Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny se věnují připravovanému zákonu z dílny ministerstva vnitra - ten by měl nařídit stranám, aby měly na poslaneckých a zastupitelských volebních kandidátkách třicet procent žen.

Lidové noviny se věnují připravovanému zákonu z dílny ministerstva vnitra - ten by měl nařídit stranám, aby měly na poslaneckých a zastupitelských volebních kandidátkách třicet procent žen.

Návrh zákona chce také stranám, které obsadí získané mandáty alespoň třiceti procenty žen, dát za každého poslance a poslankyni 910 tisíc korun místo současných 900 tisíc. Pokud by strany kvótu žen na kandidátkách nedodržely, mohla by je volební komise vyškrtnout z účasti ve volbách. Návrh zákona teď míří do rady vlády k připomínkovému řízení. Podle Michaely Appeltové z občanského sdružení Fórum 50% nemá plánovaný zákon moc smysl: většina stran totiž už zmíněné zastoupení žen na kandidátkách má a Appeltová upozorňuje také na to, že stranám by sice zákon mohl nařídit kolik procent žen má kandidovat, nicméně strana je může dát na nevolitelná místa a do politiky by se tak stejně nedostaly.


Hospodářské noviny se zaměřily na krajské finance. Uvádějí, že kraje utrácejí v době krize více peněz než před rokem, jejich výdaje vzrostly od ledna do září o víc než sedm miliard korun. List se zaměřil na hospodaření krajů rok poté, co ODS prohrála volby a její hejtmany vystřídali sociální demokraté. Zatímco na konci loňského září hospodařily kraje s přebytkem téměř dvaceti miliard korun, letos se za stejné období propadly do ztráty 1,7 miliardy korun. Krajům také vzrostla i zadluženost. Ačkoli bude rozdíl v hospodaření v obou letech nakonec nižší, na úrovni několika miliard přesto zůstane. Kraje přišly o značnou část peněz především propadem daňových příjmů, přesto ale utrácejí více, rozpočty na rok 2009 totiž většina krajů postavila na nereálných odhadech. Kraje nejvíce investují do opravy silnic, škol či nemocnic.


Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se na stránkách Mladé fronty Dnes věnuje datovým schránkám, ty jsou podle ministryně poslední zkouškou schopností justice, přetížené elektronizací, obrovským množstvím neustále přijímaných novel právních předpisů a finanční krizí. Justice podle ní neměla příliš času na přípravu přechodu na takový projekt jako jsou datové schránky. "Těžko může kdokoli předpokládat, že tak obrovský a celosvětově naprosto unikátní projekt, kterým byla justice zatížena bez odpovídajícího finančního, procesního i provozního zázemí, bude fungovat bezporuchově od prvního dne provozu," uvádí Kovářová s tím, že nechce bagatelizovat nebezpečí, že v důsledku datových schránek dojde k zpomalení činnosti justice. "Čarovné slůvko zní peníze. Moderní justice, má-li taková být, peníze potřebuje a datové schránky to ukazují jako nikdy před tím," míní ministryně.


Mirek Topolánek
Komentář Hospodářských novin se dotýká víkendového kongresu ODS. Pokud po něm strana zamíří doprava, bude to riskantní hra - útokem na TOP 09 sice "zalepí díru na pravoboku, ale nabere vodu zleva, "míní deník. "Musíme umět říci lidem, že dobře už bylo. Musíme šetřit. Musíme odložit spotřebu, investovat do budoucnosti," prohlašuje Mirek Topolánek a říká tomu Vize 2020, píše komentátor a podotýká, že vize je vizí, pokud je originální, tady jako bychom ale spíše slyšeli ozvěnu slov představitelů TOP 09. "Pokud chce Topolánek vyhrát volby, musí splnit mission impossible: namixovat koktejl, ve kterém bude pro každého něco a který bude všem chutnat. K tomu Vize 2020 stačit nebude. Bude potřebovat skutečně originální Vizi 2010. A o té zatím nevíme vůbec nic," uzavírá komentář.


Právo přináší klasické české podzimní téma - houby. Díky nečekaně teplému listopadu a říjnovému sněhu, který zavlažil půdu totiž houby rostou v hojném počtu a to nejen v nížinách ale i ve výše položených oblastech. Jaký úlovek si tedy mohou lidé z lesa odnést? Rostou především méně známé druhy čirůvky, strmělky, nebo mlženky, ale objevují se i mezi houbaři amatéry oblíbené a vyhledávané houby jako suchohřiby a bedly. Podle přerovského mykologa Jiřího Polčáka zbude houbařům po nástupu ranních mrazíků jediný jedlý druh, který roste celou zimu - penízovka sametonohá známá jako vánoční houba.


Mladá fronta Dnes se opět věnuje chřipce. Tentokrát radí, jak posílit imunitu, aniž by člověk vyrazil do lékárny a spoléhal na chemii. "Osvědčené babské tipy mnohdy posvětila i věda. Vždyť česnek a cibule bývají označovány za přírodní antibiotika," píše deník a přináší rady jak využít třeba i zázvor, med a citron. Čtenář se dozví například to, že pro zdravého člověka se doporučuje jedna lžíce medu denně, diabetici ho v malých dávkách mohou a naopak pozor by si měli dát alergici. Česnek je zase nejlepší syrový a z cibule lze vyrobit sirup a jako zdroj vitamínu C využít její nať.