Přehled tisku

Budova České televize, zdroj: ČT24
0:00
/
0:00

Komentátor Mladé fronty Dnes se vyjadřuje k petici, která vznikla na základě otevřeného dopisu osobností veřejného života. Autorům dopisu se nelíbí způsob výběru nového šéfa, jsou podle svých slov šokováni tím, jak na základě dvou stránek textu Rada ČT vybírá ředitele instituce se sedmimiliardovým rozpočtem.

Komentátor Mladé fronty Dnes se vyjadřuje k petici, která vznikla na základě otevřeného dopisu osobností veřejného života. Autorům dopisu se nelíbí způsob výběru nového šéfa, jsou podle svých slov šokováni tím, jak na základě dvou stránek textu Rada ČT vybírá ředitele instituce se sedmimiliardovým rozpočtem. Samotní členové rady jsou prý navíc pod politickým tlakem. Rada České televize má volbu generálního ředitele na programu ve středu. Deník píše, že nezvolení ředitele by byla hloupost. Rada by tím potvrdila svoji zlobbovanost a volba by se na dlouho ne-li navždy odsunula. "Mnozí umělci či aktivisté jsou jako kanárek v dole," uvažuje komentátor. "Kanárek sice cítí plyn dříve než člověk, ale není to příliš chytrý pták. Naši petičníci dokážou velmi dobře (byť poněkud bombasticky) pojmenovat bolesti televize. Při vší inteligenci a nadání jim však schází sebemenší pochopení politického kontextu. Stačí jeden paradox: z ubohého stavu televize viní politiky. A jaký vidí recept? Vydat těmto politikům do rukou rozhádanou, slabou televizi bez ředitele, navíc v době volební kampaně." List soudí, že v pětici finalistů jsou vyjma Jany Bobošíkové čtyři dobří kandidáti.


Lidové noviny komentují pod titulkem Zelené zoufalství snahu strany Zelených navázat předvolební spolupráci s Českou pirátskou stranou. Tato spolupráce skončila dřív, než začala, uvádí autor: "Ondřej Liška projevil zájem a byl odmítnut. V situaci Zelených není divné, že předsedající shání potenciální voliče, kde se dá." Obě zelené strany jsou podle autora poznámky momentálně nejcyničtějšími politickými subjekty na české scéně. Jenže čeští piráti se necítí být natolik "profíky", aby se nechali za malinkatou šanci na křeslo v parlamentu koupit. "Chápou volby jako jedinečný průzkum veřejného mínění, jaký by si nikdy nemohli zaplatit. Proto je pro ně koalice nepřijatelná," píšou Lidové noviny.


Detektivové protikorupční policie prověřují okolnosti, za jakých Dopravní podnik Praha zadal společnosti BNV Consulting zakázku na vypracování auditu za více než deset milionů korun. Informuje o tom Právo. Protikorupční policie zjišťuje, zda dopravce vypsal na zakázku řádné výběrové řízení, uvedlo Právo. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek se k okolnostem případu odmítl vyjádřit, mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený ale zájem policie o smlouvy podniku s BNV Consulting potvrdil. "Policii jsme předali veškeré dokumenty, o které nás žádala,"řekl Pečený Právu. Dopravní podnik oslovil celkem pět firem, dvě předložily nabídku na vypracování auditu, zvítězila firma BNV Consulting. Policie případ šetří s podezřením na trestný čin porušování závazných pravidel hospodářského styku, uvedlo Právo. Policie se nedávno zabývala také zakázkou, kterou poradenské společnosti BNV Consulting zadaly České dráhy. Nakonec ale neshledala žádné pochybení.


Rekreační zařízení v Hodoníně u Kunštátu na místě bývalého koncentračního tábora
Lidové noviny se strefují do ministra pro lidská práva Michaela Kocába. Jako dohližitel má pod kontrolou vykoupení areálu bývalého romského táborta v Hodoníně u Kunštátu. Majitelé zdejšího rekreačního zařízení "byli vyzváni, aby na letošní sezónu nesjednávali do svého zařízení hosty s tím, že je stát vykoupí. Ale smlouva dodnes není ani v návrhu." Kocáb prý listu vzkázal, že je pouhý dohližitel. Proč tedy nedohlédl na dodržení dohod, ptají se Lidové noviny.