Přehled tisku

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Demise vlády premiéra Mirka Topolánka po prohraných krajských a senátních volbách by podle komentáře pondělní Mladé fronty Dnes možná byla nejen nejčestnější, ale i nejtaktičtější řešení.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Demise vlády premiéra Mirka Topolánka po prohraných krajských a senátních volbách by podle komentáře pondělní Mladé fronty Dnes možná byla nejen nejčestnější, ale i nejtaktičtější řešení. "Topolánek vyvinul slušnou politickou kreativitu při sestavování svého kabinetu a obratně tančil mezi vejci ve Sněmovně. Teď však vidí, že tanec možná ocenili fajnšmekři, ale voliči viděli jen trapné poskakování. Proč v něm tedy pokračovat jako druhdy Gross? Neměl by Topolánek postupovat spíše opačně? Rezignovat na premiérský úřad, položit vládu a usilovat o post šéfa ODS, věří-li tomu, že nezklamal? Taktických variant je mnoho. Je dokonce možné, že kabinet pod Topolánkem doklepe celé dva roky. Ale k čemu? Demise je tedy možná nejen nejčestnější, ale i nejtaktičtější řešení," píše autor.

Podle komentáře Lidových novin se Topolánek nevzdává a jede hledat spojence v ODS. "Spěchat s pohřbem Topolánka je ale předčasné. Nikdo totiž neví, jak na tom ODS vlastně v tuto chvíli je. I pro samotné poslance, kteří se včera k osudu vlastní strany vyjadřovali, je obrovskou neznámou, kolik má Topolánek ještě stoupenců, a kdo všechno naopak stojí za Pavlem Bémem a jeho ´partou´. Tady už nejde o voliče. Jde tu o stranickou politiku. Jde o lidi, kteří sedí v regionálních, oblastních a místních sdruženích a mají možnost ovlivňovat a vybírat delegáty nadcházejícího kongresu. Jsou to ti, kdo mají skutečnou moc ve straně. Obyčejní členové, kteří mohou mít dost Topolánka, ale klidně ještě víc ´plné zuby´ (bývalého) místního hejtmana či šéfa regionální rady. Jde o nepřehledné osobní vazby a styky. Kolik jich je a koho vlastně v této naprosto nepřehledné době podporují, nikdo neví," píše autor.

Pavel Bém, foto: ČTK
Další komentář LN se ptá, proč není útok prvního místopředsedy ODS a hlavního Topolánkova rivala Pavla Béma razantnější. "Pan Bém si není jist výsledkem," píše autor. V porovnání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem podle komentátora schází Bémovi energie, pracovitost i odvaha. "Uvědomme si, že primátorem se stal jedině z vůle Václava Klause. To k vedení strany ani země vůbec nestačí," píše autor, který Béma přirovnává spíše k roli někdejšího šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Jiný komentář Mladé fronty Dnes hodnotí politiku prezidenta a čestného předsedy Václava Klause v souvislosti s volbami. Podle autora se Klaus pořádně zviditelnil, "ale ani sobě, ani své ODS tím určitě nepomohl".

"Mirek Topolánek má končit z týchž důvodů jako Vladimír Špidla: ´zradil program´, opustil Odkaz Velkého Předchůdce, dělal reformy kritizované zleva zprava, ´bratříčkoval se s malými´. Oba patří právě proto mezi premiéry, kterých si šlo vážit a šlo jim věřit. Topolánek se pokusil ODS otevřít a překonat její mindráky po finančních skandálech a zaslouženém pádu Václava Klause. To všechno se teď zavrhne? Stejně jako kdysi u Špidlova nástupce, ani tady nevidíme u Topolánkových vyzývatelů žádný alternativní plán. Jen ochotu odvolat kvůli podílu na moci cokoli, co dosud ODS říkala a prosazovala. Nedělalo nám radost sledovat sebedestrukci ČSSD v letech 2004 - 2005. Nedělá nám to potěšení ani teď u pravice," píše komentátor Hospodářských novin. Autorka dalšího komentáře ve stejném listu mimo jiné píše: "S napětím čekáme, jestli ´koalice´ svrhávající Mirka Topolánka nepřijde s něčím mnohem originálnějším. Na scénář, který by Česku nabízel víc reforem a rozumnější zahraniční politiku než Topolánkova vláda, ale do voleb zapomeňme."

Komentátor Práva poznamenává, že "při sledování pokusů činitelů občanské demokracie, čestných i nečestných, o zachování posledních zbytků moci je zřetelné, že jim chybí schopnost k nečekanému kroku". "Což takhle okamžitě dobrovolně opustit vládní pozice, rozjet sebezpytování v nemediálních vnitrostranických debatách a vstoupit na scénu v nové podobě s poloznámou tváří v čele před sněmovními volbami?" ptá se autor. Shrnuje, že ODS nikdo třemi ranami neskolí, na to je ve společnosti příliš pevně ukotvena. "Ale na pohřeb svého významu v české politice si zrovna zadělává," dodává. Další komentátor Práva píše, že volební rok 2008 je "o levicové mobilizaci proti pravicové vládě".


Za nejlepší období pro život považují Češi dnešek, v jiné době by žít nechtěli. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který k úternímu 90. výročí vzniku Československa připravila pro Lidové noviny agentura Median. Podle průzkumu by více než 40 procent Čechů neměnilo a žilo právě dnes - tedy v období obnovené demokracie po roce 1989. Současnost ale Češi nevnímají jako nějaký "pozemský ráj", ale spíše jako nejlepší z možných variant průzkumu, píší LN. Median zjistil, že 22 procent lidí nostalgicky vzpomíná na dobu komunistické diktatury. První Československá republika láká 16 procent Čechů. Necelých pět procent lidí považuje za nejlepší období pro život Rakousko-Uhersko. "Dnešek " preferují hlavně lidé ve věku 12 až 44 let a voliči ODS. Éru socialismu nejvíce vyzdvihli lidé ve věku 65 až 79 let a voliči komunistů. Sociální demokraté považují za zhruba stejně příjemné místo pro život dnešek i dobu komunismu, píší Lidové noviny.


Majitel tuzemských televizních stanic Nova, Nova Cinema a Nova sport, společnost Central European Media Enterprises (CME), chystá přesun své evropské centrály do Prahy. Informoval o tom deník E15 s tím, že kvůli výhodné geografické poloze a klíčové roli Novy ve skupině CME padla nová volba na českou metropoli. Doposud CME řídila své evropské záležitosti z Londýna. "Kvůli přesunu centrály se bude rekonstruovat budova Novy na Barrandově," řekla deníku tisková mluvčí Novy Michaela Fričová.