Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky komentují šance prvního místopředsedy ODS a pražského primátora Pavla Béma na zvolení předsedou občanských demokratů.

Pavel Bém (vpravo) v Otázkách Václava Moravce, foto: ČTK
Situaci okolo kandidatury Pavla Béma na post předsedy ODS se věnují na titulní straně Hospodářské noviny, poznamenávají, že se primátor, který rád používá horolezeckou hantýrku, musel v uplynulých dvou dnech dívat, jak se mu z lana odřezává jeden spojenec za druhým. Nejprve exhejtman Petr Bendl označil boj za předem prohraný a následně prezident Václav Klaus zpochybnil svou účast na kongresu ODS.

Bendlovým výroků o tom, že Bém nemá příliš velké šance na úspěch, se věnují Hospodářské noviny také v dalším komentáři. Podle něj je neprozíravé interpretovat jeho výroky jako zradu, Bendlovi se už dlouho říká „Bémovo beranidlo“ a proto má komentátor "důvodné podezření", že Bendl jedná s primátorovým vědomím a "společná operace je v prohrané bitvě promyšleným ústupovým manévrem."

Podle deníku Právo má Pavel Bém nakročeno dopadnout jako Kec u Jankova, tedy prohrát. Jeho šance na zvolení se den ze dne minimalizují.


Václav Klaus
Lidové noviny komentují výrok prezidenta Václava Klause o tom, že zvažuje svou účast na prosincovém kongresu ODS. Prezident se obává, aby svou přízní projevenou některému z kandidátů svému favoritovi spíše neuškodil. "V Klausově případě je to vzácná a nečekaná zdrženlivost, proč nebyl tak zdrženlivý, když podporoval před druhým kolem senátních voleb konkrétní kandidáty ODS? To se domníval, že nezasáhne do vnitrostranických poměrů? ptá se deník a poznamenává, že Klausovo pojetí nezávislosti je značně účelové a kuriózní."


Věra Jakubková (vlevo) a Olga Zubová, foto: ČTK
Mladá fronta Dnes komentuje sobotní rozhodnutí poslankyň Strany zelených Olgy Zubové a Věry Jakubkové. Obě v sobotu opustily poslanecký klub zelených, nesouhlasí s jejich současným vedením. Komentář deníku k tomu podotýká, že čím větší rozpory ve straně, tím menší podpora veřejnosti a dodává, že "oběma zeleným dámám" jde o to, aby nebyl radar. "Že proti tomu stavějí osud celé jejich zelené strany, že ji strkají na hranu propasti, že vykusují do koaliční lodice další velkou díru, je jim jedno."


Foto: ČTK
"Romantické povahy vítají první sníh básnickým výronem, prozaické horkým grogem. Čech si počká, až ve zprávách zazní ta spolehlivá věta dýchající jistotou domova: Sníh opět silničáře zaskočil," poznamenává komentář Mladé fronty Dnes. V některých oborech se staly podobné pravidelně se opakující věty (vlak měl zpoždění, soud odročil jednání) už součástí lidového mudrosloví jako Sytý hladovému nevěří apod. Civilizační pokrok si žádá i moderní pranostiky. Třeba úsloví "únor bílý, pole sílí" se mění na "podzim bílý rudí sílí" a "pokud ještě někdy svatá Markyta hodí srp do žita, budeme rádi, když za ním nepoletí i kladivo."


Foto: ČTK
Lidové noviny se vracejí k razii ve vietnamské tržnici v pražské Libuši, zúčastnili příslušníci cizinecké policie, pražské policie, celníci a pracovníci České obchodní inspekce. Deník přináší rozhovor s Miroslavem Nováčkem, který na Generálním ředitelství cel na starosti kontroly a s předsedou Česko-vietnamské společnosti Marcelem Wintrem. Nováček hodnotí akci jako úspěšnou. Akce podle něj nebyla ojedinělá, do Vánoc se chystají ještě další kontroly po celé České republice. Na provedení zásahu v tržnici si ale stěžují tamní obchodníci. Podle Marcela Wintera to byla demonstrace síly, vietnamské komunitě v Česku ale nemůže uškodit, jen ji vystrašit. Podle mailů, které dostal soudí, že zásah vzbudil spíše solidaritu Čechů s Vietnamci.


"Štědrovečerní večeře je kalorická bomba," píše deník Právo. Jídlo, které při večeři lidé snědí odpovídá, pokud si chce člověk udržet váhu, dvoudenní běžné stravě. Podle nedávného internetového průzkumu přiberou české ženy o vánocích až tři kilogramy. "Staročeská štědrovečerní večeře byla daleko méně kalorická," připomíná místopředsedkyně Fóra zdravé výživy při Institutu klinické a experimentální medicíny Tamara Starnovská. Skládala se z oplatky s medem, bramborové polévky s houbami, černého kuby, zelného salátu, omaštěného hrachu sypaného perníkem, vánočky a pálenky. Kalorická hodnota takového jídla byla o 5 000 kilojoulů menší.