Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jedním z vizuálních zážitků na sjezdu ČSSD bylo podle komentátora deníku Právo zmizení slova "svoboda" ze soustavy hesel, kterými pořadatelé sjezdu vyzdobili všechna dostupná místa. Dříve byla na fórech ČSSD svoboda přítomna, píše list. Chytřejší hlavy v ČSSD podle něj vědí, že velkých úspěchů může jejich strana dosáhnout jen v okamžiku, kdy se k pevnému jádru přidá střední třída.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Jedním z vizuálních zážitků na sjezdu ČSSD bylo podle komentátora deníku Právo zmizení slova "svoboda" ze soustavy hesel, kterými pořadatelé sjezdu vyzdobili všechna dostupná místa. Dříve byla na fórech ČSSD svoboda přítomna, píše list. Chytřejší hlavy v ČSSD podle něj vědí, že velkých úspěchů může jejich strana dosáhnout jen v okamžiku, kdy se k pevnému jádru přidá střední třída. Ani ta však bez svobody existovat nemůže, ať už jde o svobodu slova či svobodné podnikání. Česká sociální demokracie svým sjezdem vstoupila na riskantní dráhu, která může vést k vítězstvím i ke zvratům. To se teprve uvidí, uzavírá list.

Jedno Jiřímu Paroubkovi podle komentátora Hospodářských novin upřít nelze: daří se mu proměňovat sociální demokracii do podoby moderní levice. Její víkendový sjezd ale také napověděl, že pod oranžovým pláštěm západního střihu se může skrývat byzantinská čepel autoritářství, píše list. Nepřehlédněme proto, jak se Paroubek vyrovnal s drobnou vzpourou delegátů, kteří si dovolili nezvolit místopředsedkyni, kterou jim naoktrojoval. Fakt, že někdejší propagátor přímé volby předsedy nakonec dosáhl toho, že sjezd přenechal volbu ústřednímu výkonnému výboru, nemá v historii české demokracie obdoby. A potvrzuje obavy, že by Paroubek mohl hledat inspiraci ve slovenském autoritáři Ficovi, který se na sjezdu dočkal nejbouřlivějších ovací, uvádí list.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK

Odpadlíkům z ODS podle komentátora Lidových novin na poslaneckých křeslech nezáleží. A jsme zpátky u Vlastimila Tlustého a jeho spojenců Jana Schwippela a Juraje Ranince. V jejich případě se ODS těžko může uklidňovat argumentem, že kapři si rybník nevypustí. Schwippel a Raninec nevypadají jako klienti úřadu práce a ve sněmovně se s nimi stejně nikdo nebaví, píše list. Tlustého hrozba ztráty parlamentního křesla nerozhodí už vůbec, domnívá se komentátor. Od aféry s vířivkou tušíme, jaký v sobě nosí destruktivní potenciál a pokušení "do toho" bouchnout. Jednou to asi udělá. Premiér Topolánek by se měl modlit, aby to Tlustý nechal na příště. Podle komentátora Lidových novin má tentokrát opozice reálnou šanci svého cíle dosáhnout a vládu opravdu svrhnout. Co chystají vůdcové ČSSD po pádu vlády? Nic. Upřímně si nevědí se situací rady, nic nechystají, píše list. Důvodů, proč má vláda padnout, najde opozice dost bez velkého hledání. Jen by to chtělo takové počínání doprovodit alespoň nástinem toho, co by se mělo na exekutivní úrovni dít, píše deník.

Šéf ČSSD mimo jiné prozradil, co by považoval za největší ohrožení strany ve sněmovních volbách: kdyby teď v evropském klání zvítězila ODS, píší Hospodářské noviny. A právě na pozadí těchto obav se možná rodí účelové spojenectví s prezidentem, jež má vyústit v pád vlády ještě před červnovými volbami. Ať už kabinet skončí nebo uteče lopatě hrobníkově, Paroubek může nejpozději v létě 2010 sestavovat vládu. Otázky, jak by s mocí nakládal, jsou po víkendovém sjezdu zas o něco naléhavější, uvádějí Hospodářské noviny.


Jiří Šlégr,  foto: ČTK
Vítěz olympiády v Naganu hokejista Jiří Šlégr je jedním z největších sponzorů ČSSD a příští rok za ni nejspíš bude kandidovat do sněmovny. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Ze zprávy o hospodaření ČSSD, kterou má list k dispozici vyplývá, že Šlégr dal na loňskou volební kampaň ČSSD 500.000 korun. Strana za loňské vítězství v krajských a senátních volbách utratila 97,5 milionu korun. "Jestliže někdo něco podporuje a chce, aby jeho strana vyhrála, může to udělat i takto. A proto jsem ČSSD podpořil," uvedl Šlégr v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Nabídku vstoupit do politiky prý dostal od šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, se kterým má podle vlastních slov dlouholeté vazby a dobře ho zná. "Pravděpodobně budu končit s hokejem,"řekl hokejista.


Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra nechal údajně dvě renomované právní kanceláře prověřit, zda se výtvarník David Černý uměleckou mystifikací nedopustil podvodu. Informují o tom Hospodářské noviny. Podvod by prý mohl spočívat v tom, že kontroverzní plastiku Entropa v bruselském centru Rady EU nevytvořilo 27 umělců z členských zemí Evropské unie, jak Černý původně tvrdil, ale on sám s několika kolegy z ČR. "Posudky došly k závěru, že skutková podstata trestného činu nebyla naplněna,"řekla listu ředitelka odboru komunikace ve vicepremiérově kabinetu Gabriela Švecová. Jména dvou advokátních kanceláří, kterým Úřad vlády za posudky zaplatil, Švecová sdělit odmítla. Vondra podle Hospodářských novin tvrdí, že Černého po soudech vláčet nechce. "Trestní oznámení nedáváme, nic takového není na stole. Jen jsme chtěli mít jistotu," uvedl pro deník Vondra. Podle něj poskytli prostor svobodě projevu a Černý ji využil. Černý úřad přesvědčil o tom, že se "spřátelení" umělci vzdali honoráře, a smlouva byla napsaná na něj. "Dobrovolně jsme jim vrátil honorář dva miliony korun. Tak co ještě chtějí?" uvedl Černý. Plastika Entropa, symbolizující 27 zemí unie, byla v Radě EU v Bruselu umístěna coby prezentace českého předsednictví v polovině ledna. Protest proti ní podalo Bulharsko, po něm se ohradilo i Slovensko. Oběma zemím se Vondra i Černý omluvili a bulharská část plastiky byla 19. ledna zakryta.


Svaz pacientů prý mimo jiné v souvislosti se zadržením HIV pozitivního albánského zubaře prosazuje, aby se na přítomnost nebezpečného viru nechávali povinně testovat všichni zdravotníci. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Musíme zabránit tomu, aby mohli své pacienty nakazit nebezpečnou a snadno přenosnou nemocí, jako je tuberkulóza, nebo virem HIV. Lékaři, kteří očkují nebo operují, by měli být zcela zdraví,"řekl listu prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Kritizoval rovněž ministerstvo zdravotnictví, že pro lepší ochranu pacientů nic nedělá. Proti plošným testům se však podle listu staví ministerstvo zdravotnictví i Česká lékařská komora. "Návrh Svazu pacientů považuji za nehorázný. Není možné chtít, aby se zdravotníci nechávali vyšetřit povinně," uvedl pro Mladou frontu Dnes prezident lékařské komory Milan Kubek. Podle něj by tím stát diskriminoval jednu skupinu osob, uvádí deník. Nápad se nelíbí ani ministerstvu zdravotnictví, píše list. Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra se zavedení povinných vyšetření rozhodně neplánuje. Důvodem je podle deníku i částka, na niž by vyšetření všech 200.000 lékařů a zdravotních sester přišlo. "Ročně by to stálo asi sto milionů korun,"řekl Šnajdr.


Foto: Rafal Konieczny,  Creative Commons 3.0
Kácet nebo nekácet? Tuto otázku si klade deník Právo. Jde o dlouholetý spor ochranářů, obcí, krajů a vědců o osud kůrovcem napadených stromů na Šumavě. Zatímco jedni prosazují ponechání lesů svému osudu, druzí vyzývají k urychlenému zásahu. Například skupina senátorů volá po co nejrychlejším řešení situace. Opírá se při tom o studii vědců, podle kterých hrozí další vlna kůrovcové kalamity. Ochranáři ale vyrukovali s jinou studií. Ta tvrdí, že příroda vše vyřeší sama a nejlépe. Naopak zásah člověka podle ní narušuje přirozený ekosystém lesů. Deník Právo dodává, že v současné době je bezprostředně ohrožen i prales u Pramenů Vltavy, kde rostou až 4 sta let staré stromy.