Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

České deníky se obsáhle věnují vajíčkovým útokům, kterým už několik dní čelí šéf ČSSD Jiří Paroubek. Útoky vyvrcholily na jednom z pražských mítinků, kdy na představitele sociální demokracie letěly stovky vajec.

Foto: ČTK
České deníky se obsáhle věnují vajíčkovým útokům, kterým už několik dní čelí šéf ČSSD Jiří Paroubek. Útoky vyvrcholily na jednom z pražských mítinků, kdy na představitele sociální demokracie letěly stovky vajec.

Šéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský připomíná, že české politické kultuře tradičně dominuje spíš vtip a ironie než zástupy rozhněvaných mužů a žen s vejci. "Proto bych se velmi přimlouval za to, aby na Paroubka neletělo už ani jedno vejce," píše šéfredaktor.


Foto: ČTK
Komentátor Lidových novin se ptá, jestli je normální, že se Jozef Gabčík s Janem Kubišem, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha, až teď dočkali důstojného pomníku. "České pomníky si cení spíše obětí, ideálem je Jan Hus, z vojáků nanejvýš středověký Žižka, i na letcích RAF nás zajímá spíše komunistická represe než jejich bojové úspěchy. Teď dáváme konečně najevo, že jsme hrdí na ty, kteří neváhali střílet."

Mladá fronta Dnes uvádí, že jedna ostuda byla odhalením pomníku po desetiletích napravena. Pomník ale není důvodem ke kladení věnců a vyhrávání traumaršů, ale k hrdosti na odvahu dvou parašutistů a 293 lidí, kteří je podporovali. Na místě v pražských Holešovičkách byl smrtelně zraněn jen Heydrich, vysoce postavený představitel nacistického Německa, smutek, věnce a pietní vzpomínku je lépe si nechat na 18. června, kdy českoslovenští parašutisté podlehli v kostele svatého Cyrila a Metoděje přesile nacistů.


Komentář deníku Právo píše o tom, že kontrolou šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala byly zjištěny nesrovnalosti v hospodaření jím řízené instituce i v jeho osobních financích. Sněmovní kontrolní výbor chce nyní vyvolat s Dohnalem kárné řízení. Komentátor se ale ptá, zda není prvopočátek maléru už v tom, že někteří občané, například právě sami poslanci, jsou jaksi rovnější než ostatní a připomíná různé náhrady výdajů, které zákonodárci mají. Kontrola prezidenta NKÚ a jeho případný postih je správný, ale měl by to být pouze začátek, míní komentář.


Hospodářské noviny si všímají rozsudku teplického okresního soudce Miroslava Čapka, který udělil za hajlování nepodmíněné tresty. Komentátor připomíná, že to není poprvé, kdy se soudce Čapek rozhodl změnit dosavadní praxi a bylo by dobře, kdyby mu to tentokrát vyšlo. Otázkou totiž zůstává, co z rozsudku zbude u odvolací instance, už dříve se stalo, že byly zmírněny Čapkovy tresty za korupci. "Jeden člověk může změnit systém," píše deník, "Čapek cítí společenskou poptávku správně. V takové České republice, která by tvrdě trestala korupci a hajlování, by se žilo lépe."


Foto: Evropská komise
Lidové Noviny se ve své mimořádné příloze věnují problému migrace. Přinášejí například rozhovor s Tomášem Haišmanem, ředitelem odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Nebo anketu týkající se toho, kde udělal stát v řízení migrace chybu a kde naopak zaznamenal úspěch. Marie Jelínková z Multikulturního centra Praha vidí problém třeba v tom, že česká migrační politika nemá jasnou koncepci a vytváří se v krátkodobém horizontu pouze tak, jak se to státu hodí. Ředitel služby cizinecké policie Vladislav Husák vidí jako největší chybu pomalé legislativní změny, které by umožnily regulaci personálních agentur zprostředkovávajících cizincům práci. Martin Rozoumek, ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům kladně hodnotí např. program přesídlení uprchlíků z Barmy a Uzbekistánu do Česka, péči o nezletilé cizince bez doprovodu rodičů a návratový program ministerstva vnitra. Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb ale připomněl, že právě tento projekt je hodnocen nejednoznačně.