Přehled tisku

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Komentátor Mladé fronty Dnes píše, že ani výhrady proti lisabonské smlouvě nejsou důvodem kvůli ní útočit na samu podstatu Evropské unie, protože ta přinesla členským zemím více užitku než nesnází.

Foto: Evropská komise
Komentátor Mladé fronty Dnes píše, že ani výhrady proti lisabonské smlouvě nejsou důvodem kvůli ní útočit na samu podstatu Evropské unie, protože ta přinesla členským zemím více užitku než nesnází. Co mají tedy Češi udělat? táže se list. "Parlament by měl pokud možno co nejrychleji rozhodnout, zda Lisabon, který se nerovná mnichovské zradě, schválit, či hodit ze stolu. Menším zlem by v dané situaci bylo říci ano," soudí deník. Nová smlouva není ale podle komentátora spásou na cestě k menší byrokracii a k pružnějšímu chodu Unie. "Není také ani náznakem něčeho, co by mohlo zkostnatělou EU více přiblížit občanům," píše list. Nejlepší by podle komentátora MfD bylo, kdyby o smlouvě měli možnost rozhodnut občané v referendu. Námitka, že lidé smlouvě nerozumějí, podle deníku neobstojí. Všichni poslanci lisabonské smlouvě také nerozumějí. "Nerozumějí, přesto o ní budou v klidu hlasovat. A nebudou se rozhodovat podle toho, kdo jak tisícům písmenek rozumí, ale zmáčknou tlačítko podle přání své strany, podle citu a ideologického přesvědčení," uzavírá MfD.


Komentátor Lidových novin (LN) se ptá, zda byl na místě telefonát prezidenta Václava Klause rakouském prezidentovi Heinzi Fischerovi kvůli dokumentu o fiktivní havárii české jaderné elektrárny Dukovany, který odvysílala rakouská veřejnoprávní televize. "Spíš jen dodal celé věci větší význam, než má, a rakouskou televizi utvrdil v pocitu vlastní důležitosti," píše list. U Klausovy reakce se pozastavuje také Mladá fronta Dnes, která napsala, že "typizované hanobení jiných národů patří k umění stejně jako postelové scény." Podle autora komentáře "není trapné, že rakouská televize natočila nějaký film, na nějž diváci druhý den zapomenou. Trapné je, že se proti němu někdo ozývá. A nejtrapnější, že nejvýše postavená osoba v zemi."


Jestli jsou kraje laboratoř pro celostátní politiku, pak právě z křivulí leze příští vláda, píše komentátor Hospodářských novin. "A i když se to nepíše úplně lehce, je to tak: sociální demokraté, kterým z principu vadí koalice s KSČM, se dají počítat jen na prstech," uvádí list. "Tyto pakty přitom neznamenají, že v roce 2010 přivede Jiří Paroubek do Strakovky komunisty hlavním vchodem. ČSSD je na to už mentálně připravena, ale všichni její voliči ještě ne. Jak to dopadne, na to dávají znovu odpověď kraje," myslí si komentátor. Kdo chce znát budoucnost po roce 2010, ať se dívá, co už teď bude dělat hejtman David Rath, uzavírá deník.


Jiří Paroubek
Šéf opoziční ČSSD a nyní řadový poslanec Jiří Paroubek podle Mladé fronty Dnes nevylučuje, že by se mohl stát předsedou Poslanecké sněmovny. Byl by to ochoten udělat v rámci vznikající dohody mezi ČSSD a ODS, která má zajistit smír mezi opozicí a vládou v době českého předsednictví v EU v první polovině příštího roku, vyplývá z informací MfD. List také upozorňuje, že nová funkce by Paroubkovi umožnila v době českého předsednictví účastnit se schůzek se zahraničními partnery, kam by se jako řadový poslanec nedostal. "Samozřejmě že by to bylo potřeba, aby předseda ČSSD, toho času nejvlivnější politické strany v zemi, byl nějakým způsobem zapojen do evropského předsednictví," prohlásil lídr ČSSD. Možnost, že by se Paroubek stal kvůli větší odpovědnosti ČSSD za české předsednictví EU šéfem dolní komory, zmínil v neděli premiér a předseda ODS Mirek Topolánek.


Místo naplánovaných dvoustovek začala Státní tiskárna cenin v posledních týdnech vyrábět dvoutisícové bankovky. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes s tím, že v první půlce října stouplo množství peněz v oběhu o 45 miliard korun, zatímco běžně narůstá o pár miliard. "Banky se snažily předzásobit, aby mohly vyhovět případným zvýšeným výběrům. Hlad bank a lidí po hotovosti byl znát hlavně v prvních říjnových týdnech kvůli finanční krizi," píše MfD.

Ředitel tiskárny Richard Bulíček pouze potvrdil, že došlo ke změně ve výrobě. Nic více uvést nechtěl s tím, že smlouva s ČNB je tajná, napsala Mladá fronta Dnes. Podle mluvčího ČNB Pavla Zúbka k žádným jiným změnám nebo posílení výroby bankovek či peněz v souvislosti s větší poptávkou po penězích nedošlo. ČNB měla podle Zúbka na vykrytí většího zájmu o hotovost dostatečné zásoby. V poslední třetině října navíc začal zájem o peníze klesat a zpět do národní banky se vrátily z oběhu 4,5 miliardy korun, píše MfD.


Společnost přímého prodeje Nu Skin Enterprises, která patří s obratem přes miliardu dolarů ročně mezi největší na světě, vstoupila na český trh. Firma prostřednictvím takzvaných obchodních zástupců prodává především kosmetiku a doplňky stravy. Píše o tom úterní Mladá fronta Dnes. Nu Skin působí od loňského roku také na slovenském trhu. Střední a východní Evropa patří z jejího pohledu k nejrychleji rostoucím trhům.


Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) znovu rozjíždí programy na podporu malého a středního podnikání. Informují o tom úterní Hospodářské noviny. Banka na začátku letošního roku spustila všechny záruční programy, ale pro velký zájem firem musela příjem žádostí zastavit. Podle listu přišlo toto oznámení v době, kdy se firmám kvůli dopadům finanční krize zhoršuje v komerčních bankách přístup k půjčkám. "Do 28. listopadu mohou zájemci o záruky za investiční úvěry podávat přihlášky,"řekl šéf rozvojové banky Ladislav Macka. Jednáním o přesunu peněz má záruční banka nyní na zbytek roku a na příští rok k dispozici na záruky kolem jedné miliardy korun, píšou Hospodářské noviny. Poskytování zvýhodněných úvěrů bude obnoveno začátkem příštího roku.