Přehled tisku

0:00
/
0:00

Komentář Mladé fronty Dnes se staví kriticky k hodnocení České republiky z úst exprezidenta Václava Havla pro zahraniční média. Země, kde vládnou zkorumpovaní politici. Země, kde se stali z veksláků a mafiánů miliardáři. Země, kde se stavějí velechrámy konzumu. Země, která je zcela ateistická. Tak vypadá podle Václava Havla. Je tento skličující obraz země pravdivý?

Komentář Mladé fronty Dnes se staví kriticky k hodnocení České republiky z úst exprezidenta Václava Havla pro zahraniční média. "Země, kde vládnou zkorumpovaní politici. Země, kde se stali z veksláků a mafiánů miliardáři. Země, kde se stavějí velechrámy konzumu. Země, která je zcela ateistická. Tak vypadá podle Václava Havla. Je tento skličující obraz země pravdivý? ptá se deník. Nepochybně ano, ale autor komentáře připomíná, že "vedle Václava Klause to byl on, kdo měl zásadní vliv na to, jaký bude onen postkomunismus, o kterém mluví. A dále píše: "Jako kritik totality byl Havel geniální i proto, že byl analytický, přesný, nezaujatý a do jisté míry i shovívavý. Když kritizuje kapitalismus, tuto jasnozřivost ztrácí." Závěrem autor vybízí k pozitivnímu pohledu na skutečnost: "Každá moderní a řádná země má spoustu vad a výstřelků, které jsou vidět mnohem víc, než řádný, byť příkladný a humánní život většiny občanů."


Ludvík Hovorka,  foto: Zdeněk Vališ
Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka zřejmě ve sněmovně nezvedne ruku pro zrušení ani radikální omezení poplatků, které navrhuje ČSSD a KSČM. Hovorka to řekl v rozhovoru pro Hospodářské Noviny. Levice tak asi přijde o klíčového spojence v boji proti poplatkům, při hlasování ve sněmovně nejspíš nebude mít dostatečný počet hlasů k přehlasování Senátu, informují noviny. "Problém je, že návrh ČSSD vůbec nesnižuje poplatek za recept. Lidé starší 18 let by navíc měli i dál platit poplatky v nemocnici. Teď to nevypadá ani na jeden návrh,"řekl poslanec deníku. Donedávna přitom Hovorka tvrdil, že bude hlasovat proti poplatkům.


Evropané považují za nejdůvěryhodnější profese hasiče a učitele. Dále nejvíce důvěřují lékařům, poštovním doručovatelům a vojákům. Naopak nejmenší důvěru mají politici a pracovníci v reklamě. Vyplývá to z výsledků celoevropského průzkumu důvěry zveřejněném v deníku Právo. Šetření GfK Trust Index proběhlo ve 20 státech. Odpovědi českých respondentů se nijak výrazně neodlišovaly od odpovědí lidí v ostatních zemích. I v tuzemsku vyhráli hasiči před pošťáky. Češi projevili ve srovnání s ostatními zeměmi poměrně vysokou důvěru v odbory, kterým vyslovilo důvěru 61 procent dotazovaných. Více důvěry v činnost odborářů mají pouze Švýcaři. Za Českou republikou se umístily i země s velmi silnou odborovou tradicí, jako například Německo či Francie.


Energetický regulační úřad (ERÚ) chce razantně snížit výkupní cenu elektřiny vyráběné ze slunce solárními elektrárnami. Informoval o tom deník E15. Důvodem je příliš vysoká cena sluneční energie, za kterou se platí téměř 14 korun, zatímco elektřina z větru stojí 2,40 Kč. Podle platných pravidel však nesmí ERÚ snížit výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů o více než pět procent ročně. Proto úřad hledá společně s vládou cestu, jak změnit stávající pravidla.


Foto: ČTK
Lidové Noviny komentují obří akce spojené s pohřbem zpěváka Waldemara Matušky. Pod titulkem Co by tomu asi Matuška řekl? čteme, že malý český rybníček se s odchodem megastar české populární hudby, jíž Matuška podle autorky komentáře byl, vyrovnal po svém. "Člověku, který byl přímo prototypem neokázalosti, vystrojil pompézní odchod. V kovové rakvi jej vezli přes oceán, katafalk vystavili na Žofíně, posadili vedle sebe hosty hodně nesouměřitlné, slzy ronili na kamery... Copak by tomu ten upřímný, otevřený, zdravě skeptický a věčně ironický vousáč asi řekl?" ptá se komentář. A za zpěváka odpovídá: "Lidi, neblázněte! Možná by navrhl, ať si na jeho památku v přátelském kruhu připijí půllitrem plzně. To by se ale leckteří bezvýznamní moc neuplatnili a nejspíš by se asni nefotili s prezidentem."


Skupina Heineken, která je trojkou na světovém trhu, sloučí Královský pivovar Krušovice s ústeckou společností Drinks Union. Ke spojení by mělo dojít nejpozději v první polovině příštího roku. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské Noviny to řekl člen představenstva společnosti Heineken ČR Jiří Daněk. "Je to jen taková technická nebo účetní věc," uvedl Daněk. "Když jsme teď spojili Starobrno s Krušovicemi, tak se na Moravě objevily řeči, že se značka Starobrno teď bude vařit v Krušovicích. To je nesmysl."


Občanské sdružení Kolínsko bojuje proti hluku z kolínského letiště. Připravilo petici, která má za cíl omezit o víkendech provoz na letištích. Podpořilo ji 500 lidí. Další se k ní mohou nyní připojit prostřednictvím internetu. S peticí se organizátoři chystají do parlamentu a na podporu svého záměru plánují také demonstraci, píše středočeská příloha Mladé fronty Dnes. Kolínský aeroklub si na provoz vydělává především víkendovými seskoky padákem. "Takřka ze 100 procent to kryje údržbu dráhy, která musí být způsobilá pro přistání,"řekl předseda rady Aeroklubu Kolín Pavol Urbanovský. Podobná letiště totiž často fungují jako veřejná vnitrostátní a musí být ze zákona schopna letadlům kdykoli zajistit přistání. Organizátorům petice vadí nejvíce právě hluk z letadel, která vynášejí parašutisty.