Přehled tisku

noviny24_10_08.jpg
0:00
/
0:00

Pozornost věnují české deníky především druhému kolu senátních voleb, ale informují také o dalších tématech.

Jednatel firmy ABI Plus Pavel Šimon  (vlevo) u Okresního soudu,  foto: ČTK
Hospodářské noviny píší o případu dopravní nehody, který se stal před dvěma lety. Tehdy patnáctiletého Karla Pravce srazil autem řidič, těžce jej zranil a bez poskytnutí pomoci pohodil v lese. Chlapec se nakonec zachránil a řidič byl odsouzen za pokus o vraždu ke 12 letům vězení. Teď ale rodičům Karla Pravce hrozí, že budou muset zaplatit 60 tisíc za opravu auta, kterým řidič jejich syna málem zabil. O náhradu škody je žaluje bývalý zaměstnavatel odsouzeného Pavel Šimon, kterému vozidlo patřilo. Ten chce soud přesvědčit, že i mladík má na nehodě svůj díl viny, po silnici totiž šel z diskotéky po několika pivech a podle soudního znalce náhle vstoupil do vozovky. Případu se věnuje také komentář deníku. "Soudkyni litujeme předem: pokud někdo ze zúčastněných necouvne, bude možná muset dát firmě za pravdu - a slyšet, že ´nectí morálku´, jen ´tupé paragrafy´, podotýká list a doplňuje, že firma žalobu podat může, nárok je na její straně, otázkou ale zůstává, jestli jí těch 60 000 stojí za to.


Učitelé chtějí, aby je před žáky chránil zákon, píše Mladá fronta Dnes o záměru školských odborů, které chtějí prosadit zvláštní ochranu pedagogů. Pokud by se jim to podařilo, učitel by měl status veřejného činitele a útok proti němu by se posuzoval podobně jako výpad např. proti policistovi. Předseda asociace pedagogů základního školství Jaroslav Štercl soudí, že status veřejného činitele by přispěl k většímu respektu profese a k většímu pocitu jistoty učitelů. Agresivita žáků totiž podle analýzy asociace stoupá. Ne všichni učitelé ale s návrhem souhlasí. Ministerstvo školství se bude podle svých slov snažit hledat i jiné způsoby řešení.


Papež Benedikt XVI.,  foto: ČTK
České deníky informují také o výrocích papeže Benedikta XVI. na adresu svatovítské katedrály, věnují se jim např. Lidové noviny. Papež se ve své řeči k novému českému velvyslanci ve Vatikánu nechal slyšet, že je pro společnost výhodné, když nechala církev, aby spravovala "duchovní a materiální dobra pro svou službu" a poté dodal, že vyslovuje zvláštní přání, aby se na toto dbalo i při řešení otázky pražské katedrály. Ta je podle papeže živým svědectvím bohatého kulturního a náboženského dědictví Česka a dokladem souladu mezi církví a státem.


Deník Právo se věnuje novému zákonu o soudech a soudcích, který prošel parlamentem letos v létě. V nejbližších letech opustí své funkce všichni předsedové a místopředsedové soudů od okresních až po ty nejvyšší, změna se nebude týkat jen Ústavního soudu. Jako první ve funkcích skončí ti, co do nich nastoupili před listopadem 1989. Mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová vysvětluje, že nový zákon umožní kariérní růst v justici. Předsedkyně nejvyššího soudu Iva Brožová považuje předlohu za protiústavní a jako jedinou obranu vidí podání návrhu na zrušení části zákona k Ústavnímu soudu. Návrh může podat 17 senátorů nebo 41 poslanců a Brožová s některými už jednala. Zákonu se věnuje také komentář Práva, který konstatuje že se některým politikům splní dávný sen, protože právě Iva Brožová ve funkci skončí. komentář také podotýká, že politikové dostávají do ruky silný nástroj, jak dosazovat do vedení soudů své lidi. "Nástupci současných předsedů a místopředsedů soudů budou mít mandát časově omezený, a tedy i dobrý důvod být zadobře s vedením ministerstva, budou - li si chtít svá místa udržet."


Foto: Evropská komise
Hospodářské noviny popisují, co se mimo jiné učí na školení průvodců ministerských delegací z členských zemí EU. Školení se účastní 70 mladých lidí, většinou studentů posledních ročníků univerzit. Náplní jejich práce bude řešit např. to, aby ministr stihl zasedání a také rychle "hasit" různé situace. Budoucí průvodci se dozvěděli třeba jak pojídat mořské plody, jak líbat dámě ruku nebo že s Řeky by si nejspíše mohl rozumět "styčný důstojník" - kuřák, protože Řekové kouří velmi často.


Mladá fronta Dnes se věnuje české národní hymně. Článek Vladimíra Kučery přibližuje různé pokusy o její doplnění nebo obměny Tylova textu. Vznikaly tak různé parafráze včetně těch, které si ze státního symbolu dělají legraci nebo se snaží do slov přidat motivy vzdoru. Hymna se nezamlouvala prý ani slavnému skladateli Bedřichu Smetanovi, když ho ale Jan Neruda požádal, aby složil něco lepšího, odmítl s tím, že se nemůže stavět proti písni, "kterou lid sám za svou hymnu povznesl."