Přehled tisku

Sjezd ČSSD, foto: autor
0:00
/
0:00

České deníky se ve svých komentářích věnují sjezdu sociální demokracie. Lidové noviny předjímají, jaký dopad by mohl mít projev prezidenta Václava Klause pronesený na sjezdu, na současnou politickou situaci.

Sjezd ČSSD
Komentátor deníku Právo se přiznává k "divné libůstce", rád se dívá na přenosy ze sjezdů politických stran. Soudí totiž, že z jejich průběhu, organizace a diskuse delegátů, si může člověk udělat obraz o jednotlivých stranách. "ČSSD se rozhodla, že na jejím víkendovém volebním sjezdu bude diskuse uzavřená, bez přítomnosti novinářů a tedy i veřejnosti." Komentátor se zamýšlí nad důvody, které k tomu vedly a poznamenává, že to je velmi neobvyklé, zejména když se strana těší "skvělému preferenčnímu zdraví, byť poznamenanému jarní únavou". A navíc je to zbytečné, v Česku se "tak jako tak všechno rozkecá.""Pokud zůstane uzavřená otevřenost či otevřená uzavřenost, bude to gól do vlastní branky," komentuje rozhodnutí sociálních demokratů Právo.


Hospodářské noviny píší, že už teď je jasné, že krize bude dlouhá a hluboká, zatím ale nedohlédneme, jak bude společensky ničivá. "O hloubce šrámů se nakonec rozhodne na dvou frontách: v bankách a politice. Na otázku, kdy se vrátí prosperita, nedokáže nikdo seriózně odpovědět dřív, než se objeví - a především začne fungovat - plán, jak resuscitovat banky. A také než uvidíme, kolik populistických plánů tahle krize zrodila," míní Hospodářské noviny. Nicméně i za stávající situace je podle komentátorky dobrá zpráva: průzkumy ukazují, že je zatím po populistických "řešeních" krize malá poptávka.


Mladá fronta Dnes se zamýšlí nad fotbalovými chuligány. Řešení jejich výtržností musí být podle listu "pořádné, okamžité a rázné" a začít se musí u vedení fotbalového svazu. Poučit by se mohli Češi v Anglii, kde mají s agresivními fanoušky a jejich zvládáním dlouholeté zkušenosti. "Fotbal potřebuje nový zákon a první tvrdý trest pro výstrahu, někde se začít musí. Kluby se začnou starat, jen pokud se jim sáhne na příjmy. V Anglii jsou fanoušci tak vycepovaní, že se při zápasech skoro bojí vstát. Pořadatel na ně kývne, a pokud ho neposlechnou, můžou být i vyvedeni. Zas tak daleko chodit nemusíme," míní komentátor.


Mladá fronta Dnes se v článku "Z učeben na ulici" věnuje případům studentů, kteří byli během čistek po únoru 1948 a později donuceni skončit studium na vysoké škole. Podle deníku jde o 10 203 studentů, které čekal život bez perspektiv a zaměstnání v druhořadých profesích. Bývalí studenti se dnes hlásí o odškodnění. Podle historičky Zory Dvořákové je ostudné, že se tyto záležitosti řeší až po dvaceti letech od sametové revoluce. "Mám dojem, že je v tom kalkul, jakoby si někdo řekl: počkáme, oni nám mezitím někteří z nich pomřou, takže ta částka bude podstatně nižší."


"Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které odmítlo pražskému Porodnímu domu U Čápa, povolit porody jen za přítomnosti asistentky, čili bez pomoci lékaře." Tématem se zabývají Lidové noviny. Přinášejí rozhovor s mluvčím ministerstva zdravotnictví Vlastimilem Sršněm i se Zuzanou Štromerovou z porodního domu. Vlastimil Sršeň říká, že ministerstvu jde především o zdraví rodiček a dětí. Při porodu se podle něj může vše zvrtnout během chvíle a do několika minut, ale i vteřin je nutná asistence lékaře. Zuzana Štromerová z Porodního domu U Čápa uvádí, že jejich porodní asistentky musejí být bdělé a vzdělané, aby odhalily včas komplikace a ženu nechaly převést. Jako optimální pro porod by viděla mimonemocniční péče s návazností na další zdravotnické zařízení. Ideálně porodní centrum vedené asistentkami přímo v areálu porodnice, o což se dlouho a zatím bez úspěchu snaží.


Hospodářské noviny přinášejí rozhovor s Markem Dalíkem, jehož jméno v tomto týdnu mnohokrát padlo v poslanecké sněmovně. "Kvůli schůzce, na níž premiérův důvěrník Marek Dalík navrhoval reportérovi České televize ´vykašlat´ se na případ přeběhlého poslance Petra Wolfa, se ČSSD rozhodla už popáté zkusit hlasování o nedůvěře vládě." Marek Dalík v rozhovoru pro list říká, že nic špatného neudělal, ze strany sociálních demokratů jde o záminku "oni na tu reportáž České televize o vyšetřování Wolfa čekali." Kabinet podle něj hlasování přežije, bude vládnout až do konce volebního období, ale je otázkou, zda bude mít důvěru sněmovny.