Přehled tisku

0:00
/
0:00

Paroubek pohřbil volby, Zdivočelá země, Paroubkův atentát, hlásají titulky českých deníků.

Paroubek pohřbil volby, Zdivočelá země, Paroubkův atentát, hlásají titulky českých deníků.

Podle Hospodářských novin sehrál šéf ČSSD Jiří Paroubek "svým veletočem další podstatnou epizodu tragikomického příběhu české politiky." Podle komentátorky poškozuje Paroubek svým přemetem Českou republiku a není ani třeba vysvětlovat jak, sám to před pár dny líčil. "Je zřejmé, že buď celé straně nebo její významné části, se listopadové volby nehodí. Nabízí se tři scénáře, proč," píše list. Je např. možné, že Paroubek dostal průzkumy ukazující, že by jeho strana prohrála. Druhou alternativou je to, že se Paroubkovi vzbouřila část strany a je možné, že jej chce někdo v čele ČSSD vystřídat a vést ji do dalších voleb. Do listopadu by se ale změna nestihla. A za třetí může jít o obchodní zájem. "Ať už je motivem ČSSD cokoliv, od konce března, kdy shodila Topolánkovu vládu nám ukazuje, jak naše ústava dává prostor politickým krizím a ztěžuje jejich řešení. Potřebujeme nejen schůdnější cestu k předčasným volbám, ale hlavně konstruktivní vyslovení nedůvěry, jako mají Němci. Aby vládu mohl složit jen ten, kdo bude mít zároveň plán, co přijde po ní. A neohrožoval zemi dlouhými měsíci chaosu," končí komentář Hospodářských novin.


Komentátor deníku Právoříká, že proti nemá nic tomu, aby šli voliči k urnám v květnu, což je další termín, který v souvislosti s volbami padl. Fischerova vláda mu nepřipadá o nic horší než jakákoli vláda předchozí, ale odložení voleb na květen by dalo smysl jen tehdy, schválí-li sněmovna návrh rozpočtu na rok 2010, který připravuje "dočasný" kabinet, a právě to bude asi problém. ČSSD sice svůj obrat zdůvodňuje především přijetím řádného rozpočtu, což je chvályhodné. Nicméně stále fantazíruje o třináctém důchodu, šrotovném, udržení sociálních výdajů v plné výši a podobně.


Jiří Paroubek  (vlevo) a Mirek Topolánek
Mladá fronta Dnes míní, že se éra Paroubka a Topolánka vyčerpala. Před čtyřmi lety to začínalo jako volební souboj dvou vycházejících politických hvězd, po čtyřech letech je jasné, že tato generace zklamala. Přinesla do české politiky i některá pozitiva - větší odvahu při pojmenovávání problémů, pragmatičtější přístup k jejich řešení, jasnější prozápadní orientaci v zahraniční politice. "Voliči si ale z těchto pozitiv budou pamatovat jen málo. Zapamatují si spíše nebývalou dávku hrubosti na obou stranách, zákulisní intriky, vzájemné podrazy a neplnění dohod, přeběhlíky, Čunka, neúctu k ústavě i ke svobodě slova, nezdravé prorůstání politiky s byznysem. A především politiku ve stylu pěstního souboje, kdy na správu země, starost o její osud a prosperitu jaksi nezbývá čas."

Lidové noviny konstatují, že Jiří Paroubek má smůlu, jednou se vzepře průzkumům, odstoupí od voleb ve chvíli, kdy ho jeho zrcadlo ujišťuje, že je nejkrásnější a zase vypadá jako všechno, jen ne jako státník. Deník se zamýšlí nad tím, proč dospěl Paroubek ke svému nečekanému rozhodnutí a ptá se, co to má vlastně Paroubek za poslanecký klub, že přijal jeho veletoč bez pípnutí? "Nebo snad hrozila revolta proti jím prosazeným kandidátkám? Anebo příliš investoval do politiky slibů, které veřejnost znepokojená stavem rozpočtu přestává hltat? Nebo mu zrcadlo řeklo, že Ústavní soud je ještě krásnější než on? Cokoli z toho by bohužel bylo v Paroubkově stylu - chytré, ambiciózní a bez špetky státnické velikosti.".


Foto: autorka
"Kůrovcová válka na Šumavě má další dějství," píší Hospodářské noviny a připomínají stížnosti starostů na to, že jim kůrovec ničí lesy a že se o svůj les nemohou kvůli hospodaření parku řádně starat. Deník uvádí, že ministerstvo životního prostředí ustupuje ze svého tvrdého postoje a nabízí obcím výhody v podobě bonusů ke státním a evropským dotacím. "V praxi by to znamenalo, že vesnice na území parku dostanou větší díl peněz než ostatní obce, pokud se rozhodnou opravit např. školu." Ministr Ladislav Miko se pro zvýhodňování obcí rozhodl proto,že na území parku platí kvůli ochraně přírody přísnější pravidla. List podotýká, že vymoci při současném stavu pro Šumavu peníze nebude jednoduché. Ministr se také chce se starosty dohodnout na vytváření nových pracovních míst a nabízí i garanci, že v průběhu deseti let nerozšíří zóny, v nichž nesmějí probíhat žádné zásahy proti kůrovci.


Foto: ČTK
Lidové noviny připomínají, že v úterý proběhly další soudy se squatery, kteří o víkendu obsadili neobydlený dům na pražském Albertově. "Ať už má kdo na obsazování prázdných domů jaký chce názor, ať už ve vyhlášených trestech vidí spravedlnost nebo její karikaturu, měl by ocenit rychlost, s níž je vyhlášena." Komentátor připomíná, že se rychlé soudy zatím uplatňovaly jen na fotbalové rowdies, ač nechce mezi tyto skupiny dávat rovnítko, přesto je jim oběma společná snaha po jakémsi bezprostředním a rychlém vyžití, k čemuž patří i to, že se děje ve veřejném prostoru a za přítomnosti kamer. "Je tedy dobře, že se i veřejnost o postoji úřadů k takovým performerům dozvídá co nejdřív, dokud má ještě v čerstvé paměti souvislosti. Snad není daleko den, kdy budou rychlé soudy nasazeny i při akcích performerů s vyholenými hlavami," doufá komentátor.