Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny se vracejí k sobotnímu pochodu extremistů v severočeské Krupce a k dalším podobným akcím.

Pochod příznivců extremistické Dělnické strany v Krupce na Teplicku,  foto: ČTK
Lidové noviny se vracejí k sobotnímu pochodu extremistů v severočeské Krupce a k dalším podobným akcím.

Připomínají, že pokud přijmeme jako standard, že obyvatelé před legálními pochody extremistů vyklidí ulice, zabední obchody či odjedou, tak proběhlo před časem v Ústí vše v pořádku. Stejně tak, když přijmeme jako standard, když bude policie před akcemi zabavovat účastníkům mačety, pak i v Krupce proběhlo vše v pořádku. "A takhle se každý jednotlivý extremistický výstřelek jakoby podaří udržet v mezích. Zároveň se ale mez přijatelného neustále posunuje. Na tuhle dynamickou rovnováhu si lze docela dobře zvyknout a má ještě velké rezervy," konstatuje komentář a připomíná, že stát má ještě šanci zakročit, protože samosprávy v kritických lokalitách nejsou v rukou extremistů, ale těch, kteří by stáli o rozumnou pomoc. Ale sliby koncepcí, které jsou jen reakcí na nějaké to medializované vzplanutí jim asi nepomohou.


Deník Právo píše, že bývalý šéf Ku Klux Klanu David Duke, byl v pátek při své návštěvě Česka zatčen proto, že přijel obhajovat rasistické názory. Takže šlo o preventivní akci. Ještě preventivnější by podle autora komentáře bylo, kdyby Duke prostě nebyl do České republiky vpuštěn. Pak by ovšem police přišla o atraktivní akci.


Čeští extremisté jsou podle komentátora Hospodářských novin jako Vančurovo strašidlo Barbucha. "Sílí, jen když se ho bojíte. Tento víkend pozvali do Prahy bývalého předáka Ku Klux Klanu a do severočeské Krupky svolali protiromský pochod. Obě akce splaskly ze dvou důvodů, jaké zabíraly i na Barbuchu: narazily na sílu a staly se směšné."


Nejlepšími místy k životu jsou v České republice Praha, Olomouc a Český Krumlov. Vyplývá to ze srovnání podmínek k životu, které na základě mnoha kritérií a statistických dat sestavila Mladá fronta Dnes. Vítězství hlavního města je překvapivé, nad nevýhodami jako je například velké riziko přepadení či znečištěný vzduch převážily výhody-nízká nezaměstnanost, vysoké příjmy nebo možnosti kulturního vyžití. Olomouc a Český Krumlov mají zase zdravější prostředí a nízkou kriminalitu. Nejhůře dopadly oblasti na severu republiky. Nejčastěji se lidé stěhují do míst těsně na okraji metropole, což přináší problémy, protože města a obce nejsou na takový příval nových obyvatel připravena. Problémy jsou např. s dopravou nebo se školkami.


Hospodářské noviny informují, že se pro děti, které k angličtině přibírají další jazyk, stává nejčastější volbou ruština. Klesá obliba němčiny a francouzštiny. Přitom obrovský pokles popularity po sametové revoluci zaznamenala právě ruština, teď se ale tato řeč už současným žákům neprotiví, berou ji naopak za blízký jazyk, který se dá snadno zvládnout. Ruštinu si žáci podle učitelů volí hlavně kvůli budoucí kariéře, například pokud se chystají na studium ekonomie.


Foto: ČTK
České deníky se také obsáhle věnují nemoci, která dostala název prasečí chřipka. Šíří se z Mexika a v Česku ještě nebyl zaznamenán žádný případ. Lidové noviny poznamenávají, že už víme, co poslední dobou v celoplanetárním dění chybělo - už víme, co to bylo - právě strach z nějaké nové civilizační nemoci. Může se stát, že nás prasečí chřipka překvapí a dorazí i do Evropy. Je ale také možné, že se tak nestane a budeme ji moci zařadit do dlouhého seznamu masových strašáků, po kterých většinou zůstávají jen předražená, ukvapeně nakoupená séra a miliony zbytečně pobitých zvířat. Mladá fronta Dnes píše, že zatímco v evropských zemích "všude zasedají", Češi si na zprávy od úřadů, jak se bránit smrtelně nebezpečnému viru, museli počkat do pondělí.