Přehled tisku

mfdnes_kalvoda0309.jpg
0:00
/
0:00

České deníky se i ve čtvrtek věnují především rozhodnutí Ústavního soudu, které se dotklo plánovaných předčasných voleb.

České deníky se i ve čtvrtek věnují především rozhodnutí Ústavního soudu, které se dotklo plánovaných předčasných voleb.

Komentář Hospodářských novin píše, že patří ke cti západních politiků přijímat kroky nejvyššího nebo ústavního soudu s pokorou. "V Česku se klidně hovoří o ´soudcovské autokracii´ ohrožující demokracii a politici přemýšlí, jak oblafnout soudce, kteří přece ´jen´ poměřují politické činy dle pravidel, jež politici schválili. Soudci tedy už svou zpětnou vazbu dostali, teď je řada na politicích," míní komentář a pro obě strany připomíná, že suverénem není podle ústavy ani jedna z nich.

Autor komentáře v Lidových novinách se zamýšlí nad slovem krize, kterým někteří označují současnou situaci. Míní, že ústavní krize je země bez rozhodčího, jedna moc ve státě nerespektuje druhou, není jasné, kdo vládne a kdo rozsuzuje, pokud chybí cestovní mapa ze šlamastyky, zbývá jen hrubá síla. V takové situaci ale vůbec nejsme, protože po prvotním šoku slíbili politici respektovat Ústavní soud. Poslance Melčáka zastupuje advokát Jan Kalvoda, jeho stížnost má podle komentátora slabá místa a Rychetského soud si už několikrát uložil velkou zdrženlivost ve věcech volebních. "Ale ať už to dopadne jakkoli: nejnebezpečnější výrok, který zatím zazněl,byl návrh, aby se rozhodnutí soudu ignorovalo. Až takovými nápady začíná ústavní krize," poznamenávají Lidové noviny.

Komentář deníku Právo soudí, že kdyby poučením z té frašky, kdy politici s orosenými čely zachraňovali své kampaně a s nimi peníze svých mecenášů, měl být větší respekt nejen k ústavě, ale zejména k rozumu obyčejného člověka, mohla by být užitečná. Podle komentátora ale nebude, protože si zvolíme novou vrchnost a přijde další dějství.

Mladá fronta Dnes přináší rozhovor s advokátem poslance Miloše Melčáka Janem Kalvodou. Bývalý vicepremiér na námitku politiků, že změnu odhlasovali potřebnou většinou hlasů, a tedy nemůže být protiústavní říká, že "politickou dohodou široké shody politických sil" jak říkají šéfové stran, nejde měnit v ústavě úplně všechno. "Kdyby to šlo, mohli by také odhlasovat ústavní většinou doživotní prezidenturu nebo senátorský titul pro koně. To samozřejmě není možné. Musí tu být nějaká hranice, která zamezuje libovůli sebeširší shody momentálních politických sil v útoku proti ústavě."


Rezervy budou muset v mnoha autech zůstat, i když ministerstvo dopravy slibovalo řidičům, že jim nová vyhláška o povinné výbavě, která začne platit 15. září, umožní jezdit bez rezervy, píše Mladá fronta Dnes. Ministersvo nakonec nechalo rozhodování na výrobcích automobilů, kteří tak musí možnost nevozit s sebou rezervu povolit a automobilky jsou až na výjimky proti nebo zatím nevědí, jaké stanovisko zaujmou. Deník oslovil zástupce největších automobilových značek v Česku. Ti se kromě firem Škoda a Kia stavějí většinou k nahrazení rezervy lepicí sadou zdrženlivě. Podle Vítka Pelce ze Škody Auto u všech modelů počínaje favoritem nebude nutné rezervu vozit, řidičům to ale nedoporučují. "Automobilka tím sice vychází řidičům vstříc, ale trochu riskuje, protože favority, felicie, fabie, octavie a další novější typy vozů ve své době nebyly sériově schváleny pro provoz bez rezervy."


Lidové noviny informují o experimentu českých myslivců, který brání zvěři ve vstupu na silnici. Na oplocení a přechody nejsou peníze, a tak byly u některých cest nainstalovány stovky tzv. pachových ohradníků. Podle prvních výsledků nádobky s pachem medvědů, rysů, vlků nebo lidských exkrementů zvířatům v přecházení silnic opravdu brání. Pach predátora je většinou napuštěn do polyuretanové pěny, která se používá ve stavebnictví. Podle Luďka Králíčka z Českomoravské myslivecké jednoty je možné říci, že na ošetřených silnicích nebyla během dvou uplynulých letních měsíců zaznamenána ani jedna srážka vozidla se zvěří, celá akce ale bude vyhodnocena až v polovině října.