Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministerstvo spravedlnosti podle ministryně Daniely Kovářové zvažuje kvůli finančním úsporám zavedení prázdnin pro soudy. Na několik dnů v létě a v průběhu vánočních svátků by tak měly soudy přestat pracovat. Ministerstvo by na nákladech ušetřilo až stovky milionů korun, řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kovářová.

Ministerstvo spravedlnosti podle ministryně Daniely Kovářové zvažuje kvůli finančním úsporám zavedení prázdnin pro soudy. Na několik dnů v létě a v průběhu vánočních svátků by tak měly soudy přestat pracovat. Ministerstvo by na nákladech ušetřilo až stovky milionů korun, řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kovářová. "Je velmi pravděpodobné, že spousta soudců vůbec nenařizuje na léto jednání. Když totiž mají velkou trestní věc s velkým množstvím obžalovaných a svědků, polovina lidí nemůže přijít. Jsou na dovolených. Zrovna tak se omlouvají i obhájci," uvedla ministryně. Obdobná situace prý nastává i kolem Vánoc. "Já si za dvacet let advokátní praxe pamatuji jedno nebo dvě hlavní líčení, které se uskutečnily mezi svátky," uvedla Kovářová. Zaměstnanci soudů, s výjimkou různých pohotovostí, by měly povinnou dovolenou nanejvýš dva týdny v létě a týden mezi Vánoci a Silvestrem. "Úspora by byla v řádech stovek milionů korun,"řekla Kovářová.


Nacionalistická Národní strana je zadlužená, hrozí jí exekuce a zánik. Žaloby na ní podle Mladé fronty Dnes podalo k soudu v Praze 1 několik věřitelů. Strana dluží nejméně milion korun, řekla Mladé frontě Dnes mluvčí soudu Michaela Wenzlová. Strana si před třemi lety u poděbradských tiskáren objednala tisk novin Národní politika, pro výtisky si ale zadavatelé nepřijeli a zakázku nezaplatili. Podle deníku jsou mezi věřiteli i další tiskárny a reklamní agentury, u kterých si Národní strana v minulosti objednala například billboardy. Mluvčí soudu pro Prahu 1 řekla, že soud už nařídil dvě exekuce. Ty zatím nebyly provedeny. Pokud by se věřitelé dohodli a podali návrh na konkurz, strana by nejspíš zanikla, uvedla Mladá fronta Dnes. Vedení Dělnické strany o své finanční situaci odmítá hovořit. "My žádné problémy nemáme, není o čem mluvit,"řekl listu šéf strany Pavel Sedláček. Strana do parlamentu nedodala ani svou finanční zprávu za rok 2008.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Komentář Lidových novin se zastavuje nad nominováním předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na titul Papaláš roku. Udělí ho Festival politické písně Sokolov, který názvem odkazuje ke komunistickému hudebnímu festivalu a jehož současným cílem je odrážet nízkou úroveň české politiky. Komentátor listu vysvětluje, proč je Paroubek vhodným kandidátem. "Že by to bylo v paroubkově vystupování podbarveném jeho minulostí? V jeho permanentně zachmuřeném výrazu, který umí nahradit jen úsměvem kočky Šklíby? V tónu z něhož kape nadutost a opovržení, takže i banální zahajovací fráze: Tak podívejte se... pak nabývá přezíravého tónu, jako by vše, co bylo dosud řečeno, smetl ze stolu?" Paroubkovy šance na papalášský titul opět vzrostly, uzavírá glosa.


Mobilní operátor Vodafone uspěl ve výběrovém řízení na zajištění mobilních služeb pro ministerstvo školství, informuje deník E15. Zakázka na čtyři roky je druhým kontraktem firmy ve státní správě. Podle výběrového řízení ministerstvo předpokládalo, že za mobilní služby utratí deset milionů korun. Hodnota kontraktu však nebyla upřesněna. Podle deníku se operátor v současné době snaží pronikat kromě firem také do vládních a státních institucí. "Je to segment, který jsme začali aktivně oslovovat teprve na podzim loňského roku, a zatím se nám podařil Státní oblastní archiv a nyní jsme zvítězili i na ministerstvu školství a tělovýchovy," uvedl viceprezident společnosti Vodafone ČR pro firemní zákazníky Pavel Hlavinka.


České restaurace začnou o prázdninách zákazníkům nabízet vodu z kohoutku, čteme v Mladé frontě Dnes. Francouzská společnost Veolia Voda, která je největší firmou na českém vodárenském trhu, zahajuje kampaň na podporu pití vody z kohoutku. Je to ekologické a moderní, cituje list restauratéry. I když ale vodárny lidem vodu v kavárnách a restauracích slibují, není řečeno, že bude zadarmo. Restaurace si zřejmě budou účtovat poplatek za mytí sklenic a obsluhu.