Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hospodářské noviny uvádějí, že vláda na návrh ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, schválila proplácení očkování proti pneumokokovi zdravotními pojišťovnami z veřejných peněz.

Hospodářské noviny uvádějí, že vláda na návrh ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, schválila proplácení očkování proti pneumokokovi zdravotními pojišťovnami z veřejných peněz.

List podotýká, že kvůli tomuto návrhu z "úsporného" balíčku veřejné finance nic neuspoří, ale naopak přijdou o 200 milionů ročně. Ministr financí Eduard Janota prý sice o návrhu nic netušil, nemá s ním ale problém a resort zdravotnictví trvá na tom, že peníze půjdou na správnou věc. Hospodářské noviny už dříve upozorňovaly, že za snahami prosadit očkování je lobby firem vyrábějících vakcíny, kterým by se zvedly tržby. O lobbingu mluvil např. poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr ale tvrdí, že žádné takové snahy nezaznamenal.

Janotovu balíčku se věnuje také deník Právo. Uvádí, že kvůli úsporným opatřením přijdou domácnosti o tisíce korun. Nejhůře na tom budou rodiny s malými dětmi, kde jsou živitelé státními zaměstnanci. Deník cituje analytičku Raifeisenbank Helenu Horskou, podle které tak v rozpočtech domácností musíme škrtnout v průměru 12 tisíc korun ročně.

"Janota šetří, pivovary pláčou," píše Mladá fronta Dnes. Pokud se zvýší spotřební daň z alkoholu a tabáku, budou na tom podle ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého nejhůře ti, kteří se soustředí na lahvové pivo. Jeho cenu totiž na nízké úrovni drží obchodní řetězce a marže výrobce je menší než u sudového piva. Obchodníci podle Veselého nebudou chtít zdražit a daně zaplatí pivovarníci ze svého výdělku. Malé pivovary to prý může zlikvidovat.


Lidové noviny informují o dalším vývoji případu, který se stal na právnické fakultě v Plzni. Proděkan Ivan Tomažič opsal ve své disertační práci desítky stran z cizích článků, oponent práce, děkan Jaroslav Zachariáš, ve svém posudku také opisoval. Deník uvádí, že po "opisovací aféře" proděkana vyšlo najevo, že na právnické fakultě chybí 35 dizertací. Rektor Západočeské univerzity Josef Průša nechá chybějící práce přezkoumat, zajímat se bude také o délku studia některých osob a předvolal si i vedení fakulty. Rektor také v rozhovoru pro Lidové noviny připustil možnost, že by na mohla být za určitých okolností na právnickou fakultu uvalena jakási "nucená správa" - pravomoce by byly přeneseny na rektora a univerzitní senát.


Mladá Fronta Dnes se ve speciální příloze věnuje očekávané návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice a komentář přináší i deset důvodů pro nevěřící, proč jet na papeže do Brna. Jeden z těch "povrchních" důvodů je podle autora možnost spatřit na vlastní oči jednoho z nejvlivnějších lidí planety, což se každý den nepoštěstí, cestu na mši také jde spojit s dalším poznáváním Brna a okolí a v mnoha tisícovém davu je také velká příležitost k seznámení.


Recenze v Lidových novinách se soustředí na starou klasiku Divadla Semafor v novém provedení. Do druhé padesátky svého trvání vykročilo totiž divadlo s obnovenou premiérou úspěšné Kytice. List soudí, že tam, kde Jiří Suchý zachoval původní půdorys Kytice jako například ve Zlatém kolovratu, zůstala i větší část původní poezie a humoru. Tam, kde se však pokusil byť z pochopitelných důvodů o zásadní změnu, tak jako v Polednici, nepochodil. Právě Polednice se podle autorky recenze vymyká Suchého i semaforské poetice a snižuje laťku chytrého humoru, který se v tomto divadle čeká. "Jaké je tedy resumé ze staronové Kytice? Přes všechny výhrady základní kvality - Havlíkova hudba a Suchého texty - zůstávají," píše list a chválí i některé herecké výkony.