Přehled tisku

Pavel Bém, foto: Autor
0:00
/
0:00

"Pavel Bém se hluboce zamyslel, moudře zohlednil dopady ekonomické krize a odpískal olympijskou kandidaturu Prahy," začíná komentář Lidových novin a dodává, že primátor už raději pomlčel o tom, že byl megalomanský projekt už předem odsouzen k nezdaru.

Pavel Bém
"Pavel Bém se hluboce zamyslel, moudře zohlednil dopady ekonomické krize a odpískal olympijskou kandidaturu Prahy," začíná komentář Lidových novin a dodává, že primátor už raději pomlčel o tom, že byl megalomanský projekt už předem odsouzen k nezdaru.

Krize Bémovi poskytla příležitost k ideální výmluvě. "Pokud se chystáte zhluboka si oddechnout v domnění, že nereálná vize olympijských her v české metropoli je u definitivně ledu, mějte se na pozoru: primátor jedním dechem dodal, že myšlenku nepovažuje za mrtvou."

Podle komentátora Mladé fronty Dnes je fakt, že se Praha nebude ucházet o pořádání olympiády, většině lidí úplně jedno. Poznamenává ale, že Česká republika či spíše česká politika zase jednou ukázala, jaký je na ni spoleh. "Velké sliby, smělá prohlášení, ujišťování světa a sebe samých, jak to všechno zvládneme. Evropu povedeme tak, že budou ostatní koukat. Mistrovství v lyžování uspořádáme, i když nemáme pořádné hory ani sníh. A olympiádu? Tu zvládneme levou zadní."Skuteční šampioni jsme bohužel jen ve verbálním projevu. Jsme nejlepší a jedineční, jen kdyby se proti nám ty okolnosti vždycky nějak nespikly."


Karel Schwarzenberg  (vpředu) a Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Deník Právo si nechal u agentury Factum Invenio vypracovat průzkum týkající se nově vzniklé strany TOP 09. Z výzkumu vyplývá, že strana má podle značné části veřejnosti možnost zabodovat v podzimních volbách. Na dotaz, zda má strana šanci uspět odpovědělo rozhodně nebo spíše kladně téměř 44 procent dotázaných. Lepší pozici než zakladatel strany exlidovec Miroslav Kalousek má podle respondentů bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.


Foto: Štěpánka Budková
Česká národní banka testovala, jak by banky obstály v případě kolapsu ekonomiky, tématu se věnují Hospodářské noviny. Informují také o tom, že se podnikatelům ztížil přístup k úvěrům. List poznamenává, že můžeme centrální bance věřit, i když má optimismus v popisu práce. "V každém případě ČNB očekává nárust neplatičů, to povede k ještě větší opatrnosti poskytovat úvěry. Na opatrnost bank doplatí hlavně firmy a domácnosti, které v době růstu ekonomiky i platů podlehly dojmu, že vlídnost bank je věčná," konstatuje deník.


"Nalákala vás výhodná nabídka práce z domova? Dejte si pozor, než na ni odpovíte," varuje Mladá fronta Dnes. Za peníze, které zaplatíte za poskytnutí bližších informací můžete dostanete jen banální rady. MF Dnes odpověděla na několik různých nabídek domácí práce, kterých v době krize na internetu přibývá. Jedna z firem nabízejících rady poskytla po zaplacení určité částky radu, že lze vyrábět korálky z těsta, prodávat je na stáncích, nabídnout obchodním řetězcům nebo posílat zájemcům na dobírku.


Čeští pivaři přestávají tolik chodit do restaurací a raději dávají přednost lahvovému pivu, uvádějí Lidové noviny. Podíl piva prodaného v hospodách a restauracích klesá už několik let zhruba o dvě procenta a trend ještě urychlí ekonomická krize. Lahvové pivo je levnější, točené je oproti němu dražší v průměru o dvojnásobek. V České republice už několik roků mírně klesá spotřeba piva obecně, přesto si ale mají Češi ve světě stále primát. Průměrná roční spotřeba pěnivého moku je asi 154 litrů na hlavu.


Hospodářské noviny informují o případu podnikatele Jana Mrackého, který už pátý měsíc zadržován v Mongolsku. Tamní policie jej obvinila z "podvodu velkého rozsahu", vylákal prý od desítek Mongolů peníze za to, že jim zprostředkuje práci v Česku, což se prý ale nestalo. Mrackého začali policisté stíhat za nedovolené podnikání. List uvádí, že je to ale sporné, protože firma měla všechna potřebná povolení. Lidé, kterým Mracký zprostředkoval práci, nedostali vízum, jeho získání ale podnikatel zařídit nemohl. Mracký sice připouští, že jeho místní spolupracovnice vybrala od některých klientů zálohy na cestu, které nevrátila, o ni se ale policie příliš nezajímá. Český velvyslanec v Mongolsku Václav Jílek potvrzuje, že jde opravdu o nestandardní případ a dodává, že se bojí, aby Mrackého případ nebyl exemplární, je prý zvláštní, že je stíhán jen on, i když podobnou činností se zabývá mnoho dalších firem. Podle zadržovaného podnikatele není vyloučeno, že poté, co ve světě přišly o práci tisíce Mongolů a vracejí se domů, chtějí tamní úřady ukázat na nějakého viníka, uvádějí Hospodářské noviny a dodávají, že mongolská ambasáda v Praze se ke kauze nevyjádřila.