Přehled tisku

Photo: CTK
0:00
/
0:00

Podle komentáře Lidových novin otevřel bankrot Lehman Brothers Pandořinu skříňku světového finančního trhu. Že v centru kapitalistické tržní ekonomiky - ve Spojených státech - vypukla "krize století", která je nejhorší krizí od 30. let, neříkají už jen antiglobalisté, známý finančník George Soros, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz nebo trockistické sekty v Evropě, píše Právo.

Foto: ČTK
Podle komentáře Lidových novin otevřel bankrot Lehman Brothers Pandořinu skříňku světového finančního trhu. Že v centru kapitalistické tržní ekonomiky - ve Spojených státech - vypukla "krize století", která je nejhorší krizí od 30. let, neříkají už jen antiglobalisté, známý finančník George Soros, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz nebo trockistické sekty v Evropě, píše Právo. I když situace vypadá katastrofálně, začínají se konečně řešit příčiny problémů, nejen potlačovat příznaky. To je předpokladem k vyléčení. Akcie a komodity by již brzy mohly začít tento pozitivní obrat s předstihem odrážet, podotýká komentátor.

Podle Hospodářských novinžijeme blahobytně díky moderním financím a občasné krachy či otřesy bereme jako nutnou daň za desetiletí komfortu. "Máme ale tendenci zapomínat, jak moc jsou - navzdory pevným zdem a ocelovým trezorům - banky křehké," namítá komentátor Hospodářských novin. Ještě za první republiky platilo zlaté pravidlo: třetinu jmění v cenných papírech, třetinu v nemovitostech, třetinu "ve zlatě". Tato obezřetnost pomáhala nejen proti totalitám (továrnu a akcie komunisté zabavili, šperky pod podlahou často nenašli), ale i proti finančním krizím, píše deník.

Jestliže je nám souzeno vyplout do opravdu rozbouřených vod, pak je možná paradoxně dobře, že máme korunu a ne euro, myslí si to komentátor Mladé fronty Dnes. Jakkoli byla koruna v posledním roce dvou nadhodnocená, znamená její existence také možnost citlivěji reagovat na vývoj českého hospodářství, což nemusí být na škodu, píše list.


Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začne na konci října vyrábět novou verzi modelu Octavia. Novinku automobilka představí už na začátku října na autosalonu v Paříži. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na několik zdrojů z automobilky a jejích dodavatelů. Do prodejní sítě se má nový model podle některých dealerů Škody Auto dostat během listopadu. "Takovéto věci nekomentujeme,"řekl listu mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Změna vzhledu vozidla nazývaná facelift přichází čtyři roky po uvedení nové verze na trh.


V Českomoravském fotbalovém svazu se schyluje k revoluci, píší dnes česká média. Reagují tak na iniciativu některých okresních svazů, které požadují odstoupení vedení svazu v čele s předsedou Pavlem Mokrým a svolání mimořádné valné hromady. Podle informací televize Nova je Mokrý připraven odstoupit, ale on sám to v rozhovoru pro deník Právo popřel a reportáž označil za "hodně nevyváženou". Mladá fronta Dnes upozornila na snahu fotbalových regionů dostat do čela svazu Ivana Haška, který před třemi lety ve volbách neuspěl. "Je to revoluce? Fotbal volá Haška," napsala v titulku. Ve stejném duchu se nesou titulky i v dalších denících.