Přehled tisku

Americký viceprezident Joe Biden, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Těžko říci, zda páteční návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena uklidnila v Praze ty, kteří po nočním telefonátu z Bílého domu před měsícem prohlašovali, že by se čeští vojáci měli stáhnout z Afghánistánu. Biden se sice snažil, ale jistá pachuť zde zůstává, píší ve svém komentáři Hospodářské noviny.

Těžko říci, zda páteční návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena uklidnila v Praze ty, kteří po nočním telefonátu z Bílého domu před měsícem prohlašovali, že by se čeští vojáci měli stáhnout z Afghánistánu. Biden se sice snažil, ale jistá pachuť zde zůstává, píší ve svém komentáři Hospodářské noviny. Přijel, viděl, pohovořil a zase odletěl. Teď bude mít Česko protiraketovou obranu se značkou Severoatlantické aliance, poněkud vágněji

Americký viceprezident Joe Biden,  foto: ČTK
definovanou a hlavně si za ni bude muset připlatit. To je ten zásadní rozdíl. V tom spočívá nový koncept Baracka Obamy: přitáhnout evropské spojence k podílu na nákladech systému, který nezačne fungovat dřív než za nějakých pět či osm let, tedy dost dlouho poté, co si Írán i podle těch nejpesimističtějších odhadů opatří jadernou bombu a její nosič, píší se svém komentáři Hospodářské noviny.


Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková s ministryní Miroslavou Kopicovou,  foto: ČTK
Ministryně školství Miroslava Kopicová chce kvůli možným nesrovnalostem ve studiu poslat kontrolu na pražskou Vysokou školu finanční a správní (VŠFS). Informují o tom Hospodářské noviny. Škola, na níž studovala řada prominentních politiků z pražské radnice, se po plzeňských právech stává další fakultou, na které lze zřejmě získat titul podezřele snadno. Ministryně Kopicová listu řekla, že nejdříve požádá o informace odbor vysokých škol, a pokud se na VŠFS skutečně objeví případy příliš krátké doby studia, pošle tam kontrolu. "Napíšu i paní rektorce VŠFS, že chci vysvětlení a podrobné zdokumentování. A pošlu tam Akreditační komisi, když se mi to nebude líbit," dodala ministryně. Hospodářské noviny minulý týden upozornily, že VŠFS má vysoký počet absolventů, kteří titul získali za pár měsíců, a že diplomové práce nemusejí splňovat ani základní kritéria odborného textu. Mezi absolventy školy patří například první místopředseda ODS David Vodrážka, který si inženýrský diplom odnesl o rok dříve než ostatní studenti, zastupitel Prahy 9 Jan Štrof (ČSSD), který zvládl standardně pětileté studium za šestnáct měsíců, a radní pro oblast územního rozvoje Prahy Martin Langmajer (ODS), který získal bakalářský titul nikoli za tři roky, jak trvá řádné studium, ale za rok a čtvrt. Podle prorektora pro marketing a propagaci VŠFS Milana Kašíka lze studium zkrátit individuálním plánem. "Máme řadu lidí s individuálním studiem. Jsou to sportovci nebo handicapovaní. A je tam i víc dalších politiků, kteří mají takový individuální plán," vysvětlil Kašík.


Lidové noviny píší o tom, že bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl výrazně zasáhl do superzakázky na likvidaci ekologických škod. Přitom před nedávnem prohlásil, že se na obří zakázce za 115 miliard nijak nepodílel. Podle Lidových novin ale během tří dnů vypracoval šestistránkový posudek, který zakázku prosazoval jako koncesní projekt. Někteří politici oponovali, že koncesní projekt není průhledný jako výběrové řízení. Milan Kindl i přesto dostal za vypracovaný text od ministerstva financí sto tisíc korun.


Cyril Svoboda upřímně nemá rád bývalého kolegu z vlády i ze strany lidové Miroslava Kalouska. Ten mu vyvedl řadu schopných lidí z aparátu a v průzkumech i v médiích ho válcuje. Teď má Svoboda v ruce konečně zbraň, která Kalouska může zasáhnout, píší se svém Sloupku Lidové noviny. Kalousek v Topolánkově vládě proslul jako hlavní posunovač tzv. ekologického supertendru. A teď se dozvídáme, že nejproslulejší proděkan v zemi Milan Kindl na zakázku ministerstva financí vypracoval posudek, kterým se strefil do názoru ministerstva na to, jak by smlouva s vítězem supertendru měla být koncipována. To je pěkná náhoda. Zdá se, že odklad voleb bude TOP 09 ještě bolet, uzavírají svůj Sloupek Lidové noviny.


Bývalý šéf kanceláře projektů a evropských fondů policejního prezidia Petr Židek bude usilovat o to, aby jeho výpověď z pracovního poměru u policie byla neplatná. Podle jeho advokáta Jaroslava Jankrleho ji Židek dostal v rozporu se zákonem, píše deník Právo. Petr Židek v polovině října již podal trestní oznámení v souvislosti s případem, v jehož rámci jej policie zadržela kvůli podezření z korupce při výběrovém řízení na dodání pojízdných soudních síní. Podal ho pro křivé obvinění. Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů Židkova výpověď souvisí s jeho prověřováním inspekcí. "Výpověď se řídí zákoníkem práce a čistě hypoteticky jsou možné všechny varianty. Osobně jsem přesvědčen, že mé kroky ve vztahu k němu, tedy odvolání z pozice ředitele evropských fondů, byly v pořádku," odpověděl Martinů na dotaz listu, zda v případě, že se Židkovo údajné úplatkářství neprokáže, může opět nastoupit na policejní prezidium. Policejní inspekce začala Židka prověřovat koncem září kvůli oznámení, že si prý řekl o úplatek při výběrovém řízení na nákup mobilních soudních síní. V den zatčení dostal současně okamžitou výpověď z práce. Podle dřívějších informací Českého rozhlasu pak strávil dva dny v policejní cele, obviněn ale nebyl z ničeho. Na údajnou korupci při zakázce poukázal podle médií jeden z detektivů v terénu. Při výslechu na inspekci prý tuto informaci ale nepotvrdil. Inspekce se k případu nevyjádřila, píše deník Právo.


Proces deregulace nájemného bude v Česku brzy hotový. Do roku 2012 by se měly obě sazby - deregulované a tržní - srovnat. To bude ovšem případ především velkých měst, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Na malých městech bude deregulovaný nájem stále výrazně nižší než tržní. Od roku 2011 nebude žádný zákonný strop a deregulované nájmy budou stoupat třeba i na dvojnásobek. Jedinou obranou proti extrémnímu nájmu bude soud, který určí přiměřenou výši nájmu v jednotlivých místech, píše dodává Mladá fronta Dnes.


Středočeský hejtman David Rath
Středočeský kraj začal podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) připravovat vlastní obchvat Prahy. Měl by spojit ruzyňské letiště a slánskou rychlostní komunikaci s letištěm ve Vodochodech a ústeckou dálnicí. Současně má vyřešit obchvat Kralup a sloužit jako severní tranzitní okruh vedoucí mimo obydlená území, píše Mladá fronta Dnes. List připomíná, že hejtmanství přichází s těmito plány ve chvíli, kdy stát má potíže s dokončením obchvatu, který spojí brněnskou dálnici D1 a plzeňskou D5 a jehož otevření v příštím roce se zpozdí minimálně o čtyři měsíce. "Středočeský kraj již zpracovává možnou trasu čtyřproudé rychlostní komunikace, která by přemostila Vltavu mezi Kralupy a Libčicemi nad Vltavou. Projekt zpracováváme tak, aby nezasahoval do života žádné středočeské obce, ale naopak aby se stovkám z nich ulevilo od nadměrné nákladní dopravy, která je nyní zatěžuje," popsal záměr Rath. Podle listu však o tom nic nevědí hejtmanovi nejbližší kolegové v krajské radě. "Je to úplně nová informace a blíží se to takzvanému velkému aglomeračnímu okruhu, o kterém se už několik let hovoří. Ale nic takového jsme neprojednávali," uvedl hejtmanův náměstek pro dopravu Robin Povšík (ČSSD). Podobně se vyjádřil i Rathův náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek.


Kamzík
Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky do budoucna nepočítá s populací asi 180 kamzíků, uvádí deník Právo. Podle ochránců přírody zvířata ničí vzácné rostliny v regionu. Navíc sem kamzík přirozeně nepatří, do oblasti byl uměle vysazen na začátku 20. století. Uvažuje se, že by se přistoupilo k likvidačním odstřelům tak, jak to v omezené míře dělají v Českém Švýcarsku s vysokými počty muflonů. O tom ale nechtějí slyšet někteří myslivci, kteří by rádi populaci kamzíků zachovali, píše deník Právo.