Přehled tisku

Jan Fischer, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentátor Lidových novin lituje, že premiér Jan Fischer rozhodl nepředstupovat před poslance se žádostí o důvěru. Takové bylo jedno sdělení na včerejší tiskové konferenci, podle komentátora to nejdůležitější. Učinil tak na základě názoru předsedů parlamentních stran.

Jan Fischer,  foto: ČTK
Komentátor Lidových novin lituje, že premiér Jan Fischer rozhodl nepředstupovat před poslance se žádostí o důvěru. Takové bylo jedno sdělení na včerejší tiskové konferenci, podle komentátora to nejdůležitější. Učinil tak na základě názoru předsedů parlamentních stran. „Kdekdo se rozčiluje," píše deník, „jakým právem si prezident dovoluje zdržovat ratifikaci Lisabonské smlouvy. Ještě naléhavěji bychom se ale mohli ptát, koho zastupuje premiér, který z ratifikace smlouvy, jež mnohonásobně přežije jeho mandát, dělá úhelný kámen vztahu České republiky k Evropě. Říká to na základě legitimity vyjednané pro něj na jaře nebo s tímhle stanoviskem souhlasí partajní šéfové i teď? Jan Fischer o to nežádal, nicméně fakt, že už se nebude muset do sněmovny obtěžovat pro důvěru, je jasným znamením jeho rostoucí síly vůči šéfům stran." Píšou Lidové noviny.


Václav Klaus
Tentýž list na základě událostí kolem Lisabonské smlouvy hodnotí postoj prezidenta republiky Václava Klause, který jako "poslední mohykán" v Evropě klade odpor integraci Evropské unie. Klausova pozice je podle komentátora pevná i z hlediska Ústavy. Má právo nepodepsat, odvolat jej nelze, snaha pověřit podpisem někoho jiného nemá naději na úspěch. "Klaus mnoho neriskuje," shrnuje list. "A navíc nabízí Evropě svůdný kompromis se svým tvrdým názorem. Tím naopak vystavuje zkoušce odvahy Evropskou unii: za prvé, bude unie ochotna se v zájmu dohody zpětně a navíc zbytečně zaplést do českých konfiskací z roku 1945? A za druhé, bude ochotna souhlasit s tím, že se z Listiny základních práv stane trhací kalendář, že ji bude dodržovat, kdo bude chtít, a čím dál víc na východ, tím míň?"


V Hospodářských novináchčteme komentář ke změnám ve vedení ztrátových Českých aerolinií, kde dostal funkci předsedy představenstva Milan Dvořák, současný předseda představenstva Letiště Praha. Na obou postech má usilovat o maximalizaci zisku. „pro Dvořáka to znamená konflikt zájmů," domnívá se list, „není možné současně vyjednávat nejlepší podmínky pro letiště a současně pro toho, kdo využívá jeho služeb." Vláda si tím otevřela novou cestu k privatizaci aerolinek, která je politicky evidentně přijatelnější než prodej jedinému zájemci konsorciu Unimex/Travel Service. List poznamenává, že je to ve světě unikátní forma privatizace, společné vlastnictví letiště a leteckého přepravce totiž nikde neexistuje. Mladá fronta Dnes k tomu píše: "Státní úředníci si myslí, že přišli na trik, jak do ČSA nasypat další miliardy bez protiakce úřadu pro hospodářskou soutěž za nekalou podporu. Vytvoří personální a finanční unii se státním letištěm. Jakkoliv ukrývaná státní pomoc však jen oddálí nevyhnutelné: příchod řezníka, nebo konkursního správce. jen to bude stát víc peněz."


Vila Milada, donedávna proslulý pražský squatt, nadále chátrá, upozorňuje poznámka v deníku Právo. V červnu se Ústav pro informace ve vzdělávání postaral podle zákona o svůj majetek a nelegální obyvatele z ní za pomoci bezpečnostní agentury vyhnal. Autor odhaduje, co bude s budovou dál: „Ted už to víme. Zmíněný ústav ji nepotřebuje a žádná jiná instituce se o ni v termínu, který zrovna vypršel, nepřihlásila. Milada tedy dál chátrá s dostává teď s podzimem řádně zabrat zejména proto, že borci z bezpečnostní agentury při jejím osvobozování rozebrali kus střechy. (…) Nejsem věru příznivcem squatterů," píše dále autor, „nicméně chápu, proč je mnohá města v civilizovanějších zemích nechávají v klidu bydlet na základě jakési tiché dohody. Pro starý dům je lepší, když tam někdo alespoň trochu topí a větrá, než když mu někdo jménem zákona ničí střechu. Tady jsme ale v Praze, v Česku, tady žádnou anarchii nestrpíme. Takže Miladu zřejmě čeká demolice na státní útraty a lukrativní pozemek pod ní koupí za křesťanskou cenu někdo, kdo má informace a styky."


Foto: ČTK
Lidové noviny nabízejí komentář půdoznalce Zdeňka Vašků k prudkým změnám počasí v minulých dnech od téměř léta k sněhovým kalamitám. Dočetl se v tisku, že prý se podnebí mění, až to zaráží. Autor oponuje: podnebí nikoli, pouze počasí. Připomíná, že říjen je odedávna v našich zeměpisných šířkách měsícem „ekologicky velice výrazných povětrnostních změn a vegetačních předělů," letos navíc umocněných vpádem studeného vzduchu ze severu, ke kterému taky občas dochází, jak dosvědčují staré záznamy. „Tento jev není nutné dávat do souvislosti s nepopiratelně probíhajícími klimatickými změnami,"čteme v Lidových novinách.