Přehled tisku

Jiri Paroubek
0:00
/
0:00

"Ani letos se ČSSD nevzdává praktik s mrtvými dušemi," píší Lidové noviny. Upozorňují na to, že na jedné schůzi teplické místní organizace sociálních demokratů, pod vedením Petra Bendy - asistenta Jiřího Paroubka, bylo přijato rekordních 109 nových členů.

Jiří Paroubek
"Ani letos se ČSSD nevzdává praktik s mrtvými dušemi," píší Lidové noviny. Upozorňují na to, že na jedné schůzi teplické místní organizace sociálních demokratů, pod vedením Petra Bendy - asistenta Jiřího Paroubka, bylo přijato rekordních 109 nových členů.

Někteří z nich ani netuší, že by do strany vstupovali, uvádí list. Od "strážce politické morálky" Jiřího Paroubka nelze podle komentátora čekat žádný radikální zásah, protože Bendovo podnikání se stranickým členstvím lze před voliči nějak zamluvit." "Pro předsedu je důležitější, že má po ruce člověka, který dovede obratem navyšovat počty členů jednotlivých organizací ČSSD. Přímá volba šéfa strany bude už příští rok," dodávají Lidové noviny.


K vládou schválenému rozpočtu pro příští rok, podle kterého by měl stát hospodařit se schodkem více než 38 miliard korun, se vrací komentář Hospodářských novin. V průvodní zprávě se píše, že v tak tučných letech by měl být rozpočet vyrovnaný. Autor komentáře ale soudí, že v tak rizikové době, by měl být přebytkový. "Navržený schodek se blíží úrovni, kde deficity v éře Miloše Zemana začaly. Za tu dobu se vlády naučily myslet deficitně a nakupily státní dluh 993 miliard. Jen z úroků by šlo zaplatit šest ministerstev kultury," podotýká deník.


Situaci uvnitř vládní ODS se věnuje komentář deníku Právo. Ministr vnitra Ivan Langer se podle něj ve styku s kriminálním podsvětím smočil stejně jako Vlastimil Tlustý. Z těchto dvou členů ODS má ale pouze Tlustý "být bez milosti vyloučen ze strany i z parlamentu." "Ať hledám, jak hledám, spravedlivé měřítko nevidím," píše komentátor. Místní sdružení občanských demokratů v Rakovníku se v pondělí odmítlo podvolit požadavku vedení strany a vyloučit z ní poslance Tlustého, kterému je vyčítám mimo jiné i podíl na kauze poslance Jana Moravy. Rakovničtí podle komentáře poslali do Prahy dvě sdělení."Za prvé - extrabuřty pro Langera neberem. A za druhé - když není vyloučen Morava, není třeba vylučovat Tlustého."


"Spotřeba papíru se zdvojnásobila," informuje Mladá fronta Dnes. V roce 1994 průměrný Čech spotřeboval 64 kilogramů, loni to už bylo 148 kilogramů a čísla stále rostou. Ročně ze zvýší spotřeba asi o 5 kilogramů. Lesů ale v České republice neubývá, právě naopak, země je pátou nejzalesněnější v Evropě. Ochránci životního prostředí ale upozorňují na zvýšenou spotřebu energií a znečišťování odpadních vod. Deník nedávno upozorňoval na plýtvání papírem v parlamentu: na jednu schůzi dolní komory padne milion a čtvrt listů kancelářského papíru. Organizační výbor Sněmovny hodlá s touto praxí skoncovat. Dokumenty by měly od konce roku kolovat jen elektronicky.


Komentář Hospodářských novin připouští, že by nebylo moudré podceňovat zvěsti o napojení politiků na "nerůznější mafiány." V případě, v těchto dnech tak často zmiňovaného, spisu Krakatice je prý ale notná dávka skepse na místě. Správnost přepisů v Krakatici obsažených telefonních odposlechů nelze ověřit a neexistuje jediný důkaz, že by "Téčko"(Vlastimil Tlustý) nebo snad "Íčko" (Ivan Langer) vědělo, že se stýkají s lidmi okolo zastřeleného Františka Mrázka. "Lze se domnívat, že dnes náhle obživlá Krakatice zřejmě souvisí nejen s krizí v ODS, ale také s nadcházejícím volebním bojem. Zdá se, jakoby politikům nedocházelo, že tenhle typ špinavostí už u voličů prostě nezabírá."


Mladá fronta Dnes se opět zabývá epidemií žloutenky. Proč se tzv. "nemoc špinavých rukou" šíří i mezi lidi, kteří dodržují hygienická pravidla, zatím epidemiologové nevědí, stejně tak ještě nepřišli na to, jakým způsobem a odkud se nákaza šíří. Proč se ale letos epidemie nastala je zřejmé. Nemoc byla v minulých letech vzácná a lidem se proti ní netvořily protilátky. Před žloutenkou chrání očkování, uvažují o něm např. v Jaderné elektrárně Dukovany. Její zaměstnanci se při vstupu identifikují tím, že přiloží ruku na snímač u turniketů. Jednoho místa se tedy dotýkají stovky lidí, kdyby byl mezi nimi někdo nakažený, mohla by se nemoc rozšířit a ohrozit provoz.