Přehled tisku

Jan Morava
0:00
/
0:00

Komentář Mladé fronty Dnes se vrací ke kauze poslance Jana Moravy. Poznamenává, že se v Česku opoziční nebo frakční politika uvnitř strany neumí dělat.

Komentář Mladé fronty Dnes se vrací ke kauze poslance Jana Moravy. Poznamenává, že se v Česku opoziční nebo frakční politika uvnitř strany neumí dělat.

"Je zničující pro opozičníka, kterého nezničí vedení strany, nýbrž on sám. Jak si mohl Tlustý myslet, že rafinovaně narafičený pobyt ve vířivce přežije?" ptá se komentátor a dodává, že ji možná nepřežije ani Topolánkova vláda. "Její alternativou nejsou splněné sny Tlustého, nýbrž Paroubek - možná s komunisty. A to asi za požár celé pravicové stodoly stojí," dodává list.


Premiér Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Situaci okolo výhružnému dopisu, který dostal premiér Mirek Topolánek, se věnuje komentář deníku Právo. Připouští sice, že se vražedné výhružky politikům, byť svou četností zdevalvované, nesmí podceňovat a lidé k tomu příslušní je také nepodceňují. "Jestli je ale budou nadále politici hystericky používat k odvrácení pozornosti od věcí vážnějších, mohla by veřejností putovat zvěst, že si dopisy s kulkou dotyční v sekretariátech vyrábějí sami."


Hospodářské noviny komentují srovnávání situace, kdy došlo k pádu Klausovy vlády v roce 1997, se současnou situací kabinetu pod vedením premiéra Topolánka. "Jenže právě ohlédnutí do té doby ukazuje, že současná koalice může přežít podzim bez větší úhony." Jako příklad uvádí komentátor mimo jiné i to, že se do rizika předčasných voleb asi jen stěží poženou lidovci, poznamenaní Čunkovou aférou. V roce 1997 krizi odstartovala právě KDU- ČSL svým odchodem z koalice. Stejně tak i případní odpadlíci z řad ODS asi budou mít jen těžko zájem na rychlém pádu vlády a předčasné ztrátě mandátu. "Pochybnosti o pádu vlády by ale neměly vést k přehlížení jejího prorůstání se silnými lobby, příznaku postupující korupce." Topolánek na jedné straně hřímá, že přetrhne nitě mezi politikou a zločinem a na druhé straně odmítá zvěsti o propojení některých ministrů s byznysem s tím, že rozhodující jsou "výsledky práce.""A takovýmto zaříkáváním varovných hlasů ovšem Topolánek skutečně připomíná Václava Klause před pádem vlády v roce 1997."


"Se začátkem školního roku hrozí šíření žloutenky typu A i ve školách," píší Lidové noviny. Hlavní hygienik Michael Vít říká, že k tomu ještě nedošlo, ale upozorňuje na fakt, že žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dnů, není tedy ještě možné říct, že se do škol nedostane. Minulý týden přibylo rekordních 87 případů žloutenky. Hygienici oslovili školy s pokyny, jak šíření nemoci předejít před 1. zářím, přesto už byl na Mělnicku zaznamenán první případ. Epidemie žloutenky se letos nejdříve objevila u skupiny pražských narkomanů. Z hlavního města, kde je hlášeno nejvíce případů nakažení, se pak nemoc šířila do Středočeského kraje. Nečekanou epidemii žloutenky si hygienici vysvětlují také tím, že v předchozích letech byl její výskyt neobyčejně nízký a lidé proti ní nemají protilátky.


Případům šikany se věnuje komentář Mladé fronty Dnes. Šikana na jedné ze škol na Domažlicku se dostala až před soud. Soudci, který má případ na starosti není podle komentátorky co závidět. "Jako nezletilé může oba kluky potrestat jen tím, že jim sebere rodinu a pošle je do polepšovny. Pobyt v ústavu ještě žádné zlobivé dítě nenapravil, bývá to právě naopak. Je ale dobře, že domažličtí policisté vzali oznámení vážně a nenechali jej být," míní komentář a dodává, že by bylo lepší, kdyby před soudem stanuli rodiče šikanujících za to, jak své syny vychovali.


Radovan Krejčíř
"Utajený svědek proti Krejčířovi je prozrazen," píší Hospodářské noviny. Radek Zwierzyna před lety udal Krejčíře, že chystal podvod na státní podnik Čepro a vraždu celníka. Kriminalisté mu za to dali novou identitu a ukryli jej v zahraničí. Nyní ale vyšlo najevo, že má Zwierzyna nastoupit v brněnské věznici osmiletý trest za podvody, které s Krejčířem nesouvisejí. Mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské správy Robert Káčer pro deník uvedl, že Zwierzynova bezpečnost bude zaručena. "Jsme na to připraveni a navíc to není první takový případ. Ale samozřejmě nemohu říct, jak to budeme řešit,"řekl. Podle něj nikdo z vězňů v žádném případě nebude znát jeho novou totožnost. Případu se věnuje také komentář deníku, který poznamenává, že nevíme, jestli je Zwierzyna "korunní" svědek nebo gauner, který vycítil, že mu správná výpověď ulehčí i v případě vlastních zločinů. Data z programu ochrany svědků jsou tajná. "Ale bez kontroly dělají policisté divočiny. Na program ochrany svědků by si měl proto posvítit bezpečnostní výbor sněmovny: kolik takových Zwierzynů chráníme a s jakými výsledky?"