Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny komentují možnost vzniku velké koalice na české politické scéně v souvislosti s nedávným průzkumem veřejného mínění. Podle agentury STEM totiž velkou koalici 60 procent voličů ODS i ČSSD odmítá.

Hospodářské noviny komentují možnost vzniku velké koalice na české politické scéně v souvislosti s nedávným průzkumem veřejného mínění. Podle agentury STEM totiž velkou koalici 60 procent voličů ODS i ČSSD odmítá. „Jak to, že i po zkušenostech s neduživou koalicí ODS, lidovců a zelených lidé dál sází na spojenectví silné strany se slabšími?" ptá se autor komentáře. „Snad zde působí přirozené tíhnutí k větší pluralitě a barvitosti politické scény, kdy kolem silné hvězdy obíhá víc satelitů. Větší část veřejnosti nesdílí pohled části politiků i politologů na menší strany jako na parazity, vydírající obry. Jistě i to malé strany dělají. A bude tak činit nejen KDU-ČSL ale i TOP 09, pokud se dostane do parlamentu. Ale také jsou vnímány jako užitečné brzdy, jež mohou tvořit levicovější pojistku pravicové vládě nebo pravicovější pojistku levicové vládě. Po zkušenostech s opoziční smlouvou je ostražitost proti spojenectví ODS a ČSSD na místě,"čteme v Hospodářských novinách. Jako důvod pro vytvoření velké koalice ODS a ČSSD se uvádí možnost, že by se komunisté dostali do vlády se sociálními demokraty. „Nelze pochybovat," píše deník, „že spojení KSČM a ČSSD by bylo vážným rizikem pro demokracii. (...) Tím spíš by pak ale bylo místo ODS v opozici. Pokud by byla dostatečně odvážná a důsledná, kdyby se dokázala propojit s občanskými aktivisty, mohla by udělat pro důslednou ochranu demokracie stokrát víc než při poživačném velkokoaličním dýchánku."


Mladá fronta dnes komentuje setkání českých politiků a lobbyistů na dovolené v Toskánsku. Jestliže se Milan Urban, opoziční poslanec, autor návrhu zákona, který pomůže společnosti ČEZ k emisním povolenkám, objeví na jachtě s lidmi opravdu blízkými polostátnímu energetickému gigantu, musí to sepnout i méně bystrému," čteme v listu. "A jestliže se vedle rekreuje expremiér s rodinou a rodinný přítel Marek Dalík, tak to také nemůže nevyvolat spekulace, že se děje něco nekalého, co nemělo být viděno." Autor ale v zápětí tuto myšlenku zpochybní upozorněním, že Čez je polostátní firmou, která krmí rozpočet svými daněmi a dividendami zdaleka nejvíc v české republice. A že tedy je „asi dobře, když se politici starají, aby tenhle oslíček otřes se dostal do držky a pak sypal do dížky." Podle autora komentáře je pozoruhodnější sám projekt emisních povolenek, jako nástroj, na které se dá vydělávat, jako i na dalších ekologických projektech. Autor nicméně připouští, že by politici dovolenou neměli trávit ve společnosti lobbyistů a podnikatelů.


Hospodářské noviny se vracejí ke skutečnosti, že čeští poslanci čerpají náhrady na dopravu, přestože jezdí zadarmo nebo nejezdí vůbec. „Na tom by nebylo ještě nic tak zajímavého, i když desítky milionů, které tím ročně zbytečně vytečou z rozpočtu, jsou docela pěkná částka. Skutečný skandál obecnějšího významu se rozbíhá až s tím, jak na tuto nepřístojnost reagují poslanci." Deník upozorňuje na existenci nepsaných zákonů a obecného mínění, že něco „se prostě nedělá´". „Maxima ´tohle se prostě nedělá´ nemá oporu v žádném předpisu či nařízení. Na první pohled se neopírá o nic hmatatelného. Víme jen tolik, že tu je a že platí. (...) Podvědomě to vědí i čeští poslanci. Jinak by totiž v kritických chvílích nepříjemných otázek neuměli jako omluvu za sebe říct: "dělají to tak všichni". Poslanci cítí, že ´tohle se prostě nedělá´, jen se k tomu kvůli pěkným penězům nechtějí veřejně přiznat," uzavírají Hospodářské noviny.


Českou poštu čeká v příštích čtyřech letech zásadní změna dopravy zásilek po republice i jejich třídění. Podle středečního vydání deníku E15 spolkne tato operace, která zasáhne logistiku pošty, značnou část osmimiliardového rozpočtu vyčleněného na investice. Firma si tak chce zajistit, aby obstála i v plně liberalizovaném prostředí po roce 2013, píše E15. Vedení pošty se nyní chystá vybrat firmu, která bude projekt řídit. "Přímo oslovíme několik společností, které mají zkušenost se řízením takového projektu v zahraničí. Pro poštu je organizace logistiky klíčová, nemůžeme si dovolit žádnou chybu,"řekl deníku E15 mluvčí pošty Ivo Mravinac. Vítězná firma by za své služby měla inkasovat až 11 milionů korun.


Protikorupční policie začala vyšetřovat kroky představenstva hutní firmy ArcelorMittal Ostrava, která je součástí největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Uvedly to Hospodářské noviny. Specializovaný policejní útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality podle nich prověřuje jedno ze dvou trestních oznámení, které na vedení firmy před měsícem podali minoritní akcionáři. "Tento útvar převzal od státního zastupitelství trestní oznámení, které jsme tam podali,"řekla listu advokátka Klára Veselá-Samková zastupující skupinu šesti individuálních menšinových podílníků huti. Těm podle deníku především vadí, že firma nevyplácí dividendu a mateřská společnost z ní "odsává zisk" pomocí mnohamiliardových půjček. Minoritní akcionáři tvrdí, že vinou těchto transakcí přišla ostravská huť o 744 milionů korun, napsal deník.


Novým poradcem na ministerstvu spravedlnosti by se podle deníku Právo měl stát Zdeněk Sovák, soudce, který byl v minulosti stíhán za plagiátorství a opilý havaroval s autem. Podle listu by měl radit v dohledu nad prací jiných soudců. Sováka si prý na na ministerstvo vybral první náměstek ministryně Daniely Kovářové Marek Görges. "Žádal mě o stáž doktora Sováka na odbor dohledu, protože převzali agendu po státních zástupcích," cituje deník Sovákova nadřízeného, předsedu Vrchního soudu v Praze Vladimíra Stiboříka. Stáž Stibořík nepovolil, protože potřebuje Sováka u soudu. "Ale nebudu mu bránit, aby nějakého poradce ve svém volném čase dělal," uvedl. Kovářová listu řekla, že do žádné řídící funkce se Sovákem nepočítá. "Ministerstvo ale také příležitostně využívá odborného potenciálu soudců,"řekla podle deníku.

Lidové noviny věnují pozornost případu podnikatele Romana Janouška a jeho vazeb na pražský magistrát. O těchto věcech jsme věděli, píše komentátor listu. Co je v případu skutečně nové, je podle něj fakt, že Janoušek byl ve Švýcarsku, kde si uložil 200 milionů korun, obviněn z praní špinavých peněz, protože nedokázal jejich původ vysvětlit. "Romanu Janouškovi se stalo něco, co je v Česku bohužel nepředstavitelné," píše autor. "Pokud tuzemská policie pátrá po okolnostech nějakého korupčního skandálu, může se spoléhat jen na svědectví přímého aktéra. Někdy ani to ne, jedno svědectví je málo. Tvrzení proti tvrzení, za to nelze nikoho odsoudit. A za posledních deset let jsme nezažili žádný proces, který by potrestal nějakého významného úplatkáře nebo uplaceného. Švýcaři na to jdou jinak," píšou lidové noviny. Švýcarské banky totiž hlásí policii podezřelé převody peněz a policie je povinna pátrat po jejich původu. "Mít Janoušek konto v Česku, neměl by problémy," píše komentátor.