Topolánka na vytvoření hezčího obrázku strany nestačí. "Když si pravicový volič poslechne prvního místopředsedu ODS Davida Vodrážku, který má velkou příležitost nahradit Topolánka ve vedení strany třeba jen dočasně, musí na čerstvě zlikvidovaného lídra zavzpomínat se slzou v oku," podotýká autor komentáře.


Ředitel vězeňské služby Luděk Kula schválil na sklonku loňského roku návrh, podle kterého se jednotlivé věznice vybavují detektory mobilních telefonů. Píšou to pondělní Lidové noviny. Zařízení podle deníku nakoupilo do konce loňského roku 25 věznic a nebylo na ně vypsáno žádné výběrové řízení. Kolik přístrojů se přesně pořídilo, kdo je dodává a za kolik, však vězeňská služba zamlžuje, píšou. Podle deníku dozorci nejprve zkoušeli typ ComStop, který údajně nesplnil očekávané předpoklady, a věznice pak nakoupily typ Mobifinder. "Detektory dodával český obchodní partner výrobce," vzkázal Lidovým novinám mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. "Do věznice stačí jeden, maximálně dva kusy. Stojí, myslím, zhruba osm tisíc korun," dodal Kula. Jenže ceny je ve skutečnosti dvojnásobná, jak deníku potvrdila jedna ze společností, které detektory věznicím dodávaly. Výsledná cena za detektory tak dosahovala minimálně statisíců korun.

„Monopol Jana Wericha na Haškův román skončil. Švejk nyní promlouvá hlasy deseti českých herců," píší v recenzi Hospodářské noviny. Dvacet CD nosičů z vydavatelství Popron natočil režisér Dimitrij Dudík s deseti herci. Recenzent připomíná, že v Česku je Haškův román notoricky spojován s ilustracemi Josefa Lady, filmovým ztvárněním hlavní postavy Rudolfem Hrušínským a audioverzí Jana Wericha. Předloni vyšel Švejk s novými ilustracemi Petra Urbana, o nichž čteme: „Zatímco Petr urban pro Josefa Ladu bohužel vůbec není soupeřem, desítka současných herců na nových nahrávkách se s Janem Werichem může měřit - ačkoliv nehrozí, že by ho odsunula do propadliště dějin. Nikdo z nyní předložené desítky herců totiž nedosahuje výraznosti četby Jana Wericha," soudí Hospodářské noviny. Výhodou je prý především pestrost a větší objem načteného textu.