Přehled tisku

Pig farm in Lety
0:00
/
0:00

Lidové noviny komentují výrok ministra pro lidská práva Michaela Kocába. Jeho slova o tom, že odstranění vepřína v Letech není v silách vlády ani jednoho ministra a že změna nenastane, pokud ji nebudeme chtít všichni, považuje komentátor za čirý alibismus.

Vepřín v Letech u Písku
Lidové noviny komentují výrok ministra pro lidská práva Michaela Kocába. Jeho slova o tom, že odstranění vepřína v Letech není v silách vlády ani jednoho ministra a že změna nenastane, pokud ji nebudeme chtít všichni, považuje komentátor za čirý alibismus.

Právě Kocáb by měl udávat tón a přesvědčit ne většinu národa, ale většinu vlády. "Pane ministře, nevysvětlujte, jak pro ten nepopulární krok získáte "nás všechny", vysvětlujte, jak pro něj získáte svou vládu," upozorňuje deník.


Podle Hospodářských novin dva největší konzervativci současné vlády - ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek - chystají sociální inženýring. Chtějí podpořit nízkopříjmové zaměstnance, problematické regiony a selektivně ulevovat na daních. Ministři plánují slevu na sociálním pojištění. Lidem zůstane na výplatní pásce stejně, ale zaměstnavatel utratí míň, proto bude snadněji lidi nabírat či spíše déle váhat, než začne propouštět. Ministerský plán je podle deníku logický, taktický i osvědčený. Proč netleskáme hlasitě? Ptají se hospodářské noviny. Neznáme detaily, které mohou ukrývat tlupu pekelníků. Výsledek by také mohl být prachbídný, např. kdyby sleva nebyla rovná, ale klesala skokově. Pokud ale ministři prosadí rovnou úlevu, která bude tak vysoká, aby si ´vynutila škrtnout neefektivní výdaje rozpočtu´, budeme tleskat bez výhrad, doplňují Hospodářské noviny.


Mladá fronta Dnes se věnuje poplatkům a přináší informace, z jednotlivých krajů a jejich zdravotnických zařízení, kde a jaké poplatky musí pacient zaplatit. Situací se zabývá také komentář. Podle něj lze regulačním poplatkům vytýkat některé technické i politické neobratnosti např. aplikace na novorozence nebo malé děti. V principu ale byly podle autora komentáře správným krokem, který plnil svou regulační roli a při kvalifikované kultivaci by zvýšil efektivitu celého systému. Řušení poplatků nadužívání zdravotní péče nezbrzdí a její kvalitu nezlepší. "Dříve nebo později by vyšší spoluúčast pacientů musela zavést jakákoli vláda, protože jinak hrozí eskalace nákladů ve zdravotnictví a třeba i to, že na moderní a drahé metody nebudeme mít," podotýká komenář.


Komentář deníku Právo v otázce možné spolupráce ODS a ČSSD konstatuje, že kdyby člověk věřil v zásadovost stran, žil by v přesvědčení, že mezi nimi nemůže vzniknout blízká spolupráce. Opoziční smlouva v minulosti a koalice krajů v současnosti vypovídají o opaku. "A téměř příkladná spolupráce ministra spravedlnosti z ODS se sociálními demokraty nad novou kodifikací trestního práva ukazuje, že existuje výjimka z každého pravidla. Pokud by po volbách mely obě strany spolupracovat, mohla by jim jako argument posloužit globální krize. "Velké koalice jsou přece z definice určeny právě na překonávání tak velkých potíží v životě národa, že i ideologické rozmíšky musí načas stranou."


"Poslanec řídil opilý, teď chce povinné testery," píší Hospodářské noviny. David Šeich, který v roce 2006 řídil opilý a strážníci mu naměřili 2,4 promile, požaduje, aby v každém autě byl povinně tester na alkohol. Šeichovi a spolutvůrcům novely silničního zákona nejde o to, jak kvalitní přístroj budou řidiči mít. Odborníci ale podle deníku považují návrh za nesmysl. Laické testery nebývají přesné a zjistí pouze to, že člověk pil. "Pikantní je, že se Šeich vyvlékl ze svého prohřešku díky tomu, že tester nebyl v roce 2006 dostatečným důkazem. Výsledky zpochybnil, odmítl krevní zkoušku a vyvázl s pokutou 45 tisíc." Kvůli alkoholu v autě zemřelo v loňském roce osmdesát lidí, což je dvojnásobek oproti roku 2007, dodává list.


Lidé, kteří si chtějí koupit nové auto, mají nyní podle Mladé Fronty Dnes nejlepší příležitost. Ceny nových i ojetých vozů sice sklesají, ale klesá i ochota firem půjčovat na automobily a poskytovatelé úvěrů si mnohem lépe prověřují, komu peníze půjčí. Zákazník musí mít hotovost nebo být pro společnost spolehlivým klientem. Za loňský rok se počet neplatičů zapsaných v nebankovním registru SOLUS zvedl více než o třetinu, problém získat půjčku tak může mít více než 1,2 milionů lidí.