Přehled tisku

Miloš Zeman
0:00
/
0:00

Deníky přinášejí bohaté, zejména obrazové zpravodajství o katastrofě na Haiti a věnují se jí i v komentářích. Z dalších témat je tu například zamyšlení Mladé fronty Dnes nad šancemi nové politické strany Miloše Zemana SPO, tedy Strany práv občanů.

Miloš Zeman
"Prakticky neměnná politstopadová politická krajina se možná začíná drolit," píše autor komentáře a připomíná vysoké voličské preference jiné novinky na politické scéně, strany TOP 09 Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. "Zemana a Kalouska spojuje smysl pro jadrný humor, velké ego, vysoká a poněkud trapně na odiv stavěná inteligence a politický čich. Jestliže Kalousek zahlédl díru napravo, není divu, že ji Zeman zahlédl nalevo,"čteme v komentáři. Podle autora je bída stávajících stran tak velká, že Kalouskovi stačil i nový nátěr k úspěchu. Klade si také otázku, čím to je, že zabírají spíš "borci v převlečených kabátech než skutečné novoty", jako například Věci veřejné, další nová strana s moderním a komentátorovi sympatickým vystupováním? Hlavním důvodem podle něj je postava vůdce. "Český volič chce v čele strany silnou, byť bizarní, někdy až patologickou osobnost. Chce svou show a chce mít na koho nadávat." Podle komentáře Mladé fronty Dnes volby rozhodne, zda se ODS a ČSSD podaří pomocí peněz změnit volby ve svůj vlastní duel a konkurenci tak vymazat.


Lidové noviny píší, že generální ředitel Českých drah Petr Žaluda si dělá legraci z cestujících. V celoplošných denících uveřejnily České dráhy formou placené reklamy článek, ve kterém Žaluda chválí, jak se jeho podnik vypořádal se sněhovou kalamitou. Deník namítá: "Zprávy o neprůjezdných železnicích plnily stránky novin několik dní. Ředitel českých drah se však domnívá, že sníh dráhy nezavál a vlaky jezdily bez dramatických zpoždění." Dráhy také v novinové reklamě ujišťují, že letos utratí jen 243 milionů za marketing, zatímco loni to byl téměř dvojnásobek. Komentář téhož listu namítá, že "zarazit nesmyslné plýtvání je spíš samozřejmost než zásluha."


Hospodářské noviny komentují problémy Sazky. Historie Sazky je podle deníku osobní historií jejího šéfa Aleše Hušáka. Co vše má tento člověk za sebou? Z čeho všeho už byl viněn? "Kšeftování s pozemky, úplatky, hazard, obchody s akciemi, napojení na tajné služby, ovlivňování veřejnoprávních médií, ba vražda. Jen málo podezření na Sazku a jejího šéfa nepadlo, Hušák ale všemi peripetiemi dokázal proplout. A pokud by měl dostatek peněz na sport, pak by neměl problém ani s dokazováním svých příjmů. Je proto paradoxní, že mu nakonec může zlomit vaz touha postavit si pomník - halu za mnoho miliard, které teď chybějí při financování sportu a hlavně jeho představitelů,"čteme v Hospodářských novinách. "Hušák je bez debaty všeho schopný manažer. Dlouho blokoval vstup konkurence na trh a hlídal zákony, které produkuje sněmovna. Ještě delší dobu dokázal umlčet akcionáře - sportovní svazy. A dokud mlčeli sportovci, možná překvapivě, mlčeli i politici. Až teď se Hušák a Sazka staly hlavním námětem politických špiček. A s ohledem na nevalnou finanční situaci společnosti došlo by k tomu i bez zveřejnění Hušákova dolce vita v dolce vila."Hospodářské noviny vidí řešení v kapitalizaci Sazky a v přímé podpoře sportu z rozpočtu. "Nejlepší by byla transformace Sazky na "normální" akciovku a uvedení na burzu. Současně by ztratila historicky exkluzivní postavení, které ze zákona má. Sportovní svazy by v takovém případě získaly peníze hned prodejem akcií. Další financování sportu by potom mohlo jít z daní z hazardu, například prostřednictvím státního fondu."


Foto: Evropská komise
Nejméně 15 miliard, ale možná i 25 miliard korun budou Češi podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka platit do dvou let v cenách elektřiny za podporu solární energetiky. Pro představu je to 1500 až 2500 korun na každého obyvatele země včetně dětí a důchodců, informuje páteční deník E15 s tím, že většinu zaplatí firmy jako největší odběratelé. E15 píše, že částka je téměř desetkrát větší než nyní. Může za to bouřlivá výstavba nových slunečních elektráren, která se zcela vymkla kontrole. Loni investoři spustili solární parky o celkovém výkonu 350 megawattů, což je o tři čtvrtiny víc, než se všeobecně očekávalo. Příští rok se výkon slunečních elektráren bude zvyšovat ještě rychleji. Podle střízlivých údajů přibude další nejméně 1000, možná dokonce 2000 megawattů. Výkon slunečních elektráren by pak převyšoval výkon elektrárny Temelín, uvádí deník.


Českým řidičům bude od letošního podzimu hrozit, že v Česku budou muset platit pokuty za dopravní přestupky, kterých se dopustí v Německu. Píšou to páteční Lidové noviny. Podle nich Němci jako první stát EU začnou využívat nařízení Rady EU z roku 2005 o uplatňování zásady vzájemného uznávání peněžních trestů. Zmíněnou praxi začnou aplikovat letos v říjnu a vymáhat se budou pokuty vyšší než 70 eur (přes 1800 korun), uvádění Lidové noviny s tím, že nemusí jít nutně jen o sankce dopravní.


Státní úřad pro jadernou bezpečnost nepovolí provozování rentgenových letištních tělesných skenerů, protože podle něj vydávají radiační záření a škodí lidskému tělu. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. "Z našeho pohledu jde o příliš velké riziko. A ročně se mu vystaví obrovské množství lidí,"řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Dokud existují jiné druhy bezpečnostních prohlídek, není podle úřadu důvod rentgenové rámy používat, uvádí deník. "Je sice pravda, že dávka ionizačního záření je u těchto skenerů malá, ale současné poznatky říkají, že neexistuje žádná bezpečná dávka záření. Každá dávka, i ta malá, představuje určitou pravděpodobnost, že vyvolá rakovinu. Proto k provozování takového skeneru nikomu nevydáme povolení,"řekla Drábová. List ale upozorňuje, že kdyby se o zavedení rentgenových skenerů na česká letiště usnesla vláda, stanovisko úřadu by "přebila".