Přehled tisku

hn_necas.jpg
0:00
/
0:00

Hospodářským novinám poskytl rozhovor místopředseda ODS Petr Nečas. Bývalý ministr práce a sociálních věcí se v něm vyjadřuje k toskánské dovolené svého stranického předsedy Mirka Topolánka.

Hospodářským novinám poskytl rozhovor místopředseda ODS Petr Nečas. Bývalý ministr práce a sociálních věcí se v něm vyjadřuje k toskánské dovolené svého stranického předsedy Mirka Topolánka.

Nečas mluví např. o propojení byznysmenů, lobbistů a některých politiků a uvádí i to, jak na okolnosti spojené s Topolánkovou dovolenou reagují voliči občanských demokratů. Petr Nečas mimo jiné řekl, že ti, kteří nejsou motivováni závistí, sami jsou slušně zajištění a mohli by si podobnou dovolenou dopřát, kritizují nízkou míru empatie, sociální inteligenci a určitou necitlivost. Tyto hlasy podle něj zaznívají i od přesvědčených voličů ODS. "Lidem to připadá nešťastné, ale hlavně jim vadí, že jim to poté pan předseda nevysvětlil. To jim vadí snad ještě víc. Do průšvihu se může dostat každý z nás, ale důležité je na něj adekvátně reagovat,"řekl místopředseda ODS Hospodářským novinám.


Dům ve Vítkově po žhářském útoku,  foto: ČTK
České deníky přinášejí informace o zatčení několika osob v souvislosti se žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově. Komentář Lidových novin píše, že Česko získalo mediální pověst země, kde neonacisté beztrestně pochodují městy, kde na romské příbytky létají zápalné lahve, odkud Romové utíkají, neboť se cítí ohroženi. Odpovídá to realitě? Jakkoliv si můžeme myslet, že se z ostatní Evropy nevymykáme, o mediální pověsti země rozhodují novinové titulky." A takové jako se objevují v Německu a ve Francii "Tři a půl roku za útok na rabína" nebo "Rasovým vrahům hrozí vyšší trest" v Česku prostě scházejí. "Teď se jich zřejmě dočkáme. Že je to možná trochu nafouknuté? Možná skutečně ano. Splaskne to ale až ve chvíli, kdy útok na Romy bude okrajovou záležitostí," uzavírají Lidové noviny.


Madonna při vystoupení na pražském Chodově,  foto: ČTK
Koncertu zpěvačky Madonny, který proběhl ve čtvrtek na pražském Chodově se věnuje komentář Mladé fronty Dnes. Vrací se k petici, kterou proti akci podepsali někteří nespokojení obyvatelé městské části. Petice, pod níž se podepsalo asi tři tisíce lidí, patří podle komentátora do koše. "Díky koncertu Madonny se na Chodově dala do kupy louka po bývalé skládce. Pořadatelé ji posekali, vykáceli keře, pryč museli bezdomovci. Praha 11 za celou akci shrábne asi čtyři miliony korun, které slíbila investovat do mateřských školek. Těm, kteří podepsali petici, je to málo," uvádí komentátor a poznamenává, že možná mohla radnice část peněz vzít a každému hodit do schránky bonboniéru.


Deník Právo se ve svém komentáři zaměřuje na zdravotnictví. "Politici všech barev se začínají shodovat, že za lepší péči bychom si měli extra zaplatit. Tedy kdo na to bude mít. Vypadá to hrozivě a hrozivé to i je. Kdo má dost peněz, mohl by si k operaci vyžádat nejpřednějšího chirurga. Kdo může zaplatit, dostane kvalitnější kloubní náhradu. Kdo má balík, mohl by si zaplatit operaci bez jizvy..." Autor připouští, že podobná praxe se na základě úplatků děje i teď. Při povýšení úplatků na standard bychom pak klidně mohli legalizovat i úplatky od firem, které tak získávají dobré zákazníky, to se přece také stejně děje. "Můj odpor k těmto záměrům by mohlo zmírnit stanovení takových standardů ve zdravotní péči, které by nijak nediskriminovaly dolních deset milionů. To se ovšem lehko řekne a hůř provádí...Dohodnou li se všechny nebo podstatná většina partají ve sněmovně na oněch standardech pro dolních deset milionů, mohly by nadstandardy být přínosem," soudí komentátor.


"Vláda přesně určí, jaké množství drog je trestné," píší Lidové noviny. Upozorňují na to, že do připomínkového řízení jde návrh závazné tabulky, kolik jednotlivých drog může člověk přechovávat, aniž by mu hrozilo trestní stíhání a soud. Jednoznačně tak bude upřesněno, co se míní oním slavným "větším než malým" množstvím drogy, které dosud mohli různí policisté vidět odlišně. Deník přináší i rozhovor s psychologem centra Drop in Ivanem Doudou. Podle něj nově navrhovaná tabulka sice nesplní požadavek absolutního měřítka, ale bude sloužit k hrubému rozlišení a odfiltrování hodně malých množství, aby se zbytečně nezatěžovala policie a soudy. "Odstraní to zbytečné popotahování malodržitelů drog soudy... Slibovat si ale, že to ovlivní drogovou situace je velmi hloupé," míní Ivan Douda a dodává, že je to ovšem přece jen lepší, než současná libovůle. "Mělo by díky tomu odpadnout masivní zneužívání zákona k postihům za několik marihuanových cigaret, několik papírků nebo tablet extáze."