Přehled tisku

stavba.jpg
0:00
/
0:00

Vláda Jana Fischera v pondělí schválila dokument Politika územního rozvoje 2008, kabinet tak otevřel cestu k další výstavbě strategických staveb jako jsou např. elektrárny nebo dálnice.

Vláda Jana Fischera v pondělí schválila dokument Politika územního rozvoje 2008, kabinet tak otevřel cestu k další výstavbě strategických staveb jako jsou např. elektrárny nebo dálnice.

Tématu se podrobně věnují i Hospodářské noviny. Deník poznamenává, že je v tom kus symboliky. Den poté, co bývalý předseda zelených a exministr životního prostředí Martin Bursík oznámil, že končí s politikou, "otevřela vláda cestu projektům, které léta zelení vydávají za hlavní rekvizity strašidelného zámku betonu a ozubených kol." Dokument, který "neříká ne" např. plánované jaderné elektrárně v Blahutovicích nebo kanálu Dunaj-Odra-Labe, by v kabinetu s účastí zelených neměl šanci projít. "Může být nakonec esencí nenápadného půvabu Fischerovy ´neideologické´ vlády," uvádějí Hospodářské noviny.


Jiří Paroubek
"Paroubek na dně popularity", hlásá titulek Lidových novin a odvolává se na průzkum společnosti CVVM, podle kterého předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi věří nejméně lidí od roku 2006. Od února si lídr sociálních demokratů pohoršil o šest procentních bodů. Těší se stále oblibě 28 procent lidí, což je o jedno procento více než šéf ODS Mirek Topolánek. Komentář Lidových novin podotýká, že ve vzrušené předvolební době se jistě popularita šéfa Lidového domu zmátoří, ale zůstává otázkou, jak s tím naloží sám Paroubek. "Zda zatlačí na pilu a bude chtít víc a více, čímž může vyvolat reakci nikoli nepodobnou vajíčkiádě, anebo bude schopen ubrzdit svou touhu být milován všemi? Paroubek nadále zůstává i nadějí ODS," uzavírá list.


"Češi neutrácejí ani při letních slevách," píše deník Právo a poznamenává, že ani velké slevy, které někdy přesahují až 80 procent, nepřinutily Čechy více utrácet. Slevy neposkytují jen velké řetězce, ale objevují se i v menších prodejnách. Propad tržeb trápí podle listu obchodníky už několik měsíců a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl tento trend brzy změnit. Hospodářská krize a s ní související propad spotřebitelské poptávky tlačí na obchodníky, aby zlevňovali své zboží i mimo tradiční období slev. Proto by měly ceny některých výrobků letos zůstat nižší i po skončení letních slev a výprodejů.


"Je bezplatné zdravotnictví v Česku opravdu bezplatné?" Test Mladé fronty Dnes ukázal, že se za zdravotnictví v Česku platí a že platí téměř všichni. Podle testu zejména těhotné ženy: těhotenství a péče o novorozence může stát tisíce. Redaktorka deníku navštívila 14 ordinací v Brně a Praze s tím, že je těhotná, přestěhovala se a potřebuje gynekologa. Ve dvou případech ji odmítli, protože mají plno, jen jeden lékař nechtěl peníze navíc. List uvádí, že jasná pravidla, za co se platí a za co ne, v Česku neexistují. Žena se často ani nedozví, že některé služby, které si jako nadstandard platí, vůbec nadstandardní nejsou. Na tom, že by se měl do tohoto nejasného stavu vnést pořádek, se shoduje i ODS a ČSSD. Redaktorka, která se na testu podílela a předstírala, že hledá gynekologa poznamenává, že si uvědomila dvě věci: " Zaprvé není přímá úměra mezi tím, kolik pacient lékaři platí a jak vypadá jeho ordinace. A zadruhé: peníze, které člověk zaplatí, nijak nesouvisí s kvalitou ordinace a péče."


Lidové noviny píší, že po úspěchu Strany zelených v minulých parlamentních volbách a nynějším skomírání strany se občanští demokraté i ČSSD předhánějí, kdo nabídne voličům více ekologických témat. Sociální demokraté před časem dosadili na svou kandidátku předsedkyni Demokratické strany zelených Olgu Zubovou, ODS teď hodlá z dříve opomíjeného životního prostředí udělat jedno ze svých výrazných témat. "Ekologickou část programu má v ODS na starost první místopředseda David Vodrážka. Ačkoli se starosta Prahy 13 tématu dosud moc nevěnoval." Sloupek Lidových novin poznamenává, že občanští demokraté mívali na ekologii exministra a senátora Bedřicha Moldana. "Jeho světonázor člověk nemusel sdílet, přesto věděl, že Moldana je třeba brát vážně, že co říká, si i myslí, a že si to myslel dávno před tím, než se z toho stal hlavní proud."