Přehled tisku

Jan Fischer (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentář Lidových novin píše, že se u designovaného premiéra Jana Fischera střídají jako na orloji ministři odcházející i budoucí. Veřejnost se přitom kromě "šokující noviny", že si s premiérem popovídali, nedozví nic.

Jan Fischer (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
Komentář Lidových novin píše, že se u designovaného premiéra Jana Fischera střídají jako na orloji ministři odcházející i budoucí. Veřejnost se přitom kromě "šokující noviny", že si s premiérem popovídali, nedozví nic.

Podle komentátora je jasné, že se na jménech budoucích ministrů shodly klíčové politické strany. Jan Fischer se ani příliš nenamáhá vysvětlovat veřejnosti koho a z jakých důvodů "vybral", asi se mu nechce lhát. "Jistě, ale proč proboha provozuje ten nesmyslný rituál, kdy nás buď on osobně nebo jeho mluvčí krmí sděleními, jež lze shrnout do věty: zatím se nic nemění. Všichni víme, jak to dopadne, tak proč si to špatně sehrané představení neušetřit?" ptá se list.


Foto: ČTK
"Jestli Paroubek potáhne do voleb na severu Čech, může z toho být hodně divoká jízda," píší Hospodářské noviny. Pokud bude mít šéf ČSSD po svém boku seriálovou hvězdu Kateřinu Brožovou, mohou vytvořit vskutku kuriózní volební pár, jaký znalci sociálně demokratických hnutí nepamatují a hned tak znovu nespatří, poznamenává komentátor a ptá se, čím asi může ztělesnit politiku strany pro sociálně slabé herečka, která se bezelstně svěřuje novinářům, že by si chuďase nikdy nevzala? Uvidíme, jak souzní s pocity voličů z kraje ghett, poddolovaných vesnic a uhelných jam, uzavírá komentátor.


Foto: ČTK
A deníky se nadále věnují především prasečí chřipce. Komentátor Mladé fronty Dnes např. uvádí, že by jej zajímalo, jaké jsou české scénáře, kdyby případně zemi zasáhla pandemie chřipky. Zda by i pro nejhorší případ stačily zásoby léku tamiflu, jak by fungoval stát a jak ekonomika. Deník také přináší obsáhlý rozhovor s epidemioložkou Hanou Roháčovou.


Deník Právo informuje o tom, že spolu s americkým astronautem poletí v květnu do vesmíru i česká vlajka a Nerudovy básnické sbírky Písně kosmické. Astronaut Andrew Feustel uvedl, že matka jeho ženy pochází z Plzně a hodně členů rodiny žije v Česku. "Cítil jsem, že vzít s sebou tyto věci, by bylo pěkným gestem pro vaši zemi i pro astronomický ústav, abyste mohli sdílet vzrušení z naší mise,"řekl Feustel pro internetový server Novinky.cz.


"Školáci se budou učit dobré mravy," píše Mladá fronta Dnes. Ministerstvo školství připravuje "osnovy" pro nový předmět tzv. etickou výchovu, s níž zatím počítají jen vzdělávací programy pro střední školy a výuka na školách základních je na zvážení učitelů, kteří si materiály musí sami připravovat. Žáci by se měli více učit o šikaně, diskriminaci ale třeba i nevěře a rozvodech. Ministerstvo školství si od změny slibuje, že se etická výchova rozšíří i tam, kde se zavedením tohoto předmětu zatím váhali.


Aukce obrazu od malířky Toyen, foto: ČTK
Hospodářské noviny uvádějí, že ačkoliv o víkendu galeristé zažili zklamání, když se neprodal obraz Ztroskotání ve snu malířky Toyen s vyvolávací cenou 16 milionů korun, je umění českého surrealismu už několik let při aukcích na vzestupu. Jako příklad, že je o domácí surrealisty zájem může sloužit případ díla Josefa Šímy Léda s labutí. Jeho vyvolávací cena byla 14,6 milionů korun a obraz se nakonec prodal za 14,6 milionů. Co se týká díla malířky Toyen, byl její obraz Spící před nedávnem prodán za cenu 20 milionů korun. Důvody proč nebylo vydraženo Ztroskotání ve snu, přiblížil autor monografie Toyen Karel Srp. Podle něj je vidět, že lidé, kteří platí za umění miliony, chtějí také přidanou hodnotu. Ztroskotání ve snu se vynořilo najednou ze soukromé sbírky, nikdy nebylo odborně zpracováno, vystavováno a bylo známo jen z černobílých reprodukcí.