Přehled tisku

0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes komentuje nabídku, kterou stát dostal od konsorcia Unimex - Travel Service – to za České aerolinie nabídlo miliardu korun.

Mladá fronta Dnes komentuje nabídku, kterou stát dostal od konsorcia Unimex - Travel Service – to za České aerolinie nabídlo miliardu korun. "Vláda nyní stojí před dilematem, zda vzít dobrou cenu za zpustošenou státní firmu, nebo věřit, že lze firmu ve státní režii restrukturalizovat tak, že se vložené peníze při nějaké další privatizaci vrátí zpět. Při zvážení všech rizik - a to i na základě zkušeností s jinými, v minulosti restrukturalizovanými státními firmami - vypadá, že varianta B je správně," míní komentář Mladé fronty Dnes.

Hospodářské noviny připomínají, že zájemce o ČSA žádá, aby firma neměla záporný kapitál a to by přišlo na několik set milionů. Komentář varuje, že pokud se firmy v Česku před privatizací nejprve zachraňovaly, většinou to bylo dražší než výtěžek z jejich pozdějšího prodeje.


Autor komentáře v Lidových novinách míní, že když poslanci ve středu přijali zákon zakazující privatizaci ruzyňského letiště, udělali dobře. Zákon prosadlila levice. "Neznáme motivaci Jiřího Paroubka, třeba je nízká a nejvíc mu jde o to, aby jednou letiště privatizoval sám. V zásadě je ale dobře, že stát takhle strategický podnik drží ve svých rukou. I kdyby totiž pro něj vybral sebenevinnějšího zájemce, nikdy už nebude mít jistotu, že ten ho neprodá třeba do Ruska." Komentátor připouští, že je sice pravda, že stát přijde o desítky miliard korun, jak upozorňuje ODS, ale právě to je o důvod víc, aby politici začali konečně šetřit. "Protože rozhazovačná garnitura, schopná prodat i největší letiště, se sama stává bezpečnostním rizikem pro stát."

Podle Hospodářských novin je zákaz pokračovat v procesu prodeje letiště stěží ekonomicky obhajitelný. Výmluvnější jsou slova lidoveckého předsedy Cyrila Svobody, podle kterého není možné, aby současná vláda pokračovala v privatizaci za zády politické reprezentace. Znamená to, že politici vyberou nového majitele letiště ´spravedlivěji´? Nebo jen chtějí být u toho, až se bude zase rozdělovat velký majetek?


Záběr z filmu "Jak ulovit miliardáře"
Deník Právo přináší recenzi na nový film režiséra Tomáše Vorla. Režisérova slova o tom, že snímek Ulovit miliardáře, je jeho nejdrzejší film, působí podobně, "jako když puberťák hrdě tvrdí, že jeho třída je nejhorší na škole a on v ní ten nejzlobivější žák." Film podle deníku na cestě ke skutečné společenské satiře zakopl a má k ní daleko. "Film aniž by byl skutečnou satirou, která odhaluje a ukazuje lidem podstatu zlořádů, popisuje je všechny tak, aby se jim diváci za každou cenu hlavně smáli," konstatuje deník Právo.


Tématem Mladé fronty Dnes je možný zákon, který by určil jasná pravidla lobbistům. Zákon projednávali poslanci ve středu a sněmovnou zatím neprošel. Podle některých zákonodárců by nic nevyřešil - v Česku by sice mimo jiné vznikl registr lobbistů, nicméně ty největší ryby by se v něm neobjevily. Podle Davida Šeicha z ODS je problémem např. to, že ten, kdo by se za lobbistu sám dobrovolně prohlásil, by podléhal přísným pravidlům, která by se však toho, kdo by se za lobbistu neoznačil, netýkala. Jeden z autorů zákona o lobbingu sociální demokrat Jeroným Tejc říká, že sice by se v registru neobjevili úplně všichni lidé, kteří dokážou někoho ovlivnit, ale i tak má cenu seznam vytvořit. S novým přepracovaným návrhem hodlají jít jeho autoři do sněmovny znovu. Chtějí to stihnout tak, aby se jím poslanci zabývali do konce tohoto volebního období.


"Plagiátoři přijdou o další křesla," píší Lidové noviny a upřesňují, že kvůli opisování, s nímž jsou spojováni, přijdou bývalý děkan plzeňské právnické fakulty Jaroslav Zachariáš a bývalý proděkan fakulty Milan Kindl o další posty. Zachariáš je totiž ředitelem Ústavu státu a práva, který zastřešuje Akademie věd, a Kindl tam ředitele zastupoval. Vedení Akademie věd vyzvalo bývalého děkana Zachariáše k rezignaci a chtělo po něm také odvolání svého zástupce Milana Kindla. "Druhý úkol Zachariáš promptně splnil. Kindla odvolal nejen z postu zástupce ředitele Ústavu státu a práva, ale také z pozice vedoucího redaktora časopisu Právník. Svého postu se ale Zachariáš nechce vzdát tak snadno." Podle Lidových novin vedení Akademie věd se Zachariášovými obstrukcemi nesouhlasí a v krátké době jej předseda AV Jiří Drahoš s velkou pravděpodobností z vedení ústavu odvolá.