Přehled tisku

Zleva: Václav Klaus, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Neshoda mezi prezidentem Václavem Klausem a vládou v pohledu na gruzínskou problematiku není podle komentátora Lidových novin zdaleka první a nejostřejší roztržkou.

Zleva: Václav Klaus,  Mirek Topolánek,  Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Neshoda mezi prezidentem Václavem Klausem a vládou v pohledu na gruzínskou problematiku není podle komentátora Lidových novin zdaleka první a nejostřejší roztržkou. "Výsledek úterní schůzky napovídá, že sledujeme pokračující emancipaci ODS od Václava Klause - a lze ji také interpretovat jako další mocenské ochabování současného prezidenta," míní autor v Lidových novinách. Klausovi by prý pomohlo jen to, že by ODS na podzim prohrála volby. "Čím lépe se ale Topolánkově straně bude dařit, tím výrazněji bude prezidentův vliv na politiky chřadnout. Zbude tak víc času na projevy a kladení věnců," dodává autor.


Foto: Evropská komise
Pod titulkem Velké železniční spiknutí uvažuje komentátor Hospodářských novin o souvislostech plánů ministerstva dopravy na stavbu superrychlých železniřčních koridorů. "Pokud vláda nezmění přístup k veřejným zakázkám na stavbu superrychlých tratí, mohly by náklady vzrůst o sumy, proti nimž je pokuta za Diag Human výdajem na svačinku v bufetu venkovského nádraží," píše autor. Za železniční spiknutí pokládá vznik společnosti PKM Consult před 11 lety, v jejímž vedení zasedají šéfové pěti velkých stavitelských firem a která si vytkla za cíl "koordinovat postup při výstavbě železničních koridorů", místo aby si firmy v boji o státní zakázky konkurovaly. Autor komentáře píše, že většinu tendrů skutečně vyhrávaly firmy sdružené ve společnosti PKM Consult, a připomíná, že již provedené nebo prováděné modernizace koridorů se prodražily dvakrát až třikrát. Ministerstvo dopravy ani vláda proti kartelu nezasáhly, a to ani po upozornění Nejvyššího kontrolního úřadu, píší Hospodářské noviny.


Rada pro rozhlasové a televizní vysílání potrestala televizi Nova za reportáž o Syřanovi Mohamedu Fahedovi, jenž loni v Želešicích u Brna zabil svou ženu. Podle radních byl zpravodajský příspěvek xenofobní a zavádějícím způsobem vyložil islámské právo. Pokuta činí 100.000 korun. Nova pochybení popírá a obrátí k soudu. Informuje o tom středeční brněnský deník Rovnost. "Reportáž obsahovala prvky xenofobie a islamofobie, a tím mohla vést k nenávisti vůči určité skupině obyvatel," citoval deník z rozhodnutí rady. V klíčové pasáži hovoří reportér o islámském právu šaría, které podle něj umožňuje zabít nevěrnou manželku. Podle radních tak Nova vzbudila u diváků mylný dojem. "V Sýrii totiž formálně platí evropské právo, a ne právo šaría," uvedl místopředseda rady Jiří Šenkýř. Stížnost radě podali zástupci brněnské muslimské obce.


Česká republika se zhruba do čtyř let stane dovozcem elektřiny, řekl Hospodářským novinám obchodní ředitel energetické společnosti ČEZ Alan Svoboda. Podle něj je to nezvratný proces. Letos v prvním pololetí klesl čistý vývoz elektřiny z Česka o 15 procent. Podle Edvarda Sequense z ekologického sdružení Calla ale Česko bude vyvážet elektřinu ještě po roce 2020, pokud se uskuteční projekty výstavby nových zdrojů. "Osobně bych v nynějším poklesu neviděl nic dramatického,"řekl HN Sequens, který je členem takzvané Pačesovy energetické komise. Zastánci dostavby jaderné elektrárny naopak tvrdí, že již během několika let se Česko stane z exportéra jejím dovozcem. I kvůli ztenčujícím se zásobám uhlí, které je dnes pro české elektrárny nejdůležitějším palivem, píšou HN.


Společnosti Závody lehkých konstrukcí Loštice a Auto Projekt Centrum dokončily vývoj speciálního auta pro tělesně postižené. Homologaci by obě firmy chtěly získat do konce příštího srpna, vyrábět poté chtějí stovky aut ročně, informuje středeční Mladá fronta Dnes. "Máme funkční prototyp a chystáme výrobu dvou až tří modelů pro homologaci," uvedl šéf ZLKL Ladislav Brázdil. Vozidlo podle deníku lidem umožní do auta najet a řídit ho, aniž by museli složitě přelézat z vozíku na sedadlo řidiče. Cena vozu pro dva cestující bude podle Brázdila začínat na 150.000 korun a bude závislá především na typu motoru, kterým bude auto poháněno, píše MfD.