Přehled tisku

0:00
/
0:00

Komentář Lidových novin si všímá "protidluhových návrhů" ODS. Za jednu věc je prý třeba stranu pochválit, alespoň ví, že vývoj státního dluhu se stává nejpalčivějším problémem doby a že se od ní očekává nějaká akce. Její protidluhové nápady jsou podle komentátora hrubě nevyrovnané.

Komentář Lidových novin si všímá "protidluhových návrhů" ODS. Za jednu věc je prý třeba stranu pochválit, alespoň ví, že vývoj státního dluhu se stává nejpalčivějším problémem doby a že se od ní očekává nějaká akce. Její protidluhové nápady jsou podle komentátora hrubě nevyrovnané.

"O některých má cenu mluvit, některé demonstrují právě jen, že ODS ví, že by měla vědět." Do první skupiny patří např. návrh, aby schodek rozpočtu vyšší než tři procenta schvalovala absolutní většina poslanců. Oproti tomu nápad, "aby se poslancům úměrně vývoji rozpočtu buď přidávalo nebo strhávalo z platu, je naprostým plácnutím do vody." U ODS podle komentátora prostě občas nevíme, kdy to myslí vážně a kdy si dělá legraci. "Je zhruba stejně nevyrovnaná jako její předseda. Jestli ty dva úkazy spolu nesouvisí."


Jan Fischer,  foto: ČTK
Hospodářské noviny připomínají, že premiér Jan Fischer má veřejnosti ke konci ledna předložit veřejnosti tzv. exit strategii, "Volně přeloženo, co s hospodářskou politikou dál po krizi. Se stoprocentní jistotou se dá předpokládat, že materiál, který vzniká pod vedením Miroslava Zámečníka, bude obsahovat staré známé pecky: boj s korupcí, rozpočtové škrty, zvýšení daní, efektivnější státní správu atd. Jenže ať už bylo ekonomické počasí jakékoliv, politici doposud všechna doporučení obdobného rázu tvrdě bojkotovali." Komentátorka soudí, že by bylo pošetilé chtít od jakékoli protikrizové strategie okamžitou nápravu, ovšem na to, aby se z ní stal cár papíru válející se kdesi v archivu, je pozdě. Příští strategii by Česku totiž mohl sepsat Mezinárodní měnový fond.


Mladá fronta Dnes informuje o změně související s novým trestním zákoníkem. "Dosud za křivé obvinění hrozily tři roky. A to pouze těm, kteří lhali, aby někomu záměrně ublížili a dostali ho před soud." Nyní je trestné jakékoli lživé nařčení. Podle nového zákoníku hrozí tomu, kdo jiného lživě obviní z trestného činu, trest až dva roky. Právník David Zahumenský, který pracuje pro organizaci Liga lidských práv, připomíná, že přísnější trest hrozí i tomu, kdo je citován v médiích nebo se vyjádří na internetovém blogu - až osm let. Právník se domnívá, že by nový paragraf mohl být zneužíván i proti svobodě slova. "A to hlavně proto, že toto ´vylepšení zákona´ vzniklo až při jeho projednávání v Poslanecké sněmovně, v původní verzi podle jejího autora Pavla Šámala nebylo."


"Krize výrazně zvýšila zájem o zaměstnání ve školství," píše deník Právo a odvolává se na prosincový průzkum agentury Commservis.com. Ke svému oboru se podle listu vracejí i učitelé, kteří před lety odešli do jiných oblastí. Školství se totiž krize výrazně nedotkla, zatímco řada soukromých podniků propouštěla. Ministerstvo školství zvýšení zájmu o učitelství vnímá pozitivně, může podle něj vést k větší kvalifikovanosti pedagogických sborů i ke zvýšení kvality výuky. Náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger ale považuje za důležité také to, proč se někteří učitelé chtějí ke svému původnímu povolání vrátit: zda chtějí jen překlenout nesnadné období nebo mají opravdový zájem o práci s dětmi. Podle Kateřiny Böhmové, ředitelky odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva, může být pro "staronové pedagogy" jejich praxe mimo školství výhodnou.


Komentář Mladé fronty Dnes se věnuje mateřské dovolené. Podle něj je nesporné, že změny v péči o rodiny s dětmi, tak jak byly schváleny v "předvolební pomatenosti na přelomu let 2005 a 2006 hlasy poslanců snad všech politických stran, jsou vysoce nad možnostmi tohoto státu. A nejspíše nad možnostmi i mnohem bohatších států, než je Česká republika. "Základem změn v podpoře rodin s dětmi nemohou být brutální škrty. Stát musí nabídnout také možnost, jak si matky menších dětí mohou vydělat a mít přitom čas na rodinu. Práce na zkrácený úvazek je však v Česku stále raritou, protože zaměstnavatelům se nevyplatí taková místa vytvářet, a tak i vedle rekordně dlouhé rodičovské máme i rekordně málo krátkých úvazků. Že to spolu souvisí, je jasné. Stejně jako to, že už je opravdu nejvyšší čas s tím něco dělat."


Hospodářské noviny informují o průzkumu Ústředního automotoklubu, kterého se účastnilo více než pět stovek řidičů z celé České republiky. Udělovaly se známky jako ve škole a nejhůře skončilo dopravní značení. Cedule mezi vesnicemi, které mají řidiče vést, jsou prý často zmatené, jako nejhorší bylo ohodnoceno značení v jihočeském kraji. Podle mluvčího automotoklubu Pavla Kuchálika jsou za problémy dluhy z minulosti, kdy se značení zanedbávalo a nyní na nové chybějí peníze, to potvrzují i správci silnic. Receptem na špatný stav značení by mohlo být vypracování mapy s problematickými úseky.