Přehled tisku

Foto: http://eu.cssd.cz
0:00
/
0:00

Ochranka ČSSD, která na předvolebních mítincích strany napadá a vyvádí odpůrce strany, zřejmě porušuje zákon. Píšou to úterní vydání Práva a Lidových novin. Podle právníků má tuto pravomoc jen policie. Odpůrci ČSSD byli napadeni například na předvolebních shromážděních v Litoměřicích, Kladně či v Teplicích, když přišli s transparenty, v převlečení za Marťany nebo když házeli na vedení strany vejce.

Ochranka ČSSD, která na předvolebních mítincích strany napadá a vyvádí odpůrce strany, zřejmě porušuje zákon. Píšou to úterní vydání Práva a Lidových novin. Podle právníků má tuto pravomoc jen policie. Odpůrci ČSSD byli napadeni například na předvolebních shromážděních v Litoměřicích, Kladně či v Teplicích, když přišli s transparenty, v převlečení za Marťany nebo když házeli na vedení strany vejce. Představitelé ČSSD popírají, že by na své mítinky najímali ochranku. Podle právníka Petra Šindeláře nemůže žádná strana ze svého mítinku nikoho vyvádět. "To může dělat pouze policie,"řekl Lidovým novinámŠindelář.


Pavel Bém
Pražský primátor Pavel Bém z ODS vydělal před dvěma lety 3,5 milionu korun za to, že odstoupil od nájemní smlouvy a odstěhoval se z bytu s regulovaným nájmem na Hradčanech. Informuje o tom úterní vydání Mladé fronty Dnes. Podle odborníků je výše odstupného nezvyklá. "Když se člověk stěhuje dobrovolně, má na nějaké odstupné nárok,"řekl deníku Bém. Částku mu vyplatil významný český podnikatel a spolumajitel společnosti Czech Coal, které patří například mostecké uhelné doly, Petr Pudil. Výše odstupného překvapila místopředsedu sdružení nájemníků Roberta Aksamita. Poukázal na to, že si pravicový politik nechal zaplatit za to, že vyklidil cizí majetek, který užíval v době komunismu, a díky tomu pak platil nižší nájem.


Mladá fronta informuje, že ministerstvo dopravy chystá smlouvu, která podle soukromých železničních dopravců značně sníží jejich šance proniknout na dotované rychlíkové tratě. Ty jsou v současnosti dominantou státem vlastněných českých drah. Připravovaný návrh počítal s podepsáním smlouvy s drahami bez výběrového řízení na deset let. Deník cituje mluvčího ministerstva martina Kuopku, podel kterého bylo záměrem vytvořit pro dráhy jistotu, která by umožnila investice, napříkolad nákup nových vlaků. něco takového však konkurence, která po otevření železničního trhu dlouhodovbě volá, považuje za nepřijatelné. Dopravci zatím získali čas díky tomu, že ministr financí Eduard Janota návrh vrátil rezortu dopravy k přepracování, čteme v Mladé frontě Dnes.


Největší česká mlékárenská společnost Madeta kvůli hospodářské krizi a situaci na trhu s mlékem propustila přes 130 zaměstnanců a 70 dalších to ještě čeká. Kvůli úsporám prodá Madeta i některé podnikové byty, kde bydlí její zaměstnanci, a firemní pozemky. Společnost zároveň snižuje mzdové náklady. Řekl to majitel a šéf Madety Milan Teplý v rozhovoru pro Hospodářské noviny.