Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

České deníky se v pondělí věnují především situaci okolo dodávek ruského plynu nebo případné rekonstrukci Topolánkovy koaliční vlády.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Komentář Mladé fronty Dnes konstatuje, že nejvíce zaráží skutečnost, jak rychle dokázal Mirek Topolánek, oslněn vlastní důležitostí, zapomenout na volební výprask. Změny ve vládě jsou totiž podle premiérových slov až problém osmadvacátého řádu. Premiér sice důstojně zvládl jednání v Rusku a na Ukrajině, ale pokud si myslí, že kvůli tomu nemusí měnit poraženou vládu, je politicky slepý. Volby se totiž ve střední Evropě nevyhrávají zahraniční politikou. "Pokud premiér slíbí, že provětrá nepříliš populární vládu, několikrát odloží termín a nakonec to zabalí, bude za šaška," píše komentář. Předseda zelených Bursík alespoň pochopil, že změny jsou nutné, pokud to nechápe premiér za Putinem bude zanedlouho jezdit Jiří Paroubek. "Topolánek pak bude z opozičních lavic závistivě prskat jako teď on," uzavírá komentátor Mladé fronty Dnes.


"Vyhráno není, plyn v trubkách stále ještě neproudí, ale za dvě věci zasluhuje česká vláda téměř absolutorium: tuto krizi nepodcenila - ani dnes, ani před 19 lety," míní komentátor Hospodářských novin. Úctu si podle něj zasluhuje v prvé řadě vláda Petra Pitharta. Jednak jsme díky jejím počinům na rozdíl od některých jiných států méně zasaženi a za druhé také mentálně vybaveni.


Deník Právo v souvislosti s výroky Jiřího Paroubka, že české předsednictví krizovou situaci podcenilo a mohlo ji na diplomatické úrovni řešit dříve, poznamenává, že jakákoli dobrá zpráva pro Evropu a pro Česko by měla být dobrou zprávou i pro ČSSD. Pokud se však šéf sociálních demokratů snaží Topolánkův úspěch snížit, tak právě tento postoj je špatnou zprávou pro sociální demokracii.


Lidové noviny informují o tom, že pro ministry školství EU, kteří do Česka zavítají v květnu, má ministerstvo školství připraveny netradiční dárky. Dostanou totiž darem ježka v kleci - jeden z nejznámějších českých hlavolamů. Podle mluvčího ministerstva školství pro předsednictví Tomáše Boušky má tento dar několik důvodů. Hlavolam dobře zapadá do tématu Evropského roku tvořivosti a inovací, vybočuje z rutiny běžných ministerských darů a navíc je to ryze český nápad. Ministerstvo původně uvažovalo, že by do hlavolamu zabudovalo informace něm samém i o prioritách českého šéfování EU, nakonec ale zjistilo, že je to těžko proveditelné. A tak dostanou ministři informace ve zvláštní obálce. Resort školství není jediný, kdo připravil méně tradiční dárky: ministři vnitra si třeba z Prahy odvezou pušku na stlačený vzduch s optickým zaměřovačem.


Zahájení vysílání TV Barrandov,  foto: ČTK
"Nová televize začala postaru," píše Mladá fronta Dnes. Řeč je o nedělním zahájení vysílání nové digitální stanice TV Barrandov. Podle deníku diváci u televizí možná žasli. Tohle, že je moderní televize slibující program pro městské třicátníky? Ale barrandovští naznačují, že šlo o výjimku, protože od startu, se nablýskaný program očekává. Na úvod tedy v televizi vystoupila Zuzana Bubílková, Zdeněk Troška nebo Jan Čenský. TV Barrandov jinak ve svém vysílání uvádí Talk show Jana Saudka nebo cyklem České milování z dílny Febia, o nejrůznějších podobách lásky a partnerských vztahů. "České milování vrátilo do televizního dokumentu přesně to, co v novoroční záplavě spotřebních magazínů schází, příběh," uvádí Mladá fronta Dnes.


"Policii chybí čtvrtmiliarda na auta," informují Hospodářské noviny. Ministerstvo chtělo peníze použít na rekonstrukci policejních služeben a nákup nových aut. Loni v červnu prodalo areál bývalých opraven resortu. Více než pět měsíců trvalo, než byl prodej ministerstvem financí definitivně schválen a kupec si zatím vše rozmyslel. Ministerstvo financí ale odmítá, že by doba schvalování byla příliš dlouhá. Areál v Radlicích není jediný, kdy si kupec vše rozmyslel, podobně dopadlo ministerstvo s prodejem nevyužívaných skladů v Klecanech u Prahy. Oba areály se resort pokusí znovu prodat.