Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentátor Hospodářských novin si všímá pražského kongresu evropských socialistů, který se zamýšlí nad současným postavením levice v Evropě.

Komentátor Hospodářských novin si všímá pražského kongresu evropských socialistů, který se zamýšlí nad současným postavením levice v Evropě.

Pravice podle něj oplácí všemi možnými státními regulacemi, garancemi či podporami krádež některých liberálních hodnot, kterou na ní před časem spáchali Tony Blair nebo Gerhard Schröder. Ti uznali oprávněnost pravicové kritiky zastaralého sociálního státu a začali mluvit o individuální odpovědnosti, střídmém státu, zavedli adresné dávky. Jejich nástupci pak tím spíš nemohli tváří v tvář hospodářským potížím slibovat sociální jistoty a na konkurenční program, který by rychle postavili proti "zlevicovatělé" pravici, socialisté nepřišli. "A kam mezi nimi řadit ČSSD, jejíž šéf vyzval socialisty, aby přesvědčili Evropu, že levice rozumí ekonomice lépe, než pravice? S třináctými důchody, utrácením za regulační poplatky v krajích nebo odmítáním školného hluboko do předblairovských dob," soudí Hospodářské noviny.

Kongres Strany evropských socialistů,  zleva: Richard Falbr,  Milan Štěch,  Štefan Füle,  Jaroslav Tvrdík,  Milan Urban a Lubomír Zaorálek,  foto: ČTK
Také komentář Mladé fronty Dnes se věnuje kongresu socialistů. Podotýká, že Jiří Paroubek ve svém projevu zdůraznil, že kdyby Ústavní soud nezrušil volby, vítal by účastníky kongresu jako premiér. "Neřekl, že volby zrušil on sám. Přiznal, že za vlády ČSSD rostla v celém světě ekonomika. Jen přišla k moci ODS, nastala politická krize atd." vypočítává komentátor body Paroubkova projevu.

Vystoupení předsedy české sociální demokracie si všímá i komentátor deníku Právo. "Paroubek řekl, co je třeba: socialisté musí přesvědčit Evropany, že znají recept na překonání krize. Jak by to ale mohli udělat. jednak asistovali u reforem ´stabilizací veřejných financí´ a ´agend´, které vykolíkovaly svět pro nafukovače bublin, finanční krize a současnou recesi. A jednak - naprosto stejně jako neoliberálové - žádnou krizi ani náhodou nepředvídali."


Lidové noviny se věnují situaci v automobilce Hyundai, kde tamní odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, vadí jim podmínky, které ve firmě panují. Komentář deníku se zamýšlí nad tím, proč se zaměstnancům práce v nošovické automobilce nelíbí a proč hrozí stávkou v době krize, kdy se jakákoliv práce cení. "Kdyby sem Korejci přišli před dvaceti lety, narazili by na nepochopení automaticky," míní komentátor, ale připomíná, že i Češi si už zvykli na kapitalismus a je otázkou, jestli je v Nošovicích drtí kapitalismus dohnaný do krajnosti nebo cizí firemní kultura? "Jisté je, že až bude zas někdo vychvalovat investiční pobídky, měl by k A dodat i B: přinesou práci, ale podle představ investora."


Hospodářské noviny informují o novém projektu Potravinářské komory, který by se měl spustit příští rok. Jeho účelem bude propagace českých "regionálních" potravin a bude úzce propojen s ekologií. Evropská unie sice podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana nepovoluje propagovat potraviny na státní úrovni, přes regiony to ale možné je a využívají toho i další země. Jak tedy bude projekt vypadat? "Například v obchodních domech bude možné nakupovat v ´regionálním koutku´nejrůznější krajské speciality, jež ponesou i jednotné označení regionální potravina." Na programu budou spolupracovat nejen jednotlivé kraje, ale i Agrární komora a ministerstvo zemědělství.


"Pacienty možná už od ledna čekají další přímé platby u lékaře," píší Lidové noviny a upřesňují, že zástupci lékařů jednají o tom, že budou od ledna od pacientů vybírat zhruba sto korun za vypsání neschopenky. Lékaři to vysvětlují tím, že jim administrativu spojenou s vypisováním neschopenky někdo zaplatit musí. "Vzhledem k tomu, že se nedohodli s příslušnými ministerstvy, budou nejspíš chtít tyto výdaje zaplatit od pacientů." Formuláře neschopenek se sice od prosince zjednodušily, lékaři ale s nimi mají práci i náklady - např. za doporučené odeslání formulářů správě sociálního zabezpečení. Prezident České lékařské komory Milan Kubek pacientům navrhuje, aby peníze za vystavení neschopenky vymáhali právě na správě sociálního zabezpečení. Což ale podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štepánky Filipové není možné a otázkou také zůstává, jestli lékaři najdou způsob, jak peníze za neschopenky od pacientů legálně vybrat, protože k tomu podle Filipové nemají právní podklad.