Přehled tisku

kscm3.jpg
0:00
/
0:00

Komunisté chtějí do vlády, slibují omluvu, hlásá titulek Hospodářských novin. List uvádí, že předseda komunistů Vojtěch Filip sociální demokracii nabízí, že pokud s nimi bude po volbách spolupracovat na vládní úrovni, jsou komunisté ochotni se znovu omluvit za svou minulost.

Komunisté chtějí do vlády, slibují omluvu, hlásá titulek Hospodářských novin. List uvádí, že předseda komunistů Vojtěch Filip sociální demokracii nabízí, že pokud s nimi bude po volbách spolupracovat na vládní úrovni, jsou komunisté ochotni se znovu omluvit za svou minulost.

Chtějí ale jen zopakovat omluvu z roku 1989, kdy se tehdejší KSČ omluvila poprvé a také naposledy za zločiny čtyřicetileté totality. Hospodářské noviny poznamenávají, že to, co chce Filip zopakovat, je velmi slabé, míří jen na největší excesy a komunisté navíc dodnes vnímají řadu komunistických represí jako nutnost doby. Skutečná omluva by musela přijít upřímně, nepodmíněně a rozhodně ne jako součást politického kšeftu o podíl na moci. Toho však komunisté schopni nejsou a do vlády nepatří."


Mladá Fronta Dnes informuje o Zprávě o stavu české přírody, kterou připravuje Ministerstvo životního prostředí. Zpráva se zmiňuje také o neúměrné zástavbě, kterou začíná trpět česká příroda. Kvůli překotné výstavbě mizí životní prostor například vzácným živočichům, ubývá luk a polí a v zastavěných plochách se také těžko vstřebává voda do půdy a hrozí povodně. "Jediným řešením je stavět s větším rozmyslem a víc využívat míst, kde už nějaká stará hala chátrá," píše Mladá fronta Dnes. Materiál vlády kromě zástavby zmiňuje jiné závažné problémy: úbytek vzácných lokalit, kdy mizí např. rašeliniště, mokřady nebo některá přírodní společenství na skalách. Dalším velkým problémem je pak vymírání rostlinných a živočišných druhů.


Jiří Paroubek
Deník Právo komentuje tzv. Vyšehradskou výzvu, dokument, v němž se někteří členové ČSSD, kriticky vyjadřují k situaci ve straně. List se ptá, jak si vysvětlit tvrzení lídra ČSSD Jiřího Paroubka o tom, že souhlasí s mnoha myšlenkami manifestu a že o jejich prosazení dávno sám usiluje. "Vypadá to, jako by Jiří Paroubek nesouhlasil sám se sebou. Ale třeba to bylo jen z leknutí. Veřejná kritika vedení strany, s níž přicházejí partajní osobnosti nadané vážností a autoritou, to je nehoda tuze těžká. Zejména, když přichází nedlouho před volbami a když je ke všemu významným cílem té kritiky právě způsob vedení stranické politiky," soudí komentář deníku Právo.

Vyšehradské výzvě a reakci Jiřího Paroubka se věnují také Lidové noviny. Ve svém sloupku píší, že šéf ČSSD svým straníkům i voličům dodal pocit, že dovede přiznat chybu. "Jenže to předseda právě nedokáže - jak omluví svou podporu politické žoldačky Zubové? Jak fanatik průzkumů obhájí, že například v bezpečnostních otázkách (radar) formuluje názor ČSSD ulice? Předseda Paroubek nebude straníkům nic vysvětlovat, tentokrát se vykroutí," míní Lidové noviny.


"Rusko má nový hit a novou hvězdu," píší Lidové noviny. Tou "novou ruskou hvězdou" je český zpěvák Ivan Mládek a oním hitem písnička Jožin z Bažin, jejíž text ale tentokrát nezpívá o "strašidlu žeroucím hlavně Pražáky" ale Rusové si ji upravili tak, že pojednává o ruském premiérovi Vladimiru Putinovi. Nápad použít melodii Jožina z bažin převzala jedna moskevská skupina od Poláků, kde před časem písnička také zabodovala. "Píseň se satirickým textem poprvé zazněla v rozhlase, kde zaujala internetové blogery a záhy se stala nejpopulárnějším songem v Rusku", uvádějí Lidové noviny.


Tzv. nemocí špinavých rukou. žloutenkou typu A onemocnělo v Česku sedminásobně více lidí než za stejnou dobu v loňském roce, informuje o tom deník Právo. Podle něj se v prvním pololetí letošního roku v Česku nakazilo 536 lidí, což je o 468 více než loni. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta jde o doznívání velké epidemie, která republiku zasáhla loni ve druhém pololetí. V oblastech postižených povodněmi se zatím žádný příklad nákazy žloutenkou typu A nevyskytl, např. na Novojičínsku už bylo zahájeno očkování dětí.