Přehled tisku

Milan Kundera, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Tisk hojně komentuje politiké souvislosti střelby na křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a také nově objevené informace o udáních spisovatele Milana Kundery.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Jiřímu Paroubkovi se podle komentátora Hospodářských novin stala neuvěřitelná věc. "Hochštapler se hecoval se ´světským´, kdo má po kapsách víc peněz, a nakonec vytáhl zbraň. Je to jak historka z Pulp Fiction, kdyby to nebyly reálné postavy z Česka 2008 - a z Paroubkova světa, nutno dodat," píše list. Komentátor tvrdí, že předsedu ČSSD nelze litovat proto, že se taková šlamastika přihodila až po jeho odchodu. "Ne každý si totiž zve na křest své knihy takové typy. Na narozeniny jiných politiků lidé jako Kočka, Šlajer ani Ďuričko nechodí," míní komentátor. List také upozorňuje, že se Paroubek snaží namočit do špíny i další osoby z politického světa, rozesílá prý například staré společné fotografie Ďurička s Václavem Klausem. Paroubek podle listu také v zoufalství srovnává svůj večírek s tím, že syn ministra Římana byl souzen za pobodání spolužáka (ale osvobozen, protože šlo o nutnou obranu). "Tady už nemáme komentář. Jen si ucpáváme nos," píšou Hospodářské noviny.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes vraždí politiku sami politici, a to vše v době, kdy vrcholí kampaň před krajskými a senátními volbami. "Opilí přátelé šéfa opozice Jiřího Paroubka se hádali nebo si vyřizovali staré účty a pak jeden z nich zastřelil druhého. To je věc, která politickou scénu posunula až k branám nicotnosti," píše deník. Ale Paroubek v tom podle něj není sám, čeští politici se sami rozhodli zavraždit českou politickou scénu. "Co s tím? Nevolte," vyzývá list.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek si podle komentátora Práva podezřelými známostmi naběhl a ani smršť kolem Kubiceho zprávy před více než dvěma lety ho dostatečně nevarovala, píše list. "Jiří Paroubek nerezignuje. Sociální demokracie má velkou šanci vyhrát volby do krajů a pohnout Topolánkovou vládou až k případnému svržení za předpokladu, že jí střelba u Monarcha znechucené občany neodradí od účasti i volby," uzavírá Právo.


Milan Kundera, foto: ČTK
Milan Kundera podle komentátora Hospodářských novin nepřijde o význačné místo v dějinách románu proto, že před osmapadesáti lety udal jednoho mladíka komunistické bezpečnosti. "Jeho knihy nezmění obdivovanou strukturu a nepřijdou o schopnost vyvolat strhující čtenářský zážitek. Pohled na jeho psaní se ale zkomplikuje a zproblematizuje. A už nikdy nebude možné brát vážně Kunderovo vyslovené i nevyslovené přání - nechte autora být, všímejte si jeho díla, toho, co chce říct, ne toho, kým je," píše deník. Spisovatel je podle deníku vždy již veřejný člověk, ať se mu to líbí, nebo ne, proto také po celý život, včetně toho posmrtného, ručí za své dílo, přestože ono samo si ve čtenářské mysli dělá, co chce, a jeho výklady unikají autorově záměru. "Je to ten nejtvrdší úděl spisovatele, daň za to, že vůbec kdy začal psát," uzavírají Hospodářské noviny.


Komentátor deníku Právo se ve svém komentáři vrací ke zrušené blokádě zemědělců. Podle něj jsme přišli o skvělou příležitost přesvědčit se, kolik kombajnů dokáže vyrobit totální dopravní kolaps na silnicích. Premiér však v pátek večer pokorně splnil všechny požadavky zemědělců, což nebude žádná švanda, neboť se bude muset někde seškrtat půl miliardy korun. Musíme podle komentátora pochopit, že premiérovo liberálně konzervativní srdéčko krvácelo, když ho zemědělci donutili přislíbit něco tak nesystémového a navíc zavánějícího evropštinou, jako jsou právě přímé platby zemědělcům. Podle Práva to je samozřejmě vytloukání klínu klínem, ale je potřeba nejprve hasit volební průšvih, pak také rozpočet a další hlasování o nedůvěře. Ale především jde o samotnou Topolánkovu sesli předsedy ODS, o kterou se už nepokrytě přetahují jiní, uzavírá list.


Téměř dvě třetiny Čechů považují své úspory v bance za bezpečné a 40 procent lidí věří tomu, že finanční krize postupující z USA do Evropy jejich peníze neohrožuje vůbec. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury SC&C pro deník Mladá fronta Dnes. Průzkumu se zúčastnilo 318 respondentů a z jeho výsledků vyplývá, že 81 procent dotázaných Čechů má úspory na účtu v bance a 27 procent je ukládá do stavebního spoření. Obě tyto varianty pokládají podle deníku ekonomové za nejméně rizikové. Češi si myslí, že nejbezpečnější je investovat do nemovitostí. Vložit peníze do nového bydlení považuje za rozumné 83 procent lidí. "S tím naprosto souhlasím,"řekla analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. "Bydlení není nic, co by nám mohlo utéct. Ani nám ho nikdo neukradne na rozdíl od peněz, které bychom měli doma ve slamníku".