Přehled tisku

0:00
/
0:00

Český stát podle Lidových novin nedokáže ochránit děti v cizině. Deník uvádí mimo jiné i případ pětileté holčičky, kterou české soudy už dříve svěřily do péče jejího otce Zdeňka Hromádky. Matka ale dceru unesla do Ruska, odkud pochází. A její čin v těchto dnech posvětil i ruský nejvyšší soud v Moskvě, který zamítl žádost otce a rozhodl, že český verdikt neuzná.

"Celý případ ilustruje skutečnost, že se český stát neumí dostatečně postarat o české děti, které jsou uneseny do zahraničí. Úřady, soudy a ministerstva totiž nyní krčí rameny a říkají, že nemohou nic udělat." Otec unesené holčičky ale tvrdí, že něco udělat mohla soudkyně, která o svěření dítěte do péče rozhodovala. Několikrát ji v době, kdy jednání o svěření do péče probíhala, žádal, aby matce zakázala s dcerou vycestovat. Zdeněk Hromádka nyní apeluje na politiky, aby uzákonili, že rodič cizinec nebude moci po dobu soudního procesu s dítětem vycestovat do zahraničí. Podporu má i od šéfa Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňka Kapitána. Podle komentáře Lidových novin podobné případy vždy vzbuzují údiv, že si tolik lidí přeje, aby za ně stát dělal víc a víc, a on přitom kulhá i při plnění těch nejzákladnějších funkcí, které mu bezpochyby náleží i v tom nejstriktnějším libertariánském modelu.


Martin Pecina,  foto: ČTK
Ministr vnitra Martin Pecina se chystá na začátku příštího roku potrestat kraje za to, že porušují proplácením regulačních poplatků zákony. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Ministr vnitra listu řekl, že pokud kraje systém proplácení poplatků nezmění, pozastaví rozhodnutí zastupitelstva, která toto proplácení umožňují. Většina krajů se ale systém proplácení poplatků změnit nechystá a někteří hejtmani už mají vymyšleno, jak ministerský zákaz obejít. Například středočeský hejtman David Rath hodlá napříště proplácet poplatky pomocí slevových kuponů. Hejtmani se nicméně budou snažit šéfa resortu vnitra přesvědčit, že žádný zákon neporušují.


Foto: Evropská komise
České děti jsou deváté nejtlustší na světě, píše na své titulní straně Mladá fronta Dnes a odvolává se na novou zprávu o zdraví obyvatel třiadvaceti zemí OECD. Lékař Bohuslav Procházka, který řídil domácí výzkum na téma dětské obezity uvádí, že se především změnil životní styl a děti nechodí ven. Místo toho navštěvují kroužky nebo se učí. Jídlo z fastfoodu, kterému je dětská obezita většinou přičítána za to prý nemůže, obézní jsou děti i na vesnicích, kde žádné takové restaurace nejsou, navíc dětem klesly hodnoty cholesterolu. Kolem patnáctého roku počet obézních dívek klesá, problém je ale v tom, že štíhlost si dívky často spojují s cigaretou. V Česku kouří 23% dívek, což je druhý největší počet mezi zeměmi OECD.


Foto: Barbora Kmentová
Deník Právo uvádí, že blížících se Vánoc využívají lichváři a lákají lidi na až půlmilionové půjčky bez ručitele, bez nahlížení do registru dlužníků ovšem až s čtyřnásobným úrokem. Cílí především na lidi neschopné splácet, jde jim především o jejich majetek a podle právníků, které deník oslovil, si záměrně vybírají a oslovují důchodce či matky v tíživé sociální situaci. Smlouvy jsou navíc formulovány tak, že na dlužníka, pokud peníze nevrátí na den přesně dopadnou obrovské sankce a exekuce.


Lidové noviny informují o tom, že zavedení elektronických občanských průkazů se zpozdí. Používat se přitom měly začít od července 2010. Ministerstvo vnitra chce ale nyní odložit spuštění projektu až na začátek roku 2012. Úřady totiž nestíhají plnit centrální elektronické registry údaji o všech obyvatelích Česka. Bez přístupu k nim by elektronický občanský průkaz ztratil smysl. Elektronický doklad by měl usnadnit komunikaci s úřady a z jeho povrchu by měly zmizet některé údaje - např. údaj o rodinném stavu. Údaje o rodném čísle a trvalém bydlišti by měly být uváděny jen do konce roku 2016. Do budoucna se také plánuje, že se elektronická občanka stane jakýmsi "superdokladem", který by nahradil např. řidičský průkaz, zbrojní pas nebo kartu zdravotní pojišťovny.


Obchodní řetězce se pro letošní Vánoce v obavách před dopady krize zásobily levnějším zbožím, uvádějí Hospodářské noviny. Letos totiž Češi za nákupy vánočních dárků utratí o dva tisíce méně než loni - okolo šesti tisíc. Důvodem jsou nejen slevy, ale právě i to, že obchody předem nakoupily levnější zboží. "Obchodníci skutečně nemají dobrý rok. Maloobchodní tržby klesají už třináctý měsíc za sebou a i v říjnu lidé utratili v obchodech daleko méně peněz než před rokem."