Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Autor komentáře Mladé fronty Dnes si všímá protestu zemědělců. Při informacích o něm cítil komentátor vztek, ačkoli se mu všechny stesky zemědělců nezdají úplně mimo.

Foto: ČTK
Autor komentáře Mladé fronty Dnes si všímá protestu zemědělců. Při informacích o něm cítil komentátor vztek, ačkoli se mu všechny stesky zemědělců nezdají úplně mimo.

Chápe jejich stížnosti na nižší dotace než mají jejich kolegové ve starých zemích EU i na dovážené potraviny v hypermarketech. "Prezident Veleba zdůvodnil svou nevím kolikátou žádost o státní pomoc mimo jiné i tím, že zemědělcům klesají příjmy. Komu však za nynější krize příjmy neklesají? A žádají všechny postižené obory o pomoc?" ptá se komentátor Mladé fronty Dnes.

Podle deníku Právo vyzní protest zemědělců tradičně do ztracena. Pražany prý problémy "vidláků" nezajímají a "ti koumavější mezi nimi navíc tuší, že by mohlo jít o vyšší ceny potravin." Problémy zemědělců se podle komentátora před Hradem nevyřeší a jejich podstatou není rozdílná výše dotací a s tím související záležitosti. "Ta pravá podstata věci spočívá v tom, že výroba potravin jako celek je vysoce lukrativní, zpracovatelský průmysl i obchod vydělávají, co se do nich vejde, jen sedláci i navzdory dotacím stále bojují o existenci. Tak tedy nevím, kde a proti komu by se mělo demonstrovat," uzavírá komentátor.


Hospodářské noviny se ve svém komentáři zamýšlejí nad korupcí. Jeho autor soudí, že tento jev lze zahnat do rohu jen bojem na všech frontách. "Vláda by měla přijít nejen s novou normou o veřejných zakázkách, ale i zpřísnit zákon o střetu zájmů, zavést i ty neustále omílané agenty provokatéry." Jedině tak dá najevo, že boj s korupcí myslí vážně a že úplatkáři musí počítat s trestem. "Pokud by Fischerova vláda předložila do voleb takovýto balík, přitiskla by stranické vůdce ke zdi. A voliči by pak mohli sledovat reakce zákonodárců a hlasovat i podle toho, jak se jednotlivé strany k antikorupční reformě zachovají."


Foto: ČTK
V ordinacích i vakcinačních centrech nastává podle Lidových novin paradoxní situace. Zatímco někteří lidé, kteří byli vybráni k očkování proti prasečí chřipce, jej odmítají, očkovat by se chtěly osoby, které na vakcínu nárok nemají. Do vakcinačního centra v pražské nemocnici Na Bulovce přicházejí pacienti s nemocemi ledvin nebo zažívacího ústrojí, kteří ale na seznamech nejsou. Přesné počty už očkovaných lidí by měly být jasné příští týden, teprve pak by mohlo ministerstvo případně rozhodnout o dalším rozšíření skupin pacientů, kteří mají nárok na vakcínu.


Foto: Evropská komise
"Dráhy plánují tažení na bezdomovce," píší Hospodářské noviny. České dráhy chystají obří tendr na ostrahu svých objektů - nádražních budov i technických dep, projekt by se měl rozběhnout v příštím roce. "Ochranku chceme dát na velká nádraží a železniční uzly. například do Prahy, Brna či Plzně," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Podle drah bude kritériem výběru ostrahy zejména to, aby nebyla dražší než ochrana škod, které např. vandalové napáchají. Ostrahu vybraných nádraží posílí ČD už v těchto dnech, příčinou jsou bezdomovci, kteří se v zimě do nádražních budov stahují.


Mladá fronta Dnes uvádí, že rovnice více policistů sloužících v jednom místě = více objasněných trestných činů v Česku neplatí. Narazit se dá spíše na pravý opak - nejmenší jihočeský sbor je nejúspěšnější a naopak silné pražské policejní ředitelství objasní nejméně trestných činů - jen zhruba každý sedmý. Statistiku policistům v metropoli zhoršují především krádeže. Podle šéfa pražských kriminalistů Milana Jindráka se například kapesní krádeže prakticky nedají objasnit. "Nutno přiznat, že pražští kriminalisté jsou naopak machři na vraždy a násilné trestné činy. Letos od ledna do října vyšetřovali sedmadvacet vražd. Objasnili jich třiadvacet," informuje list. A v čem tkví úspěšnost jihočeských policistů? Podle jejich šéfa Radomíra Heřmana v tom, že sbor prošel generační obměnou a mladí policisté jsou velmi energičtí. Náměstek policejního prezidenta Viktor Čech také poukazuje na to, že na jihu republiky jsou spíše menší obce a méně závažná trestná činnost.