Přehled tisku

Foto: Hospodářské noviny, 4.8.2009
0:00
/
0:00

"Mirek Topolánek právě pracuje na vlastní politické destrukci," píše Mladá fronta Dnes s poukazem na aféru s pronájmem letního domu v Toskánsku. "Pomineme-li tu horší možnost, že nám lže, pak zbývá ta druhá: opravdu nic neví, neb je to prosťáček, který se nechá snadno vlákat do pasti." Deník připomíná Topolánkovu odpověď: "Komu vila patří, nevím. A je mi to jedno."

Foto: Hospodářské noviny, 4.8.2009
"Mirek Topolánek právě pracuje na vlastní politické destrukci," píše Mladá fronta Dnes s poukazem na aféru s pronájmem letního domu v Toskánsku. "Pomineme-li tu horší možnost, že nám lže, pak zbývá ta druhá: opravdu nic neví, neb je to prosťáček, který se nechá snadno vlákat do pasti." Deník připomíná Topolánkovu odpověď: "Komu vila patří, nevím. A je mi to jedno." Podle zjištění úterní Mladé fronty Dnes podepisoval v březnu letošního roku kupní smlouvy k domu za nezjištěnou společnost právník Ondřej Popelka, který je zároveň členem dozorčí rady společnosti J&T. Ta v Česku usiluje o miliardové zakázky."Kdo se tak bojí vyzrazení?" ptá se komentátor. "Že by někdo, kdo si na dům nemohl legálně vydělat? Ten čpavý zápach Topolánkovi pár týdnů před volbami určitě dobrou službu neudělá."

Kauzu rozebírá také Právo. Její komentátor se domnívá, že nejhorší podezření vzbudil sám Topolánek svým protiútokem, kterým se pokusil přesměrovat pozornost od podivné sešlosti politiků s lidmi, kteří politiku a možná i politiky sponzorují, na skandál s fotografiemi. Tedy fakt, že někdo nechal bez vědomí aktérů zhotovit jejich profesionální fotografie na dovolené a bývalý ředitel rozvědky Karel Randák je zveřejnil. "Jistě," píše deník, "účast generála Randáka v roli dodavatele těch snímků je skandální, ale kdyby na nich nebylo něco, co mělo před veřejností zůstat utajeno, neměl by Topolánek důvod vyvádět."


Lidové noviny komentují dopis premiéra Jana Fischera ministryni spravedlnosti. "Vysvětlil jí v něm jendoznačně," píšou Lidové noviny, "proč neschvaluje změny v jejím úřadě. Důvod je v jeho složitě konstruovaných, leč precizních souvětích vyřčen jasně: tato vláda má jen přechodný mandát a změn, jež nadlouho a nevratně předurčují chod rezortů, by se měla vystříhat." Komentátor se domnívá, že mandátů má současná vláda několik: jeden předpisově udržovací, druhý mouřenínský - protlačit nepopulární kroky, do kterých se politikům nechce, a třetí - být zástěrkou pro faktické vládnutí velké koalice. Čteme v Lidových novinách.


Komentář Práva se zabývá ekonomickou recesí a scénáři možného vývoje. Média podle něj šíří zavádějící informaci o tom, že Česko se zadlužuje každou vteřinu o 6342 Kč. "Podobný údaj mísí měřítka každodenního života s měřítky makroekonomickými. Utratit za vteřinu přes šest tisíc korun je ohromující výdaj hodný hazardního hráče. Podobné údaje mají lidi šokovat a připravit je na další odbourávání jejich sociálních práv. Ona částka by však měla být srovnávána spíše s tempem, jakým se v dolarech každou vteřinu zadlužují třeba Spojené státy americké, tedy země, která na sociálních výdajích věru neplýtvá," domnívá se autor. Pak by údaj podle něj ztratil svou manipulativní hodnotu. Všechny existující scénáře vývoje totiž uvažují v důsledku se snížením kupní síly nemalé části populace. "Lidí skutečně bohatých se však žádný scénář vývoje výrazněji nedotkne," píše Právo.


Šéfredaktor zpravodajství digitální televize Z1 Hanuš Hanslík ohlásil odchod z funkce. Ve funkci ho vystřídá dosavadní moderátorka Jana Víšková. Uvedl to server E15.cz s tím, že televize je nucena šetřit. "Nějaké nabídky v tuto chvíli mám, zatím je budu zvažovat,"řekl serveru Hanslík. Televizi již na počátku roku opustil ředitel techniky a výroby Vít Novotný, na konci června předchozího ředitele Martina Mrnku vystřídal Zdeněk Šámal. Z1 podle E15 hledá úspory, protože vzhledem k poklesu reklamního trhu a rozjezdu televize se inzertní příjmy nevyvíjejí podle přestav vlastníků, finanční skupiny J&T. Letošní ztráta by tak mohla dosáhnout až 200 milionů korun, píše server.


Foto: Hospodářské noviny, 4.8.2009
Státní ústav pro kontrolu léčiv uložil farmaceutické firmě Actavis pokutu 750.000 korun za to, že platila lékařům pobyt u moře v Egyptě. Informoval o tom server iHNed s odvoláním na úterní Hospodářské noviny. Společnost Actavis deníku udělení pokuty potvrdila a uvedla, že se odvolala. Rozhodnutí úřadu je proto zatím nepravomocné. Firmu vyšetřovala také protikorupční policie, případ však odložila. O případu vloni informovala jako první Česká televize, která uvedla, že Actavis lékařům v květnu platil luxusní pobyt v Egyptě za to, že předepisovali jejich léky. Zájezd byl označen jako odborný kongres, televize však v pořadu Reportéři ukázala, že výlet neměl s odborným kongresem nic společného. Hospodářské noviny píšou, že je to první trest za tento typ prohřešku, formálně ovšem za porušení zákona o reklamě.